13.02.2023, 14:59 | czytano: 9829

Starosta Faber: "Nie sprzedaję domu w Rabie Wyżnej. To fałszywe plotki"

Starosta Krzysztof Faber. Fot. Robert Miśkowiec
SPRAWA BIOGAZOWNI. - Jest to totalna bzdura. Nigdy nie rozważałem takiej możliwości. Raba jest moją miejscowością rodzinną, w której spędziłem całe życie. Zamiast myśleć o sprzedaży, to mam nadzieję, że moje dzieci zdecydują się tutaj zamieszkać. Nie sprzedaję domu i dementuję też plotki, że mam wybudowany dom w Czarnym Dunajcu czy Kościelisku - mówi starosta nowotarski Krzysztof Faber.
Jest pan za budową biogazowni w Rabie Wyżnej czy przeciw? Pytam pana, jako mieszkańca tej miejscowości.
Krzysztof Faber: - W tej sprawie się nie wypowiadam, ponieważ jako starosta nowotarski jestem organem, który zajmował się wydawaniem decyzji w tej sprawie. Byłoby niezręcznie. Mam na ten temat swoje zdanie, ale nie będę o nim mówił.

Mieszkańcy pytają, dlaczego, jako starosta i mieszkaniec Raby Wyżnej, nie zablokował pan decyzji o pozwoleniu na budowę biogazowni?

Krzysztof Faber: - Bo wniosek był zgodny z prawem i nie było podstaw, żeby wydać inną decyzję. Powiem więcej: decyzja o pozwoleniu na budowę została podjęta na podstawie zapisów planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego w 2011 roku przez Radę Gminy Raba Wyżna. I ten właśnie plan dopuszcza tego typu inwestycje w tym miejscu. Ja mam związane ręce, skoro gmina dopuszcza takie inwestycje. Wydział Architektury sprawdził, czy wniosek jest zgodny z planem zagospodarowania, oraz przepisami i ustawami, i wniosek był zgodny. W takiej sytuacji starostwo nie ma prawa wydać decyzji odmownej. I nie ma tu znaczenia to czy jestem mieszkańcem Raby Wyżnej czy nie. Wydanie decyzji odmownej, niezgodnie z prawem, groziłoby odpowiedzialnością karną. Jako starosta muszę działać zgodnie z prawem.

Odpowiedzialność za kształtowanie tego, co znajduje się na terenach w danej miejscowości leży całkowicie w zakresie kompetencji gminy, która uchwala plan zagospodarowania przestrzennego.

Mówienie, że starostwo mogło wydać inną decyzję, ma na celu przerzucenie odpowiedzialności z gminy na powiat, a szczególnie na moją osobę. Przypomnę: pozwolenie zostało wydane na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego w 2011 roku przez Radę Gminy Raba Wyżna, który dopuszcza dalsze wykorzystanie rolnicze tego terenu oraz poprawę stanu technicznego budynków, w tym zmianę źródeł ogrzewania. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że przepisy dotyczące biogazowni do 499 kW są ogólnie mało rygorystyczne.

Chciałbym też dodać, że o postępowaniu w sprawie biogazowni Urząd Gminy w Rabie Wyżnej został poinformowany już w kwietniu oraz sierpniu 2022 roku. Podobna informacja trafiła do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który jest właścicielem gruntu.
Pojawiły się informacje, że planuje się pan wyprowadzić z Raby Wyżnej, że sprzedaje pan dom. Jak się pan do nich odniesie?

Krzysztof Faber: - Jest to totalna bzdura. Nigdy nie rozważałem takiej możliwości. Raba jest moją miejscowością rodzinną, w której spędziłem całe życie. Zamiast myśleć o sprzedaży, to mam nadzieję, że moje dzieci zdecydują się tutaj zamieszkać. Nie sprzedaję domu i dementuję też plotki, że mam wybudowany dom w Czarnym Dunajcu czy Kościelisku. Przypuszczam, że te plotki zostały sfabrykowane, jako próba podważenia zaufania mieszkańców do mnie. Szczególnie przykre jest to, to że powtarzają je ludzie, które mnie dobrze znają lub pracowały ze mną, co może takie nieprawdziwe informacje uwiarygadniać.

Ponadto rozprowadzane są również plotki, że posiadam swój interes w biogazowni. Jest to kompletne kłamstwo. Jak wielu mieszkańców Raby wie, moim jedynym "interesem" jest pasieka pszczela, którą mam w Rabie Wyżnej.

Te szeroko rozprowadzane fałszywe plotki są szczególnie przykre, ponieważ są próbą dyskredytacji całej mojej dotychczasowej działalności i wszystkiego, co do tej pory starałem się zrobić dla naszej gminy.

Rozmawiał Robert Miśkowiec
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mieszkaniec Raby Wyżnej19.02.2023, 12:54
Nie sposób jest przyjąć za słuszne twierdzeń starosty jakoby nie było podstaw do wydania innej decyzji w sprawie. Decyzja wydana została z naruszeniem przepisów KPA, zakres oddziaływania przedsięwzięcia (biogazowani) jest bardzo szeroki, przez co też za strony postępowania winni zostać uznani wszyscy właściciele pobliskich nieruchomości. Gwarancja czynnego udziału wynika przecież z zasad ogólnych KPA (art. 10 kpa), jej naruszenie stanowi istotne uchybienie procesowe. Pominięcie ww. osób jako stron postępowania skutkowało tym, iż tak naprawdę nikt nie mógł kwestionować prawidłowości postępowania, poprzez zgłoszenie odpowiedniego wniosku dowodowego np. o powołanie biegłego czy też przeprowadzenie ekspertyzy. Oczywiście powyższe czynności procesowe mogły zostać przeprowadzone na wniosek organów administracyjnych, co wydaje się tym bardziej uzasadnione w przypadku, gdy przepisy dotyczące budowy biogazowani uznawane są mało rygorystyczne, a samo przedsięwzięcie w sposób znaczący oddziałuje na środowisko, na co z resztą zwracał uwagę sam starosta. Myślę, że mieszkańcom nie chodzi o to, że starosta z racji swojego pochodzenia winien wydać nieobiektywną decyzje, a jedynie o to, że jako organ winien w sposób wyczerpujący zebrać cały niezbędny dla prawidłowego załatwienia sprawy materiał dowodowy (art. 77 § 1 k.p.a.), by następnie na tej podstawie ustalić i ocenić, czy zostały udowodnione okoliczności istotne dla jej końcowego rozstrzygnięcia (art. 80 k.p.a.), co niestety nie miało miejsca w sprawie.
Pojawia się również inne pytanie, co z decyzją środowiskową przecież jest ona jedną z ważniejszych decyzji wydawanych w trakcie tego typu procesu inwestycyjnego.
Trzeba liczyć na to, że organ II instancji rozpatrujący odwołanie od przedmiotowej decyzji uchyli ją do ponownego rozpoznania z uwagi na jej liczne błędy proceduralne. Jeśli utrzyma decyzję w mocy to pozostaje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, oczywiście z odpowiednim wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Jeśli również i to nie pomoże to jeszcze przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
No sonsiad!17.02.2023, 20:57
Sonsiad.Powiem tak:"Naród wspaniały, ale ludzie k...y"!pozdrawiam Pana Krzycha.Wszystkiego dobrego.
No sonsiad!17.02.2023, 20:57
Sonsiad.Powiem tak:"Naród wspaniały, ale ludzie k.rwy"!pozdrawiam Pana Krzycha.Wszystkiego dobrego.
bolek16.02.2023, 14:21
A jaka wychodzi cena za metr kwadratowy tego domu?
sprawiedliwy15.02.2023, 20:10
Dziwisz wójt faryzeusz zapytajcie się kto ma wybudowany pałac w Zubrzycy Gornej pod Babią Gorą!kolega tam sam to w środku robił wykończenia !teraz dla picu chodzi jak baran z ludźmi i udaje demonstrującego idiotę z siebie!
sprawiedliwy15.02.2023, 19:53
Jedno jest prawdą :wójt Dziwisz to krętacz oszust kłamca i za te przekręty już dawno powinien być za kratkami!służby prawa opamiętajcie się i nie patrzcie na Stanislao!
za którym się ten człowiek kryje, gdyż wiara katolicka nie każe oszukiwać łgać i okradać!
sprawiedliwy15.02.2023, 19:50
Jedno jest prawdą :wójt Dziwisz to krętacz oszust kłamca i za te przekręty już dawno powinien być za kratkami!służby prawa opamiętajcie się i nie patrzcie na Stanislao!
za którym się ten człowiek kryje, gdyż wiara katolicka nie każe oszukiwać łgać i okradać!
Rolnik ostatni mohikanin15.02.2023, 08:39
Przynajmniej wycina swoje a nie cudze. Ma las ma do tego prawo. Nic w tym dziwnego. Nie jak reszta kradnie drzewo nie swoje. Nagminne u mnie.
Wojtek15.02.2023, 07:48
Nie znęcajcie się tak nad tym Starostą, bo nam w powiecie bardzo wiele dobrego zrobił i robi. Rabianie uspokójcie się, bo zawsze macie "ale" przy czymkolwiek.
Rower14.02.2023, 22:26
Jaki eko rolnik przeciez to budowlaniec w Rokicinach wycioł las a teraz z kolesiami wytnie nas
Harnaś14.02.2023, 21:10
Do mieszkaniec. /.../ Myślisz że napiszesz błaźnie mieszkaniec to nikt cię nie pozna. Może lepiej zamilcz
Rolnik ostatni mohikanin14.02.2023, 20:23
Czy smród z biogazowni, hodowli bydła, kurników można zmniejszyć do zera?...Nie da się. A czy da się nie jeść?.....Nie da się. Taki paradoks. My się wyżywimy Wy nie!! Miejcie to na uwadze siadając codziennie rano przy świeżym pachnącym chlebusiu, popijając kawa z mlekiem. To wszystko na początku śmierdziało gnojem!!
Do mieszkaniec14.02.2023, 20:16
Jak pan inwestor będzie budował biogazownie tak jak te dwie inwestycje w Rabce, to mieszkańców Raby czekają wszystkie plagi egipskie i nie tylko.
Radek14.02.2023, 20:00
Taka prawda ..... Masz rację . Chodzi im oto żeby my na nich tylko pracowali i nic nie mieli do gadania
Rolnik ostatni mohikanin14.02.2023, 19:48
Na wsi rankiem pachnie gównem i rumiankiem.
Rolnik ostatni mohikanin14.02.2023, 19:35
Najlepiej żeby ziemia leżała odłogiem. Tak mówi jedna z inicjatorek protestu. Cholera ludzie włączycie myślenie. To gospodarstwo ma co najmniej 300 letnia historię. Przyszedł ktoś kto chce zainwestować i zrobić coś dobrego ale oczywiście naruszył cała klikę biznesowa w Rabie. Na nic zapewnienia inwestora. Już wszyscy łasi na te grunty. Precz od tej perełki Podhala niezmienionej od setki lat. Gdyby nie rolnicy i ten smród nie mielibyście co do garnka wsadzić a z domu na spacer chodzilibyscie z maczetami żeby powycinać krzaki. Szczyt hipokryzji. Jeść każdy chce ale najlepiej żeby żywność produkować daleko w Afryce.
Rolnik ostatni mohikanin14.02.2023, 19:27
Na wsi rankiem pachnie gównem i rumiankiem.
Jan14.02.2023, 18:53
Sprawę należy zgłosić do ABW i prokuratury za fałszowanie dokumentów przez urzędników w starostwie i starostę. Na posła też kwity się znajdą.
Sprawiedliwy14.02.2023, 15:46
Panie mieszkaniec, zapewne wie Pan że willa inwestora do najskromniejszych nie należy, różnica jest natomiast taka że jeden kradnie i mataczy, a drugi ciężko pracuje.
Cielok14.02.2023, 15:42
Do Uważny ...
Uważaj uważaj ...
taka prawda14.02.2023, 15:17
premier pisowskiego rządu, gada, że Polska ma być liderem we wprowadzaniu nowego porządku światowego.....On realizuje polecenia klausa schwaba z Davos. Zobaczcie sobie zresztą zdjęcia schwaba na plaży...Ma być limitowana energia, żywność itd.. widać to chociażby o dziwo po limicie 2000 kwh tańszej energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego, a po przekroczeniu tego limitu cena za energię elektryczną wzrasta, do tego przeróżne, niby preferencyjne limity zakupu węgla, gazu itd., w których trzeba będzie się niedługo doktoryzować. Dalej żywność, której ceny są astronomiczne. Do tego mają zostać wprowadzone obowiązkowe szczepienia przy kolejnych plandemiach, co zostało przećwiczone na covidzie...Czy nie widzicie jak nas przygotowują do zniewolenia? Kaczorowi już nie zależy, bliżej mu niż dalej....Polacy zostali kupieni transferami socjalnymi i siedzą cicho.
czytelnik14.02.2023, 14:54
Do Rabianin niżej
W artykule czarno na białym napisane, że wojewoda utrzymał decyzję. Chyba czas się spakować i wrócić do szkoły
e214.02.2023, 14:09
Wystarczy przyjechać do Nowego Targu; jak "cudownie pachnie" sortownia śmieci i PSZOK - istne "Coco Chanel" Kto ma w tym interes aby tak blisko osiedli mieszkalnych budować śmierdzące i trujące inwestycje? Gdzie ochrona środowiska / ludzkiego!/????
Uważny14.02.2023, 13:13
Pan B. oraz jego świta są bardzo aktywni w wypisywaniu komentarzy
Rabianin14.02.2023, 12:50
Ja myślę panie starosto, że ten dom w Rabie trzeba będzie jednak sprzedać. Po tym jak się pan okazał *** i nie zablokował tej chybione decyzji, nawet narażając się na to, że wojewoda ją uchyli. Przynajmniej by pan wyszedł z twarzą. A tak to czas się spakować i z Raby i ze starostwa.
ciekawy14.02.2023, 11:12
Ciekawe co śmierdzi bardziej, biogazownia czy punkt zbiórki odpadów planowany przez wójta
Mieszkaniec14.02.2023, 08:30
Wystarczy popatrzeć kto kieruje tym całym ekorabawyżna by mieć pojęcie kto rozdaje karty. Pobudowali sobie baseny przy gospodarstwie rolnym które istnieje od 40 lat a teraz im śmierdzą zapachy wiejskie. Poprzedni dzierżawca co piątek wylewał kiszonkę siedziało w całym centrum i nikt nie miał pretensji ani nie skrążył się do gminy.
Dla przypomnienia14.02.2023, 08:16
Przypominam sobie słowa urzędnika dementującego plotki w artykule Podhale24 - ABW w Powiatowym Zarządzie Dróg

...Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu potwierdza, że funkcjonariusze ABW pojawili się w siedzibie jednostki, którą zarządza w drugiej połowie tego tygodnia i sprawdzali dokumenty. - Nie wiem w czym rzecz - mówi dyrektor Waniczek. -Przedmiotem zainteresowania służb był mój podwładny. Nie mam informacji, czy został on zatrzymany. Poproszono mnie o przekazanie dokumentacji dotyczących inwestycji prowadzonych w latach 2010-2017, co też zrobiłem. Przyznam, że byłem i jestem zaskoczony tą wizytą, ale od tego są służby - mówi dyrektor PZD.
sponsor 500+14.02.2023, 07:46
Miecio nie pieprz bez sensu jak pisał A.Mleczko
Pewna koza miała też na imię Mieeeetek
Zawsze można starać się o zmianę - tylko to trwa 2-4 lata
Miecio weż się do pracy a nie licz na PiS, który rozdaje moje podatki
fbb113.02.2023, 22:23
Idźcie precz wszyscy politykierzy, lokalni i na szczeblu krajowym. Zawiedliście wszyscy..a pan panie Krzysztofie niech pan wróci do szkoły uczyć dzieci fizyki..bo za moich czasów nie miał pan czasu dla nas, bo ważniejsze były zebrania gminne...do dziś pan zalega z działem optyki, którego nie zdążył pan przerobić...
Baca13.02.2023, 21:59
Jako mieszkańcy gminy Jabłonna domagamy się tutaj Biogazowni , cieszy nas tani prąd i ogrzewanie zima i latem klima
pytania13.02.2023, 21:45
Kto jest wlascicielem działek wkoło?
Widze 3 różne grupy interesow w sprawie Raba.
Działki, pszok,biogazownia i obwodnica oraz plan miejscowy zatwierdzony przez wojta oraz chec przejecia gruntu skarbu przez grupe wójta aby zrealizowac plan miejscowy ?
chowaniec13.02.2023, 21:21
Ten cały Faber jak Fantomas wygląda i tak przyrósł do stołka, że chyba stracił kontakt z rzeczywistością. Drodzy wyborcy, czas najwyższy "bucyfała" usunąć z piedestału!
Mieszkaniec Raby13.02.2023, 20:44
Pozwolenie na modernizację kotłowni która fizycznie nie istnieje, komin na którym bocian ma gniazdo i jest pod ochroną, urzędnicy powiatowi nazywają kotłownią... Układ urzędników z pseudo inwestorem
Uczestnik zebrania13.02.2023, 20:40
Panie Faber. O czym Pan mówił na zebraniu w Rabie że musiał Pan podpisać zgodę na budowę dużego Marketu koło Pana domu?? Gdzie to ten Market powstanie??
Miecio13.02.2023, 20:28
Most w Trybszu:
Komisja Europejska nie zgodziła się na most w nowym śladzie. Kiedy mieszkańcy zaczęli drążyć temat to się okazało, że w ogóle nie wystąpili do Komisji o zgodę.... bo przyjęli, że na pewno dostaną odmowną...... Tym Panom już nie ma co wierzyć!!!
do thomss13.02.2023, 20:14
Głupiś jest człowieku, biogazownia to przykrywka do większego interesu - takiego z 140 ha ziemi w centrum wsi. Rabianie jak nie będziecie czujni to wam tą ziemię za psie pieniądze sprzątną i będą sprzedawać działki po cenach rynkowych. Obłowi się kilku /.../
Baca13.02.2023, 19:34
Jak z każdą budową ludzie zawsze nie,droga też nie no po naszym,szkoda gadać.
Wyżny13.02.2023, 18:58
Czas pogonić i Fabera i Siarkę. Już po aferze w PZD powinno się gościa zwolnić. Śmierdzi na kilometr. A teraz chcą mieszkańcom podarować smród.
thomss13.02.2023, 18:57
biogazownia was zje! booo! potrzebny superbohater który was uratuje.. pierwsza biogazownia na świecie! gorzej jak czarnobyl. Większość nie wie nawet jak działa.. i jeszcze nazwa ekorabawyżna.. śmieszne jaka eko skoro walczy z ekologiczną produkcją energii?? niech wam na dachach wiatraki pobudują to dopiero będzie.. bo 700 metrów od domów to za duża odległość hahah
J2313.02.2023, 18:57
Ściemy ciąg dalszy.
Nie mam nic13.02.2023, 18:55
W Czorsztynie to na teścia a później darowizna córce
Nie mam nic13.02.2023, 18:55
W Czorsztynie to na teścia a później darowizna córce
qba13.02.2023, 18:43
Fakt, p. Faber, jesteś pan organem.
Harnaś13.02.2023, 18:26
Do Renata. O czym ty mówisz jaki właściciel poczytaj trochę historii. Właściciel został okradziony z majątku czyli lasu, pół i Pałacu oraz wszystkich zabudowań przez komunistów po wojnie i do tej pory wielka agencja restrukturyzacji rolnictwa nie zwróciła właścicielowi jego własność. Jak właściciel byłby żydem to by mu dawno zwrócili jego własność. Dalej bandyckie prawo w tym kraju i kupa kombinatorów i złodzieji którzy tylko chcą napchać kieszenie nie ze swojej własności. Tak że kobieto coś piszesz to pisz fakty
ciekawy13.02.2023, 18:03
A wójt według oświadczenia majątkowego to nawet nie ma domu w Rabie
Maria13.02.2023, 17:51
Wszystkie nieruchomości na słupa... Sprawa dla CBA
Harnaś 213.02.2023, 17:04
Wójt jak zwykle nie ma odwagi cywilnej przyznać się do błędu i zwala na innych
Stasiu13.02.2023, 17:02
Gdzie jest Poseł Siarka cichy wspólnik tego śmierdzącego interesu...
Janek13.02.2023, 16:59
Tak Panie Faber nie w Czarnym Dunajcu tylko we Wróblowice.
piotrek13.02.2023, 16:58
a ja już dałem zaliczkę na dom w rabie wyżnej ...
;D13.02.2023, 16:43
Temu panu wierzy się na słowo
Harnaś13.02.2023, 16:40
Starosta jak zwykle nie ma odwagi cywilnej przyznać się do błędu. Jaka decyzja zgodna z prawem. Przecież jak Pan twierdził że decyzje podpisał nie pan tylko pracownik. Na stołkach których siedzicie to dzięki mieszkancą gminy. Co posła strach obleciał , Panowie władza nie trwa wiecznie a wstyd pozostanie na całe lata dla was i waszych dzieci. Inwestor niech buduje na swoim a nie na gruncie dzierżawionym . Nie jest tych terenów właścicielem.
renata13.02.2023, 16:38
myślę że oczerniających nie brakuje, ale chętnych do pracy w starostwie to brak. Popatrzcie na RW-drogi są ,szkoły piękne itp .Zastanawiam się gdzie jest i dlaczego właściciel pałacu nic nie robi.
swiezynka13.02.2023, 16:31
Panie Starosto, z całym szacunkiem... proszę o zaprzestanie tych klamstw. Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść.
Osiol13.02.2023, 16:03
Co do plotki to nie ze sprzedać tylko ze uciekać he he he a czy zdąży sprzedać w biegu.....
Tymek13.02.2023, 15:58
To tak jak wójt w Czorsztynie ni mo nic na siebie
Loli13.02.2023, 15:54
Będzie śmierdzieć w Rabie ????????
Rabianin13.02.2023, 15:43
Prawda wychodzi na jaw...
takie tam13.02.2023, 15:35
Ale spalarnie śmieci to by Pan chciał najlepiej jeszcze w Nowym Targu
rozgoryczony13.02.2023, 15:21
Taki urok małych miejscowości - zamiast podejść do sąsiada i zapytać to się tylko plotkuje i głupoty z tego wychodzą
mieszkaniec13.02.2023, 15:14
Lepszym pytaniem jest kto ma i jaki interes w zatrzymaniu budowy biogazowni...
Antek13.02.2023, 15:10
Czyli to Gmina nie potrafi obronić mieszkańców przed biogazownią...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl