30.12.2022, 14:17 | czytano: 1443

Przedpremierowe otwarcie wystawy w Muzeum Tatrzańskim (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. W 202 rocznicę urodzin dr Tytusa Chałubińskiego w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego zaprezentowano część wystawy stałej zmienionej po remoncie budynku. Wyjątkowe tego wieczoru można było zobaczyć zbiory patrona muzeum pod mikroskopem, ale też nie zabrakło także tortu.
202 rocznica dr Tytusa Chałubińskiego rozpoczęła się od krótkiej prelekcji, podczas której dr Marcin Warchałowski z działu przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego opowiedział o tym kim był patron muzeum i jak wiele wniósł dla społeczności Zakopanego. - Niektórzy uważają, że Zakopane zostało odkryte przez doktora Tytusa Chałubińskiego. To mocno przesadzone stwierdzenie, bo Zakopane było już znane dużo wcześniej, ale bez wątpienia tchną wtedy jeszcze w tą wieś wiele dobrego. Stanisław Witkiewicz twierdził, że gdyby nie było Chałubińskiego nie byłoby też Zakopanego. Starał się nie tylko sprowadzać swoich wybitnych znajomych i przyjaciół, ale starał się dbać o miejscowych. Leczył za darmo górali, opiekował się nimi. Starał się namawiać ich , aby byli przewodnikami dla przyjezdnych za co dostawali odpowiednią wypłatę - opowiada dr Marcin Warchałowski.
Rocznica urodzin patrona muzeum zbiegła się w czasie z przedpremierowym pokazem niewielkiego fragmentu części geologicznej stałej wystawy, na której znajduje się wiele wzmianek o dr Tytusie Chałubińskim. - Dzisiaj mamy przedpremierowy pokaz części sali poświęconej Tytusowi Chałubińskiemu. Można zobaczyć jak wystawa stała w tej części się prezentuje - zaznacza Michał Murzyn dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Przedpremierowy pokaz stał się okazją do wyjątkowej możliwości zobaczenia pod mikroskopem zbiorów dr Chałubińskiego. Wcześniej oglądanie było możliwe wyłącznie na slajdach oraz w wirtualnej prezentacji “T jak Tytus” (dostępna jest tutaj.)

Otwarcie stalej wystawy w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego dla zwiedzających zaplanowano w styczniu 2023 roku.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl