15.01.2023, 15:30 | czytano: 8031

Nowa hala sportowa w Szaflarach robi wrażenie. Nie ma takiej drugiej na Podhalu (zdjęcia i video)

Fot. Robert Miśkowiec
Wójt Rafał Szkaradziński oprowadzając reportera Podhale24 po nowo wybudowanej hali sportowej i centrum kulturalnym w Szaflarach, nie krył dumy z tej inwestycji, która rzeczywiście robi wrażenie.
Na parterze budynku znajduje się przestronna sala fitness z lustrami, jest duży kantorek, są pokoje dla sędziów, osiem szatni z łazienkami, pokój dla obsługi medycznej. - Mamy pełne zaplecze dla profesjonalnej organizacji każdych zawodów - podkreśla wójt Szkaradziński.
Centralne miejsce zajmuje ogromna hala sportowa. Na niej pełnowymiarowe boisko sportowe o wymianach 20x40 metrów, na którym można rozgrywać profesjonalne mecze w wielu dyscyplinach. Bardzo ważne miejsce zajmuje boisko do piłki ręcznej, bo właśnie na rozwój tej dyscypliny stawia gmina Szaflary. Działa tu już trzecioligowy klub Świt Szaflary, a wywodzący się stąd Wojciech Hajnos gra w występującym w Superlidze Zagłębiu Lubin. Halę odwiedzili przedstawiciele federacji i dopuścili ją do rozgrywania meczów reprezentacji narodowej czy turniejów międzynarodowych.

Na hali znajdują się dwie opuszczane kurtyny, którymi można podzielić ją na trzy mniejsze boiska. Są opuszczane kosze do koszykówki z podświetlanymi obręczami, telebim, zegar, dwie windy, są trybuny z 400 miejscami siedzącymi. Ciekawostką jest fakt, że hala nie ma okien, poza usytuowanymi u samej góry świetlikami. Dzięki temu słońce nie przeszkadza w grze. Mimo to w dzień jest na niej jasno i nawet bez oświetlenia można tu spokojnie rozgrywać mecze. - Na każdym etapie projektowania i budowy prowadziliśmy dziesiątki dyskusji, które pozwoliły nam nie tylko uniknąć błędów, jakie pojawiały się na innych tego typu obiektach w Polsce, ale też wprowadzać rozwiązania, które poprawiają jej funkcjonalność - mówi wójt. Kolejnym przykładem może być wentylowana podłoga, która pozwala na szybsze schnięcie podłogi, a tym samym poprawia bezpieczeństwo grających. Albo sieć wifi pozwalająca prowadzić streaming i na żywo wyświetlać obraz z kamery na znajdującym się na hali dużym telebimie.Hala posiada projekt akustyczny - jest wygłuszona, nie ma pogłosu, działa profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy, dzięki któremu możliwa jest organizacja koncertów.

Ale hala to tylko część całego obiektu. Na pierwszym piętrze znalazło się pięć profesjonalnie wyposażonych sal lekcyjnych - muzyczna z wygłuszonymi ścianami, językowa, historyczno-polonistyczna oraz chemiczna. Hala jest połączona ze starą szkołą dwoma wejściami.

We wschodnim skrzydle powstały pomieszczenia dla Gminnego Centrum Kultury Promocji i Sportu. Są pomieszczenia administracyjne i salka widowiskowa ze sceną, zapleczem gastronomicznym, wyposażona w nagłośnienie i oświetlenie. Z salki jest widok na halę sportową, więc może pełnić ona również funkcję chociażby vip roomu podczas widowisk sportowych. Sala jest dźwiękoszczelna. - Chcemy, żeby gminne wydarzenia, spotkania, przeglądy czy imprezy, które odbywały się w różnych miejscach na terenie gminy, znalazły tu swoje miejsce - mówi wójt.

Na dole jest przestronna biblioteka. Kto pamięta starą, w podziemiach urzędu gminy, ten od razu dostrzeże ogromną różnicę.
Każde z tych miejsc - hala, centrum i biblioteka - jest autonomiczne, ma oddzielne wejście i choć są ze sobą połączone i są częścią wielkiej całości, w każdej chwili, dzięki elektronicznym zamkom, mogą działać niezależnie i oddzielnie.

Przy obiekcie nie ma jeszcze zbyt wielu miejsc parkingowych, ale gmina już zleciła przygotowanie projektu parkingu na gminnej działce znajdującej się 100 metrów dalej.

Budynek korzysta z ogrzewania olejowego, tak jak szkoła, ale jest przygotowany do połączenia się do sieci geotermalnej. Jest również wyposażony w rekuperację.

W sobotę na hali, będącej swoistym multicentrum, odbył się dzień otwarty. Każdy mógł przyjść i zwiedzić gminny obiekt. Oficjalne otwarcie planowane jest w innym terminie. Jedną z atrakcji dnia był trzecioligowy mecz piłki ręcznej.r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
abc17.01.2023, 14:21
Takiego Wójta jak był p. A. Kapołka to nie ma nie było i długo nie będzie. Za jego kadencji bez dotacji były budowane szkoły hala sportowa itd. i bez promowania siebie zrobił bardzo wiele dla całej gminy. Tu masz rację .. egon...Póki co jak do tej pory hala w Niedzicy jest na miarę 21 wieku widać że jest Ci znany ten obiekt sportowy.
Obserwator nowotarski17.01.2023, 13:44
Nie ma się czym chwalić na Orawie w gminach dawno już są hale ,a jedna to już po ponad 20 latach była generalnie wyremontowana i nic gorzej nie wyglada jak ta w Szaflarach hej!
Tutejsza17.01.2023, 13:22
Piszecie że wspaniały wójt oj tutaj się nie zgodzę Ślimak był jaki był ale autobus miejskie jeździł 4 Szaflary Nowy Targ mieszkańcy mieli lepszy dojazd niż teraz ostatni bus po 17 z Nowego Targu a uczniowie uczęszczający do Szkoły Muzycznej mogą sobie zapomnieć o powrocie do domu . Szwagropol oraz inne autobusy nie zatrzymują się na przystanku Szaflary a dopiero Szaflary wieś . Taka turystyczna miejscowość a komunikacja sięga dna ! Ale co tam cięcia kosztów na autobus miejski nie ma a Zaskale i Bór jakoś mają a tamniej mieszkańców. Oby wkoncu ktoś opisał to w gazetach i się tym zajął.
egon17.01.2023, 09:43
King of the Spisz @ Pełna zgoda... hala w Niedzicy pełno wymiarowa powstała kilka już lat temu i to bez żadnych dotacji! Ale to był wójt rodem z Niedzicy samorządowiec nie samochwała! Obecny wójt przez prawie 9 lat nie był w stanie nawet porządnie wysypać parkingu przed halą sportową. Zatrudnił jakiegoś ... do zarządzania halą który na tym się tak zna jak pies na gwiazdach!
Kto dojedzie do tej hali po takich dziurach....16.01.2023, 15:28
Teraz prosimy o zdjęcia i filmy dróg dojazdowych do szkoły i hali - ul. szkolna, ogrodowa, rola galizowa, pod górą, czy nawet kościelna - a więc ścisłe centrum historycznych Szaflar. Asfalt jak sito, pobocza - jak sito, kałuże po kolana, istny tor przeszkód, egipskie ciemności całą noc. Ludzie na posesjach świecą, żeby ulice podświetlić. Ot taka to wizytówka gminy i głupota władzy.
Przerost formy nad treścią16.01.2023, 15:06
Zdjęcia pięknie pokazują zardzewiały dach na 100 letniej szkole, z którą nic się nie robi, a tu 20 letnia sala gimnastyczna została zburzona, tylko po to, żeby ktoś zostawił po sobie pomnik...bez parkingów no i gigantyczne koszty utrzymania. Co do aspektu architektonicznego to porażka. Przerost formy nad treścią: i samej inwestycji i samego wójta.
sum16.01.2023, 12:11
Co tam jest takiego wyjątkowego?
H2O16.01.2023, 08:31
Czy Gminę Szaflary stać na utrzymanie takiego obiektu, tak jak Nowy Targ na utrzymanie hokeja?
sobie my?l?...15.01.2023, 19:58
Niwa, owszem przyjemna hala, ale w czasie intensywnego s?o?ca w po?udnie - katastrofa.
ss-2015.01.2023, 19:07
A po co tam taka hala?Beda mialy co ruskie bombardowac...
Stan15.01.2023, 18:43
Nie ma lepszej hali w powiecie nowotarskim.
Swój15.01.2023, 17:51
Niwa dużo lepsza! Metalka to już wgl bez porównania
gracz15.01.2023, 16:22
Duzoooo lepsza jest w metalce
avitat15.01.2023, 16:21
Brawo dla Wójta Szkaradzińskiego! W końcu po hegemonii i byle jakości Ślimaka coś się w gminie dzieje! Brawo!
Opop15.01.2023, 15:59
To jest gospodarz a nie to co w nowym targu bankietowiec który na taka hale by wydalby 50 mln. Ale na szczęście nie widzi potrzeby budowy takiego obiektu.
STAŚ15.01.2023, 15:53
Brawo!!! Może by tak w Nowym Targu??!!!
King of the Spisz15.01.2023, 15:38
Nie żebym coś gadał ale lepsza hala jest w Niedzicy chociaż w sumie w artykule mowa o Podhalu
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl