07.12.2022, 18:38 | czytano: 3882

Radni przeciwni podwyżce. Żądają od prezes nowych pomysłów

Sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju. Fot. Piotr Kuczaj
Rabczańscy radni sprzeciwili się podwyżce opłat za odbiór śmieci.
Gdyby do tego doszło, jak przekonują, byłyby to jedne z najwyższych stawek w naszym regionie. Burmistrz Leszek Świder rozkłada ręce, bo jak mówi, do przetargu na odbiór śmieci staje tylko konsorcjum firm FCC i Zakłady Komunalne w Rabce-Zdroju. Stawka 38 zł dla mieszkańców domów jednorodzinnych, z 10-złotową ulgą dla posiadających kompostowniki i stawka 32 zł dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, pozwoli jego zdaniem pokryć koszty wywozu w 2023 roku.
Radni wskazują jednak na fakt, że w przetargu bierze udział gminna spółka, dlatego jej władze z prezes Ewą Pancerz na czele, powinny poszukać oszczędności i pomysłów, jak obniżyć cenę śmieci dla mieszkańców.

- Po co ona tam jest, skoro nie ma żadnych pomysłów na obniżenie cen śmieci – mówił radny Jan Ciepliński.

- Nie zagłosują za podwyżką, jeśli nie zobaczę, że Zakłady Komunalne nie zrobiły choćby jednego kroku, żeby obniżyć cenę – stwierdził radny Jan Kwatyra.

Leszek Świder tłumaczył, że do przetargu na odbiór śmieci zgłosiły się tylko Zakłady Komunalne, proponując konkretną kwotę. - Jeżeli zgłosi się ktoś inny, może być inna cena. Ale do tej pory nikt inny się nie zgłosił. Zakłady Komunalne mają takie koszty, jakie mają. Pani prezes tłumaczyła dlaczego – mówił.
Ostatecznie radni, już po raz kolejny, odrzucili propozycję podwyżek. Chcą też spotkania z prezes Zakładów Komunalnych.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Włodek08.12.2022, 23:04
Urzędnicy mają mieszkańców gdzieś ! Mieszkańcy zapłacą a urzędasy się na nachapią .Inwestycja robią na wyrost i bez pomyślunku . Na dodatek jeden z piszących ma racje Niech MPGK zabierze się za handel odpadami bo wszystko da sie sprzedać a nie tylko przetargi i najdroższa firma i ciągnąć od mieszkańców kase
rab08.12.2022, 17:34
Jak się nie da to zmienić na innego prezesa,który obniży koszty i ze 2 osoby zwolni bo nie mają co tam robić.
epo08.12.2022, 14:17
To może Burmistrz w końcu zrozumie że darmowe parkingi soboty , niedziele dla osób z poza Rabki to nie tędy droga , wiele inwestycji ,pełny ludzi park ,bulwary , tłok w sezonie - kasy z tego zero tylko śmieci nam zostają i co gorsza ,mieszkańcy za to płacą -czas pomyśleć, by z tych inwestycji był dochód , a wtedy gmina może dopłacać .Pani Prezes łatwo powiedzieć; nie bilansuje się , ale co? po stronie kosztów; zbyt wielkie koszty sprzętu? czy zasoby ludzkie i wynagrodzenia ?czy składowanie odpadów ?,nad wszystkim trzeba się głęboko zastanowić, i oby nie okazało się że to nieumiejętne zarządzanie z aprobatą Burmistrza . Nie da się- to abdykować, ktoś inny może da radę!
Jaaaa08.12.2022, 12:04
I bardzo dobrze. Co dopiero podniesli podatki! Zwolnić połowe urzędników i kasa bedzie .
Bogdan08.12.2022, 08:19
@mieszkaniec -myslałem ze se zarty stroisz ale znalazłem i faktycznie skupiją butelki pet i stare opony, nawet płyty po meblach.
Mieszkaniec07.12.2022, 23:14
Mam znajomego co jest burmistrzem ma sortownie i on sprzedaje plastiki , papier a nawet skupują od niego opony nawet od prywatnych po 4 lub 5 szt Ale w rabce się nieda . Nawet drogi nie potrafią naprawić do chabówki a co dopiero mysleć o sprzedawaniu odpadów a nie oddawaniu firmom zewnętrzym . Mieszkaniec zapłaci i mają to gdzieś
Raff200807.12.2022, 19:57
Czytam i nie wierzę. Chyba wybory idą... Taczki już przygotowane, zwłaszcza dla v-ce.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl