21.12.2022, 17:50 | czytano: 2442

Nowa linia komunikacji miejskiej w Zakopanem

Jeszcze przed świętami mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z nowych ekologicznych autobusów Solaris Urbino 12, które wyjadą na ulice miasta już 22 grudnia.
Od czwartku uruchomiona zostanie nowa linia komunikacji miejskiej – nr 18, która kursować będzie na trasie:
Rejon Dworca st. nr 8 – Aleje 3-go Maja Górne, Tetmajera, Piłsudskiego, B. Czecha, Karłowicza, Olcza, Guty, Spyrkówka – Rejon Dworca st. nr 8

Rejon Dworca st. nr 8 – Aleje 3-go Maja Dolne, Spyrkówka, Guty, Olcza, Karłowicza, B. Czecha, Piłsudskiego, Tetmajera – Rejon Dworca st. nr 8. 

W Zakopanem od 2016 roku kursują już dwie miejskie linie autobusowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz gości odwiedzających miasto. W związku z tym Gmina Miasto Zakopane pozyskało środki na zakup dodatkowych ekologicznych autobusów, dzięki którym już w grudniu na ulice wyjadą nowe autobusy. W przyszłym roku planowane jest zwiększenie liczby kursów linii nr 18 oraz zaplanowano uruchomienie dodatkowej linii nr 10, która będzie kursować na trasie: Zakopane Cyrhla – Zakopane J. Krzeptowskiego przez Karłowicza.

Nowe pojazdy wyposażone zostały w nowoczesny i ekologiczny silnik napędzany olejem napędowym spełniającym wymogi normy Euro 6, a także w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Autobusy przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych oraz osób starszych z ograniczoną mobilnością, co zapewni klientom komfort i bezpieczeństwo przejazdu.
Wartość kontraktu wynosi blisko 4 mln 800 tys. zł, całość inwestycji finansowana jest ze środków własnych miasta. Zakup tych pojazdów i wcześniej zakontraktowanych trzech niskopodłogowych autobusów elektrycznych „Urbino 12 electric”, również od firmy Solaris, wraz z prowadzonymi dwoma inwestycjami Centrum Komunikacyjnego przy ul. Chramcówki oraz Centrum Przesiadkowego w Kuźnicach przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu samochodowego w naszym mieście oraz zmniejszenia emisji szkodliwych spalin do atmosfery. Jednocześnie jest to realizacja przyjętych przez Radę Miasta Zakopane dokumentów strategicznych, w tym „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Zakopanego na lata 2017 – 2025 z kierunkiem do 2030 r.”.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jaja08.06.2023, 11:12
Jaja najbardziej dochodowe linie oddane busiarni, 3 swiat komunikacyjny. Dlatego jeżdże w alpy bo w szwajcarii, austrii i północnych włoszech jest cywilizacja i praworządność. W zakopanym zorganizowana mafia busiarzy jakiejś sycyli czy neapolu. Jaja XXI wiek, miast nie potrafi ogarnąć transportu publicznego.
mieszkający w smogu22.12.2022, 00:34
Dorula rozwija komunikację miejską na podstawie strategii stworzonej jakieś 20 lat temu. Robi wszystko by nie konkurować z busiarstwem i wszystkie strategiczne kierunki w tym turystycznym grajdole obsługują zdezelowane, próchniejące, jeżdżące trumny na kółkach. To skandal że nadal nie ma połączenia miejskiego do Kuźnic!!! To jest sabotaż na mieszkańcach i pogarda dla ludzkiego zdrowia i życia. Nie mówiąc o wspieraniu mafii busiarskiej, która NIGDY NIE DAJE PARGONÓW.
ŻĄDAMY REALNEGO ROZWOJU KOMUNIKACJI ZBIOROWEJ W ZAKOPANEM!!! A nie pozorowanych działań pod publiczkę i kiełbasy wyborczej.
...21.12.2022, 21:09
I tam jest przejrzysty rozkład jazdy, eleganckie mapy lini. Na tablicy autobusu wyraźnie napisane gdzie jedzie a nie nadziubdziane jak na busie jadącym na wieś.

Na dodatek wiecznie spóźnione albo w ogóle nie przyjeżdżające autobusy. MZK to jedna wielka PORAŻKA! Nasi włodaże powinni jechać na wycieczke do Zakopanego i zobaczyć jak się dba o miasto! a nie robi z miasta wieś
autobus21.12.2022, 18:49
Wymogi euro 6 już są od 10 lat.W N.Targu jak muszą to wyjeżdżają.Są paliwożerne(46,l.ponad na sto km .) i głośne.Są tylko ładne,nowe.Teraz jest wymagane euro 7,nawet8 dla miejskich nowych autobusów.Firma produkująca je z Bolechowa(upadły Neoplan) wciska je do gmin,Polski bo na ,,zachodzie,, tylko powyżej euro 7.I robią takie tylko na zachód.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl