01.03.2023, 20:53 | czytano: 7357

Nowotarskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i dwa samochody pod Krzyżem Katyńskim (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski
Dwa samochody, zaparkowane niemal przed samym Krzyżem Katyńskim, stanowiły osobliwą scenerię nowotarskich obchodów przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele św. Katarzyny, po której uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński. I po raz pierwszy w historii Nowego Targu przecierali oczy ze zdumienia, na widok dwóch aut, które co prawda nie przeszkodziły w złożeniu wiązanek kwiatów, niemniej na pewno w tym momencie być ich tu nie powinno.
Sprawa wyjaśniła się dopiero po uroczystościach, gdy właściciele wrócili do swoich pojazdów. Jak tłumaczyła się mocno speszona kobieta, samochody stanęły na terenie należącym do parafii, za zgodą proboszcza. Wyjaśniała, że państwo do późna pracowali dla Caritasu, a o dzisiejszym święcie po prostu zapomnieli.

Tak czy inaczej, skromne w tym roku uroczystości - zorganizowane przez Nowotarską Grupę Mieszkańców „Pamięć” wraz z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych "Błyskawica" - w których uczestniczyli m.in. kombatanci, władze Nowego Targu i powiatu, Związku Podhalan oraz innych organizacji, stowarzyszeń i szkół, poczty sztandarowe - przebiegły według planu.

Po Apelu Poległych - oprócz bohaterów święta wezwano do niego również ofiary katastrofy smoleńskiej - pod Krzyżem Katyńskim złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Przypomnijmy, święto ustanowione zostało przez Sejm RP 3 lutego 2011 roku. Głosowali za jego ustanowieniem zarówno posłowie PiS, jak i PO oraz wszystkich innych sejmowych ugrupowań. Jego inicjatorem był prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.
Data święta nie jest przypadkowa - 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji po 1945 roku.

p/
Może Cię zainteresować
komentarze
historyku "od siedmiu boleści"05.03.2023, 07:19
A jak miał napisać?
Tadeusz Morawa syn AK -WiN04.03.2023, 13:23
Ks. Józef Dewera administrator kościoła Św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie w Kronice Waksmundu pod datą 1947 r zapisał ;,,Po śmierci,,, Ognia" jego zwolennicy dalej grasowali. Waksmund Ostrowsko i okolice dalej niespokojne...."
Według PWN grasować znaczy-dokonywać napadów, kradzieży, gwałtów na jakimś terenie.
Tadeusz Morawa syn AK -WiN04.03.2023, 09:22
Zdecydowana większość ?żołnierzy wyklętych? nie była żołnierzami. Także zrzeszenie ?Wolność i Niezawisłość?, włączane dziś w ich szeregi, zostało założone jako organizacja cywilna. (1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie rozstrzelano skazanych na śmierć siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ?Wolność i Niezawisłość?).
Opór zbrojny przeciwko komunistom nie był popularny. Nie jest tak, że opór zbrojny był tym rodzajem walki, który był szczególnie popularny wśród Polaków w tamtym okresie czy też popierany przez jakiekolwiek liczące się siły polityczne lub społeczne?.
Zarówno rząd RP w Londynie (od 1945 roku nieuznawany już przez Zachód), jak i większość przywódców polskiego podziemia w kraju nie chciała walki i uważała, że ona jest błędem i przynosi więcej strat niż korzyści. Kościół katolicki ustami hierarchów i listami mówi ?nie wolno, nie strzelajcie do braci??.
W partyzantce antykomunistycznej byli bohaterowie i bandyci. Wśród antybohaterów byli m.in. ?Bury?, ?Ogień?, zgrupowanie ?Szarego?, ?Wołyniak?. Prof. Wnuk: ?Ludzie, którzy mordowali czy też Polaków, czy mniejszości narodowe, cywilów, zupełnie bezbronnych?.
Przez podziemie w latach 1944-1948 przewinęło się nieco ponad 100, może 120-130 tys. ludzi ? to cała liczba, nie znaczy, że wszyscy działali w jednym momencie. W ?lesie? było ich jeszcze mniej: w sumie walczyło ok. 20 tys., znów ? nie w jednym momencie.
Główny opór przeciw rządzącym miał charakter polityczny i związany był z Polskim Stronnictwem Ludowym ? partią zniszczoną przez komunistów po sfałszowanych w 1947 roku wyborach. W PSL było ok. miliona ludzi. ?Pomysł, że należy walczyć z bronią w ręku miał 10 razy mniej zwolenników niż ci, którzy uważali, że należy walczyć politycznie?
?03.03.2023, 22:50
Do Osła

Mógłbyś to tak napisać, żeby wszyscy zrozumieli?
Osiol03.03.2023, 14:45
Do Wektor = Mądry i skromny (po co ci dwa nicki ja wyrabiam jednym)

Ależ zrozumiałem każdy kto ma inne poglądy niż rząd i twoja osoba to ruska łonuca jak brakło argumentów to ruska....
mądry i skromny03.03.2023, 13:49
Do -Pytalskiego- proponuje zawiesić naszą dyskusje żeby nie rozwiązywać narodowych sporów w obecności ruskiego komentatora. Osioł- niczego nie zrozumiałeś i nie zrozumiesz- amen.
Osiol03.03.2023, 13:02
@Komendantami mieli być tylko.....

Widzisz ten popłoch donosicieli, konfidentow, szmalcownikow w NT gdy komendantem miał zostać....
A widzisz pogardę dla niego wyższych stopniem UB i ruskich gdy starał się zostać milicją obywatelską komendantem dowodzić(niżej od UB w hierarchii) w mieście co znaczyło że musiał wszystko powiedzieć co wiedział, słyszał, oraz się domyślał by te nominacje dostać.
Czy jego podkomendni popierali go w tych działaniach i razem z nim tworzyli by ten oddział???? milicji obywatelskiej w NT(służba dla ruskiego NKWD)
Czy kontynuował by on i jego ludzie współpracę z donosicielami, partyjnymi sprzedawczykami których to podobno do tej pory rostrzeliwal(zwrot poglądów o 180stopni????), czy cały oddział nagle by z tymi sygnalistami się bratał i razem z nimi by zaprowadzali socjalizm w NT
Cos kręcisz kolego jak ci wygodnie tak piszesz
Staś Pytalski03.03.2023, 11:25
@ mądry i skromny
Przepraszam, oczywiście miało być - nśzżak.
Staś Pytalski03.03.2023, 11:23
@ mądry i skromny
Do Gomułkowej pojechał bo myślał, że "góra' nie wie jak jest na "dole" ale się zawiódł. Czyżem się spotykał (na swoich warunkach więc był bezpieczny) bo ten nakłaniał go do "zejścia z gór" - bezskutecznie.
A o zabitych ubeków zapytaj tych z śzżak mają pewnie kompletną listę.
komendantami byli tylko "eskimosi"03.03.2023, 11:14
@ Osioł
Postać Kuklińskiego jest tragiczna i powinna być przestrogą dla innych którzy mogliby pomylić cyników z sojusznikami.
Jego działalność nie zaszkodziła ZSRR ani nie przyniosła korzyści Polsce.
Fałszywi obrońcy nawet nie powiadomili Solidarności o planach Jaruzelskiego. Zaś najwięcej na tym stracił sam Kukliński.

Co się zaś tyczy "Ognia" to do Warszawy pojechał po to by tam zmienić to co widział w Nowym Targu i był na to bezsilny.
Uzyskał nominację której po powrocie nikt nie respektował a wręcz chcieli go zgładzić. Nikogo nie zdradził, nie pisz bzdur.
hej03.03.2023, 11:04
@ baciok
Ale "dobra komuna nie dała wam zginąć, ani twojemu dziadkowi, ani trójce dzieci w tym mamie, ani w konsekwencji tobie (może i krowa gdzieś żyła długo i szczęśliwie), więc wypisujesz to co wypisujesz!
baciok@03.03.2023, 09:20
A mojemu dziadkowi w 1046 żołnierze wyklęci ukradli ostatnią krowę żywicielke, w domu trójka malutkich dzieci ( w tym moja mama).
I tyle komentarza na temat żołnierzy wyklętych.
Osiol02.03.2023, 23:29
Do Wektor
Jak już za 10-20lat ,,pojemy''tych tych wojsk okupacyjnych obecnych i kolejny kuklinski uratuje nas przechodząc na stronę ruskich czy to będzie zdrada czy bohaterstwo przecież będzie chciał ratować przed 3 WS i np prowokacjami (fałszywa flaga) ich dowódcy to wielokrotnie robili(broń chemiczna Irak) i nie ponieśli żadnych konsekwencji?

Gdzie stacjonują te wojska to zawsze kończy się wojną, przewrotem i nie da ich się wyrzucić bez zniszczenia kraju.

W tym kraju powinno być tylko etnicznie polskie wojsko dowodzone przez genetycznych Polaków.

Jak byś się czuł gdyby twój dowódca okazał się zdrajca i poszedł układać się za stanowisko komendanta milicji w Nowym Targu że wszystkimi zdrajcami z UB i ruskimi i nie opowiadaj ze nie jest to prawdą pewnie byś poszedł z nim na stanowisko zastępcy i ślubował byś wierność nowej wladzy(opowiadał byś że celem była infiltracja he he he)
mądry i skromny02.03.2023, 21:55
To po co do Gomułkowej jeździł, po co się z Czyżem spotykał- Wektor co ty wiesz na ten temat- umiesz podać jakieś nazwiska pracowników UB z Nowego Targu [etnicznych Polaków] którzy zginęli z rąk Ognia?
Wektor02.03.2023, 20:51
Instytut Pamięci Narodowej już z chwilą swojego powstania stał się solą w oku dla środowisk postkomunistycznych
i ich mentalnych spadkobierców. "Jeśli uznamy Kuklińskiego za bohatera, to znaczy, że my jesteśmy zdrajcami"
- zauważył kiedyś zasadnie Wojciech Jaruzelski. Wydaje się, że podobnie myślą spadkobiercy "czerwonych
dynastii", czerpiący z przynależności do środowisk (post)komunistycznych nie tylko profity finansowe,
ale i wysokie pozycje społeczne.

Ci ludzie zapominają jednak, że funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa przebierali się za partyzantów, dokonując
haniebnych czynów. W tamtym okresie lat 1944-1956 w Polsce grasowały bandy ludzi niemających nic wspólnego
z podziemiem niepodległościowym. W efekcie bywało, że ludność nie rozróżniała dobrych od złych i następowały
błędne oskarżenia wobec uczciwych żołnierzy. Trzeba także dodać, że ludzie po wojnie chcieli żyć normalnie po
piekle niemieckiego zniewolenia. Niektórzy w poszukiwaniu tego spokoju wstępowali do ORMO, donosili na UB,
niektórzy żołnierze Armii Krajowej przeszli na stronę władzy ludowej, wskazując konkretne nazwiska i miejsca
ukrywania się oddziałów NSZ, NZW, WiN?. A ogień ich likwidował bez pardonu, nie mając skrupułów, i słusznie,
bo co można zrobić ze zdrajcą, konfidentem, który był winien śmierci kolegów z oddziału i osób (cywilów)
wspierających odział. Dlatego był tak znienawidzony przez UB. Na Podhalu przez długi okres nie można było
zainstalować władzy ludowej, bo kacyki (towarzysze) partyjne, bali się przyjeżdżać i propagować ideologię
komunistyczną. Ogień wzbudzał strach, to prawda, ale kto najbardziej bał się ognia? Najbardziej bało się
bezpieczeństwo (UB) i jest na to dużo przykładów. Ale to inna opowieść, na inną okazję.

I jeszcze jedno. Zarzut, że Ogień przeszedł na stronę UB, i przez to kogoś zdradził, jest tak głupi
i pozbawiony wiedzy historycznej, że za każdym razem, kiedy to czytam, to nie mogę się nadziwić,
że ludzie powtarzają tę głupotę. Chyba że ta głupota ma się ładnie przylepić :). Wystarcz poczytać,
co się działo na Suwalszczyźnie, aby zrozumieć ten absurd.

Tadeusz Sikora ? Żołnierzom NSZ

Nie łatwo jest napisać taki wiersz,
lecz piszę go dla prawdy a nie chwały.
W tym wierszu jest ofiarą nasza cześć,
a oskarżonym naród prawie cały.
Nasz naród, który jak ?Pawłowa pies?,
tu wszystkie winy zwala na sowietów,
a wciąż mu nie chcę wejść do pustych serc,
szacunek dla żołnierzy z NSZu.

Hardy ich kark, tchórzliwy świat
zamknąć chce w zwojach niepamięci.
Choć tyle już minęło lat,
nadal żołnierze to wyklęci.
Nie zamknie ust cmentarny dół,
niepamięć ran też nie zabliźni,
bo dzięki nim jeszcze się tlą
resztki honoru mej Ojczyzny.

A Ci żołnierze, cóż na miły Bóg,
wiedzieli ? śmierć na wojnie nie pierwszyzna,
wiedzieli tu przyjaciel a tam wróg,
a z nimi Bóg i Honor i Ojczyzna.
A kiedy w sobie takie siły masz,
nie straszna nigdy Ci przemocy buta
i zawsze godnie swą zachowasz twarz,
bo wiesz, że siebie bracie nie oszukasz.

Hardy ich kark, tchórzliwy świat
zamknąć chce w zwojach niepamięci.
Choć tyle już minęło lat,
nadal żołnierze to wyklęci.
Nie zamknie ust cmentarny dół,
niepamięć ran też nie zabliźni,
bo dzięki nim jeszcze się tlą
resztki honoru mej Ojczyzny.

Dziś, kiedy wolność tu wróciła już,
a przecież mogła nam nie wrócić wcale.
Nikomu nie ujmując żadnych cnót,
czas chłopcom z NSZu oddać chwałę.
Bo przecież nie dla naszych pustych serc
i nie dla CIEMNYCH GŁÓW swe życie dali,
lecz chcieli nasi chłopcy z NSZ
byś Polskę widział tu a nie z oddali.

Hardy ich kark, tchórzliwy świat
zamknąć chce w zwojach niepamięci.
Choć tyle już minęło lat,
nadal żołnierze to wyklęci.
Nie zamknie ust cmentarny dół,
niepamięć ran też nie zabliźni,
bo dzięki nim jeszcze się tlą
resztki honoru mej Ojczyzny.
Maria02.03.2023, 19:59
A ilu zginęło zamęczonych w więzieniach w Nowym Targu i w Zakopanem?
Magda02.03.2023, 18:17
pobór wojenny sie zaczyna to niedługo pochodzą sobie w mundurach
szuser02.03.2023, 18:14
do cyrwonego
...Jakim bohaterom...!? W języku polskim nie ma słowa "wszech czasy"
komendantami byli tylko "eskimosi"02.03.2023, 17:05
@ Osioł
To właśnie do końca -niezłomni- zostali wyklęci, na Podhalu faktycznie było ich sporo.
"Złomni" zostali kolaborantami i mieli się dobrze, dzisiaj mówią, że byli w WiN - e.
takie małe zróżnicowanie02.03.2023, 16:59
Gdyby tak przy najważniejszym pomniku w Warszawie (wiadomo którym) ktoś postawił tak samochód już by go dzisiaj nie miał.
Tu nawet gdyby krzyż ukradli to niewiele by to zmieniło.
Popi02.03.2023, 11:58
Sytuacja z pojazdami świadczy o nieporadności władz miejskich. Burmistrz zlikwidował staraz miejska wiec to są efekty. Faktycznie widać jak się przejął tym świętem jeżeli jego miejskie służby nie były w stanie zabezpieczyć miejsca uroczystości. Trochę profanacja święta. Ale cóż tak jest w tym mieście. Czas na zmianę nieporadni ludzie którzy za wszelka cenę trzymają się stanowisk bo nie są w stanie funkcjonować inaczej.
FK02.03.2023, 10:05
Tam nie ma przypadkiem znaku zakazu zatrzymywania? Od kiedy proboszcz ma możliwość anulowania przepisów wynikających z PoRD?
rynkowy02.03.2023, 09:50
wystarczyło to miejsce dzień wcześniej zabezpieczyć pachołkami...
Majka02.03.2023, 09:05
Burmistrz nie potrafi nawet dopilnować parkowania w miejscu obchodów. Nikt z urzędu się nie pofatygował przed imprezą choć mają tak blisko. Skandal i kolejna ftopa. /.../
Osiol02.03.2023, 08:55
Do Wektor
po Polsce byli żołnierze,, niezłomni '' walczący z rosyjską okupacja ale nam na Podhalu trafili się niestety,, wykleci''
Jeszcze z ambicjami na komendata z nominacji pachołków rosyjskich ech te fakty historyczne
fk02.03.2023, 07:30
A w Spytkowicach aby uniemożliwić szkołom zorganizowanie akademii w celu uczczenia Żołnierzy Wyklętych, Pan Wójt zorganizował obowiązkowe zawody narciarskie o puchar Wójta.
zwz02.03.2023, 06:47
i to jest katastrofa i upadek tego święta!
młodzieży brak, brak atrakcyjności tego święta, które miało być trampoliną dla historii.
No cóż jak jeszcze idziemy według starych utartych wzorców, rodem z byłego ustroju.
Szkoda
Anty prawo i socjalizm02.03.2023, 05:58
Wektor ale z ciebie prosty chlop.
Wektor02.03.2023, 01:29
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM WOLNEJ, NIEPODLEGŁEJ OJCZYZNY!
A KOMUNISTYCZNYM SIEPACZOM WIECZNA HAŃBA I WSTYD !!!

Proszę nie pisać wielkimi literami. Moderator/
czerwony01.03.2023, 22:56
Cześć i Chwała Bohaterom po wszech czasy!
korektor01.03.2023, 21:57
Jest znak zakaz zatrzymywania ? Jest ! Dotyczy chodnika ? Dotyczy ! Jest tam parking ? Nie ma ! Parkowanie nawet na chodniku ma być przy krawężniku więc 500 pln jak nic się należy dla policji od każdego autka.
Gery01.03.2023, 21:19
Ta pani z BMW to już słynna w mieście od zostawiania auta w dziwnych miejscach. Taka mentalność widocznie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl