15.12.2022, 22:56 | czytano: 3569

Jana Bobaka opowiesć o tajnikach pracy lutnika (zdjęcia)

zdj. Maciej Gębacz
"Z zawodu i zamiłowania artysta lutnik, z wykształcenia ekonomista, a z konieczności muzyk". Ten opis wskazuje na Jana Bobaka, założyciela firmy Bobak Violino, uznanej pracowni o ponad 30- letniej tradycji. Na jego instrumentach grają muzycy w filharmoniach na całym świecie. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, członkiem Związku Polskich Artystów Lutników.
Jest autorem dwóch książek. Jedna z nich - "wiolinowe klucze" - jest o jednej z jego pasji, czyli lutnictwie. Inną jest muzyka - od lat jest wokalistą zespołu New Market Jazz Band, w którym gra też na banjo. Miasto uhonorowało go medalem "Zasłużony dla kultury". Jest także Honorowym Ambasadorem Nowego Targu.
W nowotarskim Ratuszu zorganizowana została wystawa zatytułowana "Z leśnej puszczy do filharmonii". Była to okazja do posłuchania opowieści o tym jak powstaje instrument, co stanowi o jego wartości, co pływa na charakterystykę wibracyjną strun oraz na jakość i rodzaj dźwięku.

Spotkanie było okazją do posłuchania nie tylko instrumentów wykonanych przez lutników, ale także świątecznego koncertu w wykonaniu zespołu New Market Jazz Band.

s/ zdj. Maciej Gębacz
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl