23.01.2023, 17:20 | czytano: 5238

Którędy poprowadzi nowa droga na Chyżne? GDDKiA zleci projekt

Fot. GDDKiA
Po przedstawieniu w ubiegłym roku Studium korytarzowego, czas na kolejny etap prac nad projektem nowej drogi krajowej nr 7 od Rabki-Zdroju do Chyżnego. GDDKiA szuka biura projektowego, które przeanalizuje cztery możliwe warianty przebiegu dwujezdniowej trasy, o długości ok. 35 km i parametrach drogi ekspresowej.
W ramach Studium korytarzowego przygotowano dziewięć wariantów przebiegu nowej drogi. Do dalszych prac zostały rekomendowane cztery warianty i ostatni, zawierający elementy wszystkich wariantów rozpatrywanych w ramach Studium, łącznie z możliwym nowym przebiegiem. Przyszły wykonawca dokumentacji STEŚ-R będzie również sprawdzał możliwość zmiany wariantu IIA i poprowadzenia drogi po zachodniej stronie Chyżnego.
Studium uszczegółowi zaproponowane wcześniej przebiegi nowej drogi do kilku konkretnych wariantów. Finałem tych prac będzie uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i wybranie wariantu, który stanie się podstawą do przygotowania projektu budowlanego. Wykonawca STEŚ-R będzie miał 45 miesięcy od podpisania umowy na realizację zadania.

Źródło: GDDKiA, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Radek27.01.2023, 18:16
Powinna iść przez ppdwilk po zachodniej stronie potem przez Orawke estakada ponad lasy i w Jablonce tak samo po zachodniej stronie i tak do Trsteny
Stary Byk26.01.2023, 17:52
Myślę że droga pójdzie po zachodniej stronie chyznego najbardziej ucierpi dziki byk bo klienci odpadno a chyzniany mało kupujo a tirowcy biero po dwa .
?????25.01.2023, 10:46
Chyźnion droga była i będzie bo przecież nikt jej z centrum nie zabiera. Ale chodzi o nową drogę, sam piszesz jaki ruch koło Dzikiego Byka jest TERAZ. Mi sie zadaje żeś sam się w swoje słowa zaplątał, bo tu praktycznie wszyscy piszą żeby Nowa drogę odsunąć poza wieś a nie starą likwidować. Tyle w temacie
hanka24.01.2023, 22:31
jo tys mysle ze chyźnion cołkiym odleciol i dol sie poniys wodzom fantazji albo wypil cos bo bredzi i myslk.ze jak wybuduja estakade i ekrany dzwiekochlonne to sprawa juz sie rozwiaze oby nam kiedys sie oczy nie otworzyly ale bylo juz za pozno... takie drogi to gnac jak nojdali od domow bo jo nie widziol aby drogi takie wprowadzac do wsi lub miast to chyba ewenement ma skale calego kraju jo sie nie godze i wybrolbyk sie do ministra adamczyka jesli by bylo wiecej chyźnianow co podobnie myslo jak jo i mu przeradziyli do rozumu bo moze nie wie co u nos sie wyprawia za maniane a ka wojt i radny niech im pusco autostrade pod łoknami to by sie wtedy mysle rusyli i tematym zajyni
yyyyyy24.01.2023, 19:44
chyźnion tyś chyba nawiedzony
chyźnion24.01.2023, 18:48
@orawianin @????? Droga jest od zawsze i zawsze będzie w tym miejscu, ruch teraz też nie jest mały a wręcz ogromny jak na taką szosę, a którędy idzie? centralnie przez wieś i tak samo dzieli Chyżne i nie tylko na pół, dodatkowo, jest śmiertelnie niebezpiecznie na tej drodze o czym już nie raz i nie dwa się przekonaliśmy niestety... (śmiertelne potrącenia w Chyżnem, w Jabłonce, w Podwilku. Wypadki na samym odcinku między Jabłonką i Chyżnem już nie jedno życie zabrały) No i czy teraz nie ma hałasu i spalin czy jak? Byłeś jeden z drugim przy tej drodze tak poza samochodem tylko na chodniku na chwile? Zapraszam np w niedzielę wieczór gdy wszystko rusza na austrię i tiry ruszają w trasy, stań jeden z drugim w przy szpulkach w Jabłonce albo przy Dzikim Byku w Chyżnem... Przy ekspresówce przynajmniej będą ekrany dźwiękochłonne, a co do estakady to nie mówię o całej długości ale wystarczyłaby nad drogą ekspresową by jak to mówicie "nie dzielić wsi". Ekspresówka odciąży tereny zabudowane, samo to że transport się na nią przeniesie i środowy Bangladesz nie będzie tworzył wszystkim tirom (a przez nie i reszcie kierujących) korków to już będzie duży plus. Ale tak... lepiej niech się dalej te tiry popod domy kręcą i niech rozbijają słowaki auta koło biedronki i na skręcie do kabanosu... Popatrzcie tylko na statystyki OSP Jabłonka... rocznie mają około 100 wyjazdów z czego znaczny procent to zdarzenia drogowe właśnie na DK7 - niestety często śmiertelne. Wieeeem wiem, na ekspresówkach też są wypadki - wiem.
?????24.01.2023, 17:41
Ludzie myślą,że wszystko ok. Ja mam tylko jedno pytanie dlaczego przez calutką Orawe i inne wsie poprzedzające dało sie zrobić OBWODNiCE a w Chyznianskim przypadku nie?! Może w końcu temat obwodnicy nie będzie tabu...
jabłoncanin24.01.2023, 15:29
@Radek
obyś się tylko nie rozczarował i nie płakał jak dostaniesz kasę za działkę pogadaj z osobami z Klikuszowej albo Lasku jak przebiegał proces wywłaszczania działek oraz wypłaty odszkodowań wszystko ładnie medialnie ale rzeczywistośc jest zupełnie inna
orawianin24.01.2023, 15:22
@chyźnion to powiedz mi którędy by miała iść wg Cb ta estakada? jeśli ponad drogę krajową 7 to powiedz mi gdzie będziemy się włączać do ruchu. Mieszkamy na wsi a dziś w cenie jest spokój. Wiele ludzi ucieka z miast i szukają spokoju trzeba tu Wspomnieć o innych negatywnych skutkach m. in hałas spaliny samochodów i inne uciążliwości.
A skoro iść twoim tokiem myślenia to po co robią obwodnice miast niech lepiej wszędzie budują estakady i przez Jabłonkę i cała drogę od Rabki zrobią estakadę i po problemie kolego wg mnie masz pojęcie możesz zrobić karierę projektanta dróg w Polsce.
?????24.01.2023, 15:01
Do chyżnion daj sobie estakadę albo innego hajwaja koło siebie postawić. Myślę że nie będzie już tak śmiesznie.
chyźnion24.01.2023, 14:17
@ORAWIANIN, estakada i po problemie, jakie to dzielenie wsi?
orawianin24.01.2023, 12:27
Droga powinna iść poniżej murowanicy prosto na Bobrov albo samym dolnym końcem chyżnego i dalej między granicą państwa a dolnym końcem chyżnego.
A nie dzielić chyżne na pół autostradą! Co to za absurd modne stało się "program 100 obwodnic" a ktoś chce drogę ekspresową przeprowadzić środkiem wsi naprawdę takich urbanistów powinno się zmienić i to zawczasu i im podziękować.
...24.01.2023, 11:33
do Radek
Już się ciesz. Dobrze że Ci ojciec z matką dali.
Radek24.01.2023, 09:03
To będzie fajna inwestycja i myślę że pójdzie po mojej działce
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl