02.04.2023, 13:07 | czytano: 5157

Protest w sprawie masztów 5G. Mieszkańcy przyszli na sesję i oskarżyli burmistrza

Sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju. Fot. Piotr Kuczaj
Kilkudziesięciu mieszkańców gminy Rabka-Zdrój przyszło na sesję rady miejskiej zaprotestować przeciwko budowie masztów telefonii komórkowej i braku pomocy ze strony władza miasta.
W sprawie, jako pierwsza wypowiedziała się Ewa Świder, która reprezentowała mieszkańców osiedla Czupty w Ponicach. Jego mieszkańcy nie zgadzają się na budowę 55-metroiwej wieży w pobliżu ich domów. W większej części wsi nie ma zasięgu, dlatego mieszkańcy są za budową przekaźnika, ale w innym miejscu, z dala od domów. Obawiają się spadku wartości działek, odpływu turystów, szkodliwości. Jak twierdzą, proponowali przedstawicielowi operatora inne działki, ale ich propozycje nie spotkały się z pozytywnym odzewem.
Mieszkańcy mają żal do władz miasta, że nie pomagają im w tej sprawie. Domagają się m.in. pomocy prawnej. Złożyli skargę na burmistrza Leszka Świdra, zarzucając mu, że nie dopełnił swoich obowiązków i działał na szkodę mieszkańców osiedla. Poparła ją Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju. Jak mówiła jej przewodnicząca Aleksandra Koper, nie było kontaktu pomiędzy urzędem a mieszkańcami osiedla, brak było współpracy dotyczącej informacji o planowanym przedsięwzięciu, a przy okazji wydawania decyzji o lokalizacji przedsięwzięcia, urząd nie przeprowadził konsultacji społecznych.

- Proszę wskazać, których obowiązków nie dopełniłem i proszę podać podstawę prawną, na podstawie której mogłem wydać decyzję odmowną - pytał burmistrz Leszek Świder. - To nie ja udostępniłem grunt pod tą inwestycję, ale mieszkaniec Ponic, więc to nie ja działałem na szkodę mieszkańców. Ja nie stanowię prawa i też nie stoję ponad prawem - mówił pytany, dlaczego wydał pozytywną decyzję dla tego przedsięwzięcia. Tłumaczył, że inwestor dopełnił wszystkich wymogów i nie mógł zrobić nic innego. - Ja przepisów nie zmienię, ale muszę je wykonywać i ich przestrzegać. Jestem otwarty na krytykę, ale nie na manipulacje i przekłamania.

Ostatecznie radni odrzucili skargę, ale wśród mieszkańców pozostały pretensje i żal.

Do prawy budowy masztu w Ponicach odniosła się sieć Play. W liście skierowanym do Podhale24.pl Paweł Antończyk z spółki P4 napisał: "Operator sieci Play realizuje w trybie ciągłym szereg inwestycji na terenie całego kraju, w tym w Rabce Zdroju i Ponicach. Naszą misją jest zapewnienie stabilnego i nowoczesnego dostępu do sieci bezprzewodowej, co bezpośrednio przekłada się na dostępność do nowoczesnych usług i bezpieczeństwo mieszkańców. Rosnący rokrocznie od lat ruch w sieciach bezprzewodowych powoduje konieczność rozbudowy infrastruktury, która sprosta nie tylko rosnącemu codziennemu zapotrzebowaniu, ale także nowym wyzwaniom takim jak pandemia czy wydarzenia ostatniego roku.

Inwestycje realizowane przez P4 prowadzone są zgodnie z wymogami prawa i z zachowaniem wszelkich norm określonych przepisami budowalnymi i środowiskowymi. Wszystkie stacje bazowe sieci Play spełniają restrykcje normy w zakresie wpływu na otoczenie, określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a każda stacja bazowa podlega przed uruchomieniem badaniu realizowanemu przez akredytowane laboratorium.
Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią sieci komórkowych, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego".

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Prorok04.04.2023, 22:41
Taaa. Nieszkodliwe. A 3000 badań z bioinitiative report?
ol03.04.2023, 18:50
Aleksandra Koper to druga Jachira,lepiej niech startuje na posła bo dla Rabki nic nie zrobiła,uwielbia mącić.
BM03.04.2023, 16:17
szury się odezwały, boja się prądu, telefonii, szczepień, czipów - robią politykę na ciemnocie
kapitan pucia03.04.2023, 13:28
wyłączcie radio, wyłączcie TV, schowajcie się do piwnicy przed światłem słonecznym. I nie włączajcie żadnej żarówki, albo nawet lampy naftowej. Przecież to wszystko źródła promieniowania elektromagnetycznego, jak każde światło.
Źle wpływa na organizmy ? no pewnie, opalaj się przez cały dzień w upale, to zobaczysz jaki negatywny wpływ ma świałtło (fale elektromagnetyczne). Pooglądaj TVP, to do tych samych fal zgłupiejesz do reszty, i będzie kolejny dowód szkodliwości.
Kiedyś ludzie wstydzili się głupoty, dzisiaj są z niej dumni i wszędzie muszą się nią popisać.
Paweł03.04.2023, 09:53
/.../ Meritum dotyczyło stosunku rady miasta do mieszkańców.Ich lekceważącej postawy i zupełnego braku komunikacji w wielu ważnych sprawach, również w opisywanej. Intencja zainteresowanych to nie sprzeciw przeciwko budowie masztów ale zmiana lokalizacji tej inwestycji. Znalezienie kompromisu...Zresztą stosunek rady do mieszkańców wynika już z samego statusu tej tajemniczej nasiadówki, który przewiduje trzy minuty na wypowiedzenie się zainteresowanych.I jest to wartość niepodważalna, nie ma wyjątków nawet jeśli spotkanie odbywa się w istotnej sądząc po frekwencji, dla mieszkańców sprawie.Brak elastyczności w tym względzie, to brak zwyczajnej ludzkiej przyzwoitości. Traktowanie społeczeństwa na zasadzie My i wy oraz manifestacja najwyższej ignorancji!
antycyborg03.04.2023, 06:47
@ Gulasz

I zniszczyła, nie tyle rolnictwo (tą urynę wywożono wtedy na pola) co środowisko naturalne rz. Wisły. Oczyszczalnie ścieków wymyślono dopiero dziesiątki lat później. Do jakiej skali zniszczenia by doszło pokazała niedawna awaria oczyszczalni "czajka". Krzyk "ciemniaków" z powodu tej awarii podniósł się nawet w Szwecji.
Niech wymyślą "oczyszczalnię" dla zgubnych skutków fal radiowych i będzie O.K. Ale w tym dodatkowo chodzi o kontrolę nad człowiekiem, m-obywatel itd.
Gulasz Juliusz Zeżarł02.04.2023, 23:25
W ramach dedykacji dla Rabczanów:

"KANALIZACYA MIASTA WARSZAWY JAKO NARZĘDZIE JUDAIZMU I SZARLATANERYI W CELU ZNISZCZENIA ROLNICTWA POLSKIEGO ORAZ WYTĘPIENIA LUDNOŚCI SŁOWIAŃSKIEJ NAD WISŁĄ" NAPISAŁ F. R. ROLNIK NADWIŚLAŃSKI.
KRAKÓW SKŁAD W KSIĘGARNI G. GEBETHNERA I SPÓŁKI.
1900 NAKŁADEM WIKTORA SIKORSKIEGO. DRUK W. L. ANCZYCA I SPÓŁKI.

I wspaniały cytat:

"Siły przymusowego postępu wymyśliły straszliwe narzędzie w postaci kanalizacji. Ten straszliwy wynalazek został stworzony właśnie w tym jednym celu, aby zniszczyć polskie rolnictwo".
doctor02.04.2023, 19:58
"ludzie uciekajta! dochtory jadom, bedom zabierać do szpitala!"
Ten02.04.2023, 19:56
Ciemnota szczepionkowo-pedofilsko-antymasztowa5G w natarciu!
Xyz02.04.2023, 16:46
Tej całej Pani Świder głównie chodzi o to że masz nie postanie na jej działce i nie ona będzie zgarniać 10k rocznie tylko sąsiad. Ot cała afera.
Stop szaleństwu globalistów02.04.2023, 16:29
@ xD
Ty, "oświecony", uważaj, bo tobie od tej elektroniki (co ją tak skrupulatnie wyliczyłeś), pierwszemu ślepia się zaświecą.
gazda02.04.2023, 15:35
xD- a jo doje i doje i nic- zaroz ide to k...stwo up...lić- Bóg ci zapłoć dobry cłowieku.
Sąsiad02.04.2023, 15:23
Nie dajcie sobie masztu postawić we wsi bo wyginiecie jak dinozaury
Szakal02.04.2023, 15:09
I sie skidają, ustawa weszła rok temu taka że mogą nawet na dachu komuś postawić maszt i ten ktoś może sobie gadać. Więc i tutaj nic nie *** i maszt postawią tak czy siak.
Spryciak02.04.2023, 14:31
w zraelu za coś takiego dostaje się 15 lat za umieszczanie w pobliżu siedlisk ludzkich masztów 5g...nie ściemniajcie, że to teorie spiskowe...to jest fakt, ze fale elektromagnetyczne żle wpływają na żywe organizmy...
Osiol02.04.2023, 14:25
Błędy medycyny (szczepanow) przykrywa ziemia jak w tym przypadku (masztów) to się odbedzie????
xD02.04.2023, 14:20
Ciemnota ma się dobrze, jak nie marsze w obronie pedofilii to przeciwko masztom telekomunikacyjnym. I mówią to ludzie, którzy non stop mają telefon przy uchu, w domu wifi i narzekają jak tylko pogorszy się odbiór radia bądź telewizji.

100 lat temu też było gadanie, że jak doprowadzą prąd do domów to krowy przestaną dawać mleko
Stop szaleństwu globalistów02.04.2023, 14:05
"Piętnastominutowe miasta". Totalna kontrola, 5G nas zabije.
głosuj na PiS02.04.2023, 13:36
Na sesji powiatu można było wysłychać jakie jest prawo w tej dziedzinie.
PiS i "apostoł" Szumowski ( minister zdrowia PiS) przyjęli takie prawo
a burmistrz, wójt musi je przestrzegać
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl