08.12.2022, 09:50 | czytano: 1567

Statuetka dla Elżbiety Gryz

Fot. Piotr Kuczaj
Władze miasta wręczyły Elżbiecie Gryz statuetkę Osobowość Rabki-Zdroju.
Podczas spotkania mikołajkowo-świątecznego dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w „Siwym Dymie”, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) koło w Rabce-Zdroju, miała miejsce miła uroczystość.
- To doskonała okazja, żeby tutaj, w tym gronie, docenić pracę jednej z osób. Pani Elżbiety Gryz - powiedział do zebranych burmistrz Leszek Świder, dziękując jej nie tylko za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie, placówki, ale też na rzecz całej społeczności lokalnej. Elżbieta Gryz otrzymała statuetkę Osobowość Rabki-Zdroju w kategorii Zdrowie. Jest ona współzałożycielką koła PSONI, społecznie, nieprzerwanie od 1998 roku pracuje w zarządzie koła sprawując funkcję koordynatora ds. organizacyjnych związanych z remontem budynku PSONI. Działa na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie gminy i zawodowo pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach i z różnymi niepełnosprawnościami. Jest także ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli. W jej działalności ważne miejsce zajmuje pozyskiwanie grantów i organizowanie wycieczek turystyczno-krajoznawczych, wyjazdów do teatrów, warsztatów artystycznych, paczek mikołajowych, a wszystko to dla podopiecznych PSONI. Od 2003 roku była także współorganizatorką Spartakiady dla Osób z Niepełnosprawnością.

- Jej wieloletnia działalność zasługuje na uhonorowanie człowieka, który wkłada wiele wysiłku i pracy, aby świat osób niepełnosprawnych stawał się przyjazny, życzliwy i bardziej kolorowy - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Żółtek, wręczając wraz z burmistrzem statuetkę pani Elżbiecie Gryz.

- 25 lat temu Halinka Skwarek przyszła do nas, do domu i powiedziała: Ela, zróbmy coś dla dzieci. Myśmy mieli dwójkę dzieci niepełnosprawnych w domu, Halinka Piotrusia. Postanowiłyśmy spróbować otworzyć świetlicę. Nie udało nam się. Przecierałyśmy ścieżki, wtedy do Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, jeździłyśmy naprawdę w różne miejsca. I do tej pory nieustannie przecieramy różne szlaki. Przez wiele lat budowaliśmy zaufanie społeczne. Sukcesem jest to, że zgromadziliśmy naprawdę bardzo dużo osób. To jest praca wszystkich, którzy tutaj są, tych, którzy nie mogli być z nami i tych, którzy już odeszli i oddawali serce temu stowarzyszeniu – powiedziała laureatka.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl