17.02.2023, 20:13 | czytano: 2465

Zbliżają się "urodziny" Teatru Witkacego

arch. Podhale24
ZAKOPANE. 38. rocznica utworzenia Teatru Witkacego oraz 138. rocznica urodzin St. I. Witkiewicza świętowana będzie w dniach 23 -25 lutego. W programie spektakle, koncerty - w tym ten urodzinowy, złożony z utworów ze spektakli teatralnych z blisko 40-letniej działalności zakopiańskiej sceny.
W czwartek 23 lutego o 18.15 - premiera spektaklu "Hotel Utopia" w reżyserii Andrzeja Bieniasa.
"Hotel Utopia" to pełen groteski spektakl o chęci stworzenia „człowieka idealnego”, gotowego (według jego twórców) stawić czoło nowej rzeczywistości. Za cenę zubożenia samego siebie, bohaterowie chcą „wyprodukować” nowy byt. Byt obdarzony wszystkimi możliwymi talentami i cnotami.

Pełen absurdu świat, pokazuje ułomność bohaterów, ich utopijne marzenia i próbę stworzenia - bez żadnego wysiłku (zarówno intelektualnego jak i fizycznego) - czegoś, co byłoby remedium na ich własne, niespełnione ambicje. Odklejając bohaterów od rzeczywistości a czasami nawet ją negując, możemy wyraźniej i dogłębniej skupić się na ich problemach i tęsknotach, nie angażując się w tak zwane „pseudo psychologiczne problemy codzienności”.

Mamy tu do czynienia z surrealistycznymi typami charakterów, które chcą – zaprzeczając prawom natury – dzięki „istocie doskonałej” - dokonać tego, na co ich samych nie było stać. Istotnym elementem spektaklu są piosenki, w poetyckim skrócie komentujące losy i pragnienia bohaterów. Całość jest specyficzną formą kabaretu, w którym granice pomiędzy realnym a nierealnym dawno przestały istnieć. Może nigdy ich nie było?

Tego samego dnia o godzinie 20.15 - w ramach 38. Urodzin Teatru na Scenie Witkacego "STAŃKO NA GŁOS". Projekt powstał z selekcji fragmentów składających się na kilkadziesiąt godzin wywiadu z Tomaszem Stańko nagranych przez Tomasza Michałowskiego na przestrzeni kilkunastu miesięcy od 2016 roku. "Towarzyszyły nam rozmowy o upadku, strachu i miłości. Rozmawialiśmy o zasadach, które rządzą światem – jeżeli w ogóle istnieją jakieś zasady inne niż życie i śmierć. Nie interesowały nas fakty, zdarzenia z życia, lecz idee i abstrakty, które pozostawiają ślad na wszystkim, co w życiu tworzymy (...) To bardzo filozoficzny punkt wyjścia, wręcz antyczny, grecki, w którym rozumna i nieśmiertelna dusza ludzka jest zarazem źródłem ruchu, a zatem i życia" czytamy w zaproszeniu.

Fragmenty wypowiedzi Tomasza Stańko zostały zilustrowane jego kompozycjami oraz wykonaniami. Dodatkową ilustrację rozszerzającą kontekst muzyczny i interpretującą często dość abstrakcyjną treść wybranych wywiadów zapewni skład młodych, utalentowanych muzyków.
W piątek 24 lutego o godz. 11.00 - TEATR FORMISTYCZNY WITKACEGO, czyli kuratorskie oprowadzanie po Willi “Oksza” w 138 rocznicę urodzin St. I. Witkiewicza, wieczorem na scenie Witkacego spektakl "Heftye Productions" (Oslo, Norwegia), rzecz o Dagny Juel Przybyszewskiej w reżyserii Einara Bjorge. oraz finisaż wystawy prac Hanny Wierzbickiej -Maruta "Gaja - obiekty".

Wieczór zakończy o 20.15 spektakl wg Rolanda Topora "Chimeryczny lokator" w reżyserii Andrzeja Dziuka i spotkane z aktorami Teatru "Witkacego".

W ostatnim dniu obchodów, czyli w sobotę 25 lutego - podzielony na dwie części koncert urodzinowy złożony z najsłynniejszych, a także tych mniej pamiętanych pieśni, z różnorodnych spektakli Teatru Witkacego z przebogatej historii przedstawień z 38 -letniej działalności zakopiańskiej sceny, a także "toast za Witkacego i szaleńców bożych".


s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl