20.01.2023, 17:15 | czytano: 2650

Flaga Igrzysk Europejskich trafiła do Zakopanego i Nowego Targu (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. - Dokładnie rok temu przejąłem flagę Igrzysk Europejskich od Prezydenta Europejskiego Komitetu Olimpijskiego - mówił Witold Kozłowski przekazując flagę Marcinowi Nowakowi, który przewodniczy Komitetowi Igrzysk Europejskich w Małopolsce. Flaga następnie została przekazana burmistrzowi Zakopanego Leszkowi Doruli. Wcześniej flagę przekazano Nowemu Targowi.
Kopia flagi Igrzysk Europejskich trafiła pod Tatry. Zakopane długo czekało na możliwość współorganizacji tak dużego sportowego wydarzenia.
- Mieliśmy ogromne ambicje i przedstawiliśmy projekt. Zakopanego nie było na wszystko stać, ale dzięki tej dobrej współpracy i wzajemnej życzliwości potrafiliśmy wspólnie wypracować, że jest sukces - mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. - Za wcześnie było, gdy staraliśmy się o organizację, a nic nie było jeszcze zrobione. Nie było obiektów. Miasto nie było przygotowane. W tym momencie z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy więcej niż w połowie drogi - dodał burmistrz.

Z Igrzysk Europejskich wykluczone zostały dwa kraje. Zostało to zrobione, aby uszanować tradycję, która organizacji igrzysk przyświeca od samego początku. Jest to braterstwo.

- Mottem olimpijskim jest braterstwo wszystkich krajów i narodów zrzeszonych w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. w Europie mamy 50 krajów, jednak współzawodnictwo będzie realizowane przez sportowców z 48 krajów. Łatwo się domyśleć, że wyeliminowane zostały Federacja Rosyjska i Białoruś. Trudno pogodzić braterstwo różnych krajów z tym co nie tylko w Ukrainie, ale całemu światu zafundowała Federacja Rosyjska napadając na niepodległą Ukrainę - mówił Witold Kozłowski.

W Zakopanem na Wielkiej Krokwi oraz Średniej Krokwi rozegrane zostaną zawody w skokach narciarskich mężczyzn, kobiet, oraz drużynowe. Obiekty Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich posłużą także bokserom jako miejsce ćwiczeń. Igrzyska Europejskie będą największym sportowym wydarzeniem na świecie w 2023 roku.

- To będzie największa impreza multidyscyplinarna na świecie i największe wydarzenie sportowe w historii Polski. Nie było takiej ilości zawodników, a będzie to ponad 7 tys. startujących w Polsce - zaznacza Marcin Nowak.
Sportowa rywalizacja w Małopolsce, ale także pod Tatrami ma być początkiem organizacji największych sportowych wydarzeń w Zakopanem. - Te Igrzyska, to początek wielkich imprez. To jest światło, które daje na pełną nadzieję, że w kolejnych latach będziemy starać się o wydarzenia światowe, które mogą po tych wszystkich inwestycjach odbyć się w Zakopanem - mówił Leszek Dorula.

Swoim nieco tajemniczym wystąpieniem senator dał wyraźny sygnał, że w najbliższych latach, w Zakopanem mogą być organizowane jeszcze większe wydarzenia. - Traktujemy to jako próbę generalną przed tym, co w Zakopanem i Małopolsce może się jeszcze wydarzyć - mówił Jan Hamerski.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
komentarze
Biegacz21.01.2023, 22:45
Kopia flagi, kopia igrzysk. Taka impreza w tym kartonowym państwie to mega kpina. Będzie ciekawie ?
skarbonka bez dna21.01.2023, 15:27
Widać jesteśmy bogatym krajem i mamy za dużo pieniędzy.
robert21.01.2023, 10:08
Brak pieniedzy ludzka bieda ,a tym paniskom chce się igrzysk ,a portal podhale 24 im przyklaskuje nie dziwota gorallenvolk popierają gorallenvolk i tak na okrągło ,dobrze że piekła nie ma bo już byście się tam smażyli
Osiol20.01.2023, 19:21
Ale nikomu niepotrzebnej roboty w tym przekazywaniu flag.... A co za tym kosztów spotkań delegacji...
Ruskie mają wojskowy biathlon wykonywany czołgami na czas i precyzję my już tam się wepchalismy z swoimi(czołgami) a teraz pchamy kolejnych zawodników(leopardy) by nie forowac(zaniżać)jakości zawodow w Zakopanem i okolicy powinniśmy zaprosić no bez czołgow...
No ale jak by to było gdyby wygrali cokolwiek a tak no cóż okręgówka o statusie....
Jan20.01.2023, 18:53
Komu przekazano i kto jest gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w Nowym Targu?
Może ktoś wie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl