03.02.2023, 18:16 | czytano: 5565

Nawet 45 cm śniegu może spaść w weekend na Podhalu. Wojewoda Łukasz Kmita zwołał sztab kryzysowy

zdj. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Według analiz synoptyków najbliższe godziny i dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę w Małopolsce. Sumarycznie pokrywa śniegu na Podhalu może wzrosnąć podczas weekendu nawet o 45 cm. Śnieg będzie zamieniał się w deszcz, powodując oblodzenia. Dodatkowo może wystąpić silny wiatr, sięgający 75 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wskazało na wysoki – czwarty – poziom zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach.
GOPR w ostatnim komunikacie lawinowym dla obszaru Babiej Góry wskazał na dalsze intensywne opady śniegu (ok. 60 cm w ciągu 72 h). Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu na bardzo stromych stokach, za przełamaniami terenu, w zagłębieniach, jarach, a przede wszystkim w żlebach. Wiejący bardzo silny wiatr (głównie z kierunku zachodniego) tworzy depozyty przewianego śniegu, formując deski śnieżne o coraz większej miąższości. W partiach szczytowych grubość pokrywy ok. 120 cm, w miejscach nawianych znacznie więcej. Szlaki zawiane z niewidocznym ich przebiegiem. Warunki turystyczne bardzo trudne (https://www.gopr.pl/lawiny).


W związku z tak poważną oceną sytuacji meteorologicznej i potencjalnych zagrożeń z nią związanych oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele małopolskich służb, inspekcji, straży oraz instytucji odpowiedzialnych za działania związane ze skutkami dynamiki pogodowej, w tym m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego, zarządców dróg, PKP, Tauron Dystrybucja, TOPR, GOPR, Lasów Państwowych, IMGW oraz powiatu tatrzańskiego.

– Oczekuję pełnej mobilizacji i dokładnego monitorowania zagrożeń oraz maksymalnego wykorzystania potencjału sił i środków. Zwracam uwagę na takie kwestie jak ścisła współpraca w kontekście zabezpieczenia mieszkańców w urządzenia medyczne ratujące życie i udzielania bieżącego wsparcia w tym zakresie. Konieczna jest ścisła współpraca między Strażą Pożarną a Tauron Dystrybucja właśnie pod tym kątem. Zobowiązuję także do ścisłego weryfikowania tego, czy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, w tym czy w samochodach ciężarowych stosowane są łańcuchy na odcinkach, gdzie jest to wymagane – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Jednocześnie apeluję do Małopolan i turystów przebywających w Małopolsce o zachowanie daleko posuniętej ostrożności. Wyjścia w góry mogą okazać się co najmniej ryzykowne. W Tatrach obowiązuje czwarty - wysoki stopień zagrożenia lawinowego, a na Babiej Górze drugi - umiarkowany. Intensywne opady śniegu oraz wiatr mogą utrudniać służbom prowadzenie działań ratowniczych. Unikajmy nierozważnych decyzji skutkujących tym, że pomoc może nie zostać udzielona na czas. Uważajmy także na przebywanie w lasach, gdzie gałęzie obciążone zalegającym śniegiem również mogą okazać się niebezpieczne. Jednocześnie bądźmy wrażliwi i reagujmy, gdy widzimy kogoś w potrzebie. Zwróćmy uwagę na osoby starsze i bezdomne, przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie mogącej jej potrzebować – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Urlich von Pipke04.02.2023, 08:06
Lans polityczny kmity
śnieżny niedźwiedź03.02.2023, 23:18
ino się tam w tym sztabie nie popłaczcie zima jest taka jak powinna brakuje tylko mrozów po -35 stopni ale to już byście się w ogóle zapłakali
atomik03.02.2023, 22:48
wow! robią sztab kryzysowy teraz... ciekawe jak za 3/4 roku ludzie wyjdą na ulice... zrobią stan wojenny?
Mateusz03.02.2023, 21:35
Boże wreszcie normalna zima że śniegiem A nie jak do tej pory z wiatrem i deszczem. Nie przesadzajcie z tym sztabem kryzysowym bo co innego jak by w maju spadł śnieg A nie że jest 3 luty i sztab kryzysowy haha A drogowcy jeżdżą spokojnie tylko że kto nie umie jeździć to zawsze będzie narzekał i plakal "gdzie Ci drogowcy" haha
tom03.02.2023, 19:40
a gdzie pługi drogowcy śpią jak zwykle za co kase biorą..wyjadą w marcu
Stan03.02.2023, 19:02
Czy ten Kmita to nie ma nic do roboty?
117km03.02.2023, 18:29
biydoki sniega niewidzieli
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl