15.02.2023, 13:57 | czytano: 4011

Szaflary i Nowy Targ zwrócą się do rządu o pieniądze na budowę magistrali

Fot. UG Szaflary
W Urzędzie Gminy Szaflary odbyło się spotkanie wójta Rafała Szkaradzińskiego z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysławem Ligenzą, burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą oraz prezesem Geotermii Podhalańskiej Wojciechem Ignacokiem. Tematem rozmów był projekt geotermalny, realizowany obecnie na terenie gminy Szaflary oraz miasta Nowy Targ.
W gminie Szaflary powstaje najgłębszy na świecie odwiert geotermalny o głębokości aż 7000 m. Wartość całej inwestycji to około 130 milionów złotych, z czego 100% kosztów kwalifikowanych netto pokrywa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina Szaflary wykonała również projekty sieci geotermalnej w miejscowościach Szaflary, Zaskale, Bór i Bańska Niżna, gdzie zaprojektowano sieć o długości ok. 76,2 km, w tym ok. 1070 przyłączy w 25 dystryktach. Wartość inwestycji to 4 434 765,00 zł, w tym 85 % zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Miasto Nowy Targ zrealizowało projekt magistrali o wartości około 1 500 000,00 zł zł. Dotacja na ten cel osiągnęła 85% i została przekazana przez WFOŚiGW w Krakowie. Wszystkie bieżące działania obydwu samorządów są wspierane przez PEC Geotermię Podhalańską S.A.
Gmina Szaflary wraz z miastem Nowy Targ przygotowuje się do aplikowania o środki na budowę nowej magistrali na terenie Szaflar i Nowego Targu, w ramach Rządowego Programu „Polski Ład”.

Źródło: U Szaflary, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
gorol16.02.2023, 16:36
Jeśli ktoś wierzy, że to zostanie w polskich rękach, to naprawdę jest naiwny
smutne to16.02.2023, 16:35
My zapłacimy, wykopiemy i zrobimy a PIS sprzeda to za grosze wiadomo komu.... :(
Jan15.02.2023, 17:01
Jeśli to się uda,zwiększy się atrakcyjność tej części Podhala - czystsze powietrze, a przede wsystkim wygoda oraz bezpieczeństwo i niezależnośc energetyczna mieszkańców - o co w dzisiejszych czasach jest niezwykle trudno.
ruła15.02.2023, 16:35
I pomyśleć, że oni ten makaron nawijają nam od trzydziestu lat. Zmieniają się tylko ekipy i terminy realizacji obietnic. A obietnice kosztują mieszkańców więcej i więcej. Ciekaw jestem ile milionów miasto Nowy Targ wtopiło już w ten polityczny projekt widmo?
Osiol15.02.2023, 16:28
Do taka prawda
Podejmij wysiłek i ustal kto jest właścicielem złoża ew czy złoże nie jest elementem zastawu za długi krajowe
Kiedyś lista była w zakładce ministerstwa ochrony środowiska dział promesy a tam lista i nic już polskie nie bylo
A co do ceny pamiętasz jak pinokio dwie kopalnie jedna k. Bielsko-Biała i za zrzeczenie się promesy na wydobycie Australijczycy 6mld zażądali no to sobie zadej to czy inne pytanie
taka prawda15.02.2023, 15:13
Ale jak to jest, że źródło ciepła, które mamy pod nogami na Podhalu, po wprowadzeniu w taryfy URE wychodzi tak samo jak inne źródła? a miało być najtańsze, bo przecież nie trzeba sprowadzać ze Świata surowców, zatrudniać górników jak w kopalni...W krajach arabskich i w Stanach to oni praktycznie za darmo mają paliwa i gaz bo je wydobywają u siebie. A w Polsce zero preferencji dla swoich obywateli. Tak samo by było z łupkami...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl