29.12.2022, 15:23 | czytano: 1878

Budżet powiatu uchwalony. Mógłby być lepszy, ale jest dobry

Rada Powiatu Nowotarskiego uchwaliła rekordowy budżet na 2023 rok. 79 mln zł, czyli ok. 27% budżetu powiat przeznaczy na inwestycje, ale deficyt wyniesie 36 mln zł. - Bylibyśmy bardziej zadowoleni, gdyby deficytu nie było, albo był mniejszy - skomentował to radny Prawa i Sprawiedliwości Julian Stopka. Mimo tego prawie wszyscy poparli budżet. Wyłamał się radny Stanisław Waksmundzki.
W 2023 rok powiat planuje rekordowe wydatki na poziomie 347 mln zł. Takimi pieniędzmi jeszcze nie dysponował. Jest to związane m.in. z tym, że powiat przekaże 52 mln zł Ukraińcom, które otrzyma z budżetu państwa.
- Przedstawiony dzisiaj budżet na 2023 rok, skonstruowany i zatwierdzony przez Zarząd Powiatu, stawia przed nami duże wyzwania. Biorąc pod uwagę założone do wykonania zadania inwestycyjne na rekordowym jak dotąd w historii powiatu poziomie 79 milionów złotych oraz uwzględniając zagrożenia związane z sytuacją ekonomiczną w kraju oraz wojną na wschodzie, będziemy musieli bardzo precyzyjnie i gospodarnie podejmować dalsze decyzje finansowe. Jest potrzeba zwiększenia zadłużenia na bezpiecznym poziomie, proporcjonalnym do realizowanych inwestycji rozwojowych, aby uzupełnić pozyskanie dotacje. Jestem przekonany, że nasza sytuacja jest stabilna, między innymi dzięki wcześniej osiąganym wynikom. W imieniu Zarządu Powiatu oraz własnym serdecznie dziękuję za zaufanie i podjęcie uchwały budżetowej na 2023 rok. Zapewniam, że będziemy w dalszym ciągu działać pracowicie i ambitnie na rzecz naszych mieszkańców – powiedział Krzysztof Faber, starosta nowotarski.

Budżet na przyszły rok jest budżetem proinwestycyjnym. - Staraliśmy się go poukładać tak, aby uwzględnić wnioski i potrzeby mieszkańców, burmistrzów i wójtów naszych gmin i radnych powiatu nowotarskiego. Łączna wartość wydatków sięga 295 mln zł. Nie liczę środków przeznaczonych na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Na inwestycję przewidzieliśmy 79,67 mln zł. Planowana wartość inwestycji pokazuje, że jesteśmy powiatem, który rozwija się dynamicznie. Powiatem, który stawia na rozwój infrastruktury drogowej - kończymy budowę mostu w Trybszu, na przebudowę naszych jednostek, takich jak szkoły poprzez budowę nowoczesnej placówki do nauczania przedmiotów informatycznych oraz przy zakupie pomocy dydaktycznych, aby były to placówki przygotowane na wyzwania XXI wieku - dodaje wicestarosta Bogusław Waksmundzki.

- Członkowie klubu uważają, że wypracowany kształt projektu budżetu na rok 2023 jest realnym odbiciem prowadzonej przez Zarząd polityki oświatowej, zdrowotnej, społecznej oraz drogowej. To budżet prawidłowy, prorozwojowy, a przede wszystkim realny do wykonania - przedstawia radna Irena Rataj w imieniu Klubu Wspólnie dla Powiatu.

- Nigdy nie ma idealnego budżetu, zawsze jest niedosyt, ale ten budżet jest realny - dodała.
- Bylibyśmy bardziej zadowoleni, gdyby deficytu nie było, albo był mniejszy, ale takie są realia - skomentował to radny Prawa i Sprawiedliwości Julian Stopka. Jego zdaniem, budżet jest bezpieczny, uwzględnia wszystkie niezbędne priorytety, dlatego klub PiS był za jego przyjęciem.

Jako jedyny odmiennego zdania była radny Stanisław Waksmundzki. - Nie wiem czy potrafimy kiedykolwiek uchwalić budżet bez deficytu. Byłoby to dobre, gdybyśmy przestali się zadłużać, bo bierzemy nowe kredyty na spłatę starych kredytów - uzasadnił.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Czytelnik15.01.2023, 18:42
Brawo radny Waksmundzki
Osiol30.12.2022, 19:45
Przecież to skorumpowany kraj więc rząd naokoło wysyłając pieniądze???? a powiat da je bez dalszej kontroli i przepadną na U jak kamień w wodę, więc czemu przez powiaty to jest wysyłane???
Wypuścić z więzień wszystkich malwersantow się powinno przy tych mln bez kontroli.... wysyłanych...
Wicher30.12.2022, 17:39
Tyle pieniędzy a Ukraińców to nic innego jak plucie Polakom w twarz Wszyscy Ci radni którzy głosowali za tym budżetem żeby Ukraicom tyle kasy dać za fri powinni wracać tą kasę ze swoich pieniędzy a jak nie to do prokuratory za defraudacje pieniędzy polskiego podatnika !
jo30.12.2022, 10:00
Co to za 52 mln przekazane dla Ukraińców, na co za co? Na inwestycje jest 79 mln a dla nich tyle kasy. Żyjemy w chorym kraju....
myśleć30.12.2022, 08:29
Narzekali w 2015 na Kopacz, że chciała przyjąć 5-7 tysięcy uchodźców w ramach relokacji UE. Byliby trzymani w obozach, unia dałaby kasę na nich a teraz przyjęto ok. 5 milionów Ukraińców, płaci im się wszystkie zasiłki, dostają się bez kolejki do lekarzy itd.. A dodatkowo UE za to, że nie pomogliśmy jej w 2015 to teraz kasy extra na ukrów nie daje. Karma wraca.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl