06.12.2022, 11:18 | czytano: 4584

Starsza pani ze Szczawnicy oszukana na 88 tysięcy złotych

74-letnia mieszkanka Szczawnicy odebrała telefon od fałszywego policjanta, który poinformował ją o tajnej akcji prowadzonej przeciwko hakerom, którzy włamują się na konta bankowe i kradną pieniądze. Aby ułatwić kobiecie dotarcie do banku oszust zamówił taksówkę w dwie strony. Seniorka przelała wszystkie swoje oszczędności na wskazany rachunek bankowy i straciła ponad 88 tysięcy złotych.
W piątek 2 grudnia około godziny 9, na telefon stacjonarny 74-letniej mieszkanki Szczawnicy zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Mężczyzna w rozmowie przekazał seniorce, że na terenie Polski grasuje grupa przestępcza, która włamuje się na konta bankowe i kradnie pieniądze. W celu zabezpieczenia swoich pieniędzy nakazał kobiecie przelanie swoich oszczędności na wskazany przez niego rachunek bankowy, a w tytule przelewu miała wpisać „elewacja tynkowa”. Oszust przekonał kobietę, aby nikogo nie informowała o wykonaniu przelewu, bo prowadzona przez niego akcja jest tajna i kobieta straci swoje pieniądze. Wystraszona 74-latka przekazała „policjantowi”, że mieszka daleko od banku, nie ma własnego samochodu i nie ma jak dostać się do placówki.
Zatroskany oszust zamówił jej pod dom taksówkę, którą pojechała do banku i zgodnie z jego poleceniem wykonała przelew wszystkich swoich oszczędności w kwocie 88 500 zł na wskazany rachunek bankowy. Następnie również taksówką mieszkanka Szczawnicy myśląc, że „uratowała” swoje pieniądze wróciła do domu. W poniedziałek kobieta zadzwoniła do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, gdzie podczas rozmowy z prawdziwym policjantem dowiedziała się, że została oszukana metodą „na policjanta”. Następnie o całym zdarzeniu poinformowała policjantów z Komisariatu Policji w Szczawnicy, którzy obecnie prowadzą czynności w sprawie oszustwa.

Źródło: KPP Nowy Targ, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Niko Renifer07.12.2022, 20:29
Hoł, Hoł, Hoł...Mikołaj nie przybędzie z Laponii do pana Ciepłego Klimatu;) boi się, że renifery zapaskudzą chodniki, a za to czeka kara 5 stów od kupy. Jest ona bez prawa do adwokata i sądu. Nieuchronna;) Co innego cyberoszustwo-tu winny jest tylko poszkodowany. Taki mamy klimat :(
Jas07.12.2022, 14:48
Po zgloszeniu na policje po 7 dniach poszkodowana otrzyma umorzenie sprawy.tak jak mnie to spotkalo. Bo nie ma ludzi do roboty.tak mi powiedzieli w Kroscienku
Sprawa byla za biurka"załatwiona"
Klimat się ociepla. O nie.07.12.2022, 13:55
List do Laponii już pisałem, ale zapamiętam poprosić w następnym o coś na zgorzkniałość dla tego pana Mikołaja tutaj. Coś mi się wydaje, że ktoś tu urządza sobie osobistą wendetę hehe. Z artykułu nie wynika nic innego niż wina farbowanego policjanta. Jeśli się nie mylę, to szczerze współczuję, ale próżno mu szukać w internetach satysfakcji. Można spekulować, ale radzę wstrzymać się z pochopnymi wnioskami. Hoł hoł hoł
Luna07.12.2022, 13:19
Do Gregory: hahaha, wszyscy się znają...To prawda, ale najlepiej sprawdza się to, żeby kogoś obgadać. Bo otwartość i empatia to już niekoniecznie są obecne. A to jest tego przykładem.
Mikołaj07.12.2022, 13:10
Odpowiedź do La Luna: banki doskonale znają mechanizm takich oszustw i rzekomo stale pracują nad poprawą bezpieczeństwa klientów. No ale bank w Szczawnicy to stan umysłu. Policja zwraca uwagę, że w takie oszustwa nie są zaangażowani złodzieje z rynsztoka, tylko informatycy a nawet pracownicy banków. Trudno się dziwić komentarzom, że zawiedli. A czy ktoś z tego banku jest w to zamieszany, to już ustali policja.
Gregory07.12.2022, 10:52
Bezdusznosc pracownikow Banku jest porazająca ! ! ! !
Naprawde nie daje do myslenia przelew staruszki na taką kwote ? ? ?
W takiej mieścinie jak Szczawnica wszyscy sie znają ! ! !
skakanka07.12.2022, 10:10
Czytałam na innym portalu, że oszuści kazali jej wpisać: za elewację tynkową. Sprytne
La Luna07.12.2022, 02:13
Nie brońcie poszkodowanej, ludzie. Oszustwa nie od dziś ktoś powie. Oczywiście. Mafie wyspecjalizowały się w przestępstwach tego typu i mówić, że banki nie zachowują czujności wobec zmanipulowanej osoby, która w "dobrej" wierze bank okłamuje nie mówiąc co tak naprawdę się dzieje to nic nie powiedzieć. Pytają wszystkich, ale ludzkiej głupoty i naiwności przecież nie przeskoczą. Policja powinna się przyjrzeć placówce? Dobre sobie. Typowa reakcja poszkodowanej nie potrafiącej przyznać się do błędu. Drodzy spekulanci, w internecie nie ma bezpiecznie przechowywanych danych, a już na pewno nie wtedy gdy przekazuje się je (o ironio!) "policjantowi". A poza tym przy dzisiejszej inflacji to znowu nie taka duża suma...
Mikołaj06.12.2022, 21:48
Do Emeryt- bo niektórzy ludzie całe życie pracują, a nie patrzą na datki od PiS. Jakim trzeba być człowiekiem, żeby w obliczu oszustwa tak głupio komentować?
Luna06.12.2022, 21:44
Brawo dla pracowników wiodącego banku!!! Gdzie etyka i czujność, o której tak trąbicie?! Oszustwa nie od dziś, a pracownik bez mrugnięcia okiem realizuje taki przelew. Może niech policja zainteresuje się tą placówką, bo coś za łatwo poszło... W kilku bankach w Polsce pracownicy wykazali czujność i udaremnili takie akcje.
Walter Original06.12.2022, 21:38
Tyle się trąbi o wyłudzeniach i wszystko to jak krew w piach. Zróbcie wszyscy przysługę tym podatnym na sugestie bliskim i raz jeszcze uczulajcie na czyhające po drugiej stronie niebezpieczeństwa. Może poszkodowanych brakiem rozsądku będzie mniej? Gdy się czyta te absurdalne historie to człowiekowi w ogóle nie jest żal. Za to nauczka bardzo kosztowna. No cóż.
J2306.12.2022, 19:14
To właśnie była czarna godzina dla babci emerytki.
paradoks06.12.2022, 18:30
Od czego jest pracownik banku, nie zareagowa? na taki przelew i zasugerowa? starszej Pani ?e to mo?e by? pr?ba oszustwa ??? Nie do wiary...
mike06.12.2022, 18:01
Jak to możliwe, że oszuści wiedzą którzy seniorzy dysponują takimi oszczędnościami? Dzwonią na chybił trafił i pytają ile taka osoba ma pieniędzy na koncie? Dlaczego pracownicy banku nie interesują się, gdy senior wypłaca lub przelewa taką sumę pieniędzy?? Za dużo tu jest pytań, a za mało odpowiedzi..
Stach06.12.2022, 16:21
Zastanawiam się co zrobili pracownicy banku. Nic ich nie zdziwiło??? Dlaczego nie zareagowali?
Nowotarżanka06.12.2022, 15:32
Do Emeryt - babcia całe życie pracowała i oszczędzała przecież całe życie nie jest emerytką, każdy coś ma odłożone na tzw. czarną godzinę trochę logiki
Emeryt06.12.2022, 14:08
Skąd 74 l babcia miała taką kasę jak emerytury takie niskie a za coś przecież trzeba żyć dziwne..
mieszkaniec06.12.2022, 14:02
Proszę działać w takich sprawach. Wszystkie telefony/aktywność w sieci można wykryć, zlokalizować. Naprawdę ci naciągacze nie powinni chodzić na wolności !! A pracownicy banku, też powinni wspierać ludzi. Dlaczego nagle przelewa Pani 88 tysięcy ? Zapytać.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl