07.04.2023, 12:21 | czytano: 3460

Radni nie byli jednomyślni w sprawie rezolucji o poszanowanie godności i dobrego imienia świętego Jana Pawła II (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Wszyscy radni powiatowi zgodzili się, że papież Jan Paweł II był wielkim Polakiem, jednak różnili się tym, jak powinna wyglądać obrona jego dobrego imienia. - Uważam, że rezolucja ta, jeżeli miałaby bronić imienia świętego Jana Pawła II powinna brzmieć zupełnie inaczej. Powinna być wezwaniem do tego, żeby pochylić się nad tym tematem szerzej, w kwestii całej historii dotyczącej pedofili w Kościele Katolickim - mówił Mariusz Koperski, radny powiatu tatrzańskiego.
Radni powiatu tatrzańskiego podczas wczorajszej sesji przyjęli rezolucję mającą na celu poszanowanie dobrego imienia świętego Jana Pawła II, patrona powiatu tatrzańskiego.
Radni 12-głosami za przy jednym głosie sprzeciwu i jednym wstrzymującym się głosie przyjęli rezolucję o treści:

"Rada Powiatu Tatrzańskiego wyraża swój protest przeciwko podważaniu autorytetu świętego Jana Pawła II, jednego z najwybitniejszych papieży i największego z rodu Polaków. Podjęcie 6 czerwca 2021 roku uchwały o ustanowieniu świętego Jana Pawła II papieża, patronem powiatu tatrzańskiego stało się symbolicznym zwieńczeniem relacji jakie łączyły Papieża Polaka z Tatrami i ich ludem. Stanowiło także jednoznaczną deklarację do gotowości wdrażania jego nauk w każdym wymiarze życia społecznego, który pozostaje w gestii samorządu. Zobowiązanie to potraktowaliśmy z całą powagą, dlatego dzisiaj nie możemy pozostać obojętni wobec prób dyskredytowania jego osoby, dziedzictwa myśli oraz jego heroicznej wierności Chrystusowi i jego matce. Pod krzyżem na Giewoncie zobowiązani słowami Ojca Świętego ?na was zawsze można liczyć? stajemy w obronie dobrej pamięci o naszym patronie oraz domagamy się poszanowania jego godności. Umocnieni wiarą, pokrzepieni jej owocami, a także coraz bardziej świadomi ogromnego daru świętości Jana Pawła II z całą mocą jesteśmy gotowi stać przy nim, podążać jego ścieżkami i strzec jego szlaków."

Głosowanie poprzedziła dyskusja nad treścią rezolucji, w której głos zabrał radny z terenu gminy Kościelisko. - Szkoda, że nikt z autorów nie wystąpił tu z głębszym uzasadnieniem, bo chciałbym wiedzieć na czym dokładnie polega podważanie autorytetu świętego Jana Pawła II i próby zdyskredytowania jego osoby. Rozumiem, że chodzi o jakieś programy telewizyjne, tudzież książki, w których coś zostało opublikowane. Ja nie oglądałem tego filmu, ani nie czytałem tej książki, więc trudno mi powiedzieć i się do tego odnieść. Zakładam, że wszyscy państwo znają te materiały, no bo taka jest logika, że państwo reagujecie. Nie oglądam TVN-u, w ogóle zrezygnowałem z telewizji, żeby nie płacić abonamentu i nie wspierać telewizji publicznej. Nie czytałem również książka Overbeeka, więc trudno mi się odnieść konkretnie do tych materiałów. Generalnie uważam, że rezolucja ta, jeżeli miałaby bronić imienia Świętego Jana Pawła II powinna brzmieć zupełnie inaczej. Powinna być wezwaniem do tego, żeby pochylić się nad tym tematem szerzej, w kwestii całej historii dotyczącej pedofili w polskim, rzymskim Kościele Katolickim, tudzież tym jak funkcjonował kościół wobec tych księży, którzy dopuścili się tych strasznych aktów. Tak powinno to wyglądać, jeżeli chcemy bronić dobrego imienia Jana Pawła II. To, że w tym momencie temat zostanie zamrożony, powiedzmy arcybiskup krakowski zamknął do odwołania wszystkie archiwa Kurii Krakowskiej. Nie rozumiem dlaczego. Powinno być to wręcz przeciwnie. Właśnie w tym momencie historycy i dziennikarze powinni pochylić się nad tą kwestią i ją w najzwyczajniejszy sposób wyjaśnić. To i tak prędzej, czy później nastąpi - mówił na sesji Mariusz Koperski.

- Za taką rezolucją bym bardzo chętnie zagłosował i uważam, że ona naprawdę służyłaby, żeby te kwestie wyjaśnić, żeby nie było żadnych wątpliwości żeby bronić dobrego imienia Świętego Jana Pawła II - dodał.
Zdaniem radnego, rezolucja powinna zawierać także informację o osobach, które ucierpiały na skutek pedofilii. - Jeszcze ważniejsza rezolucja by była solidaryzując się z tymi wszystkimi ofiarami, którzy przez lata, czasem kilkadziesiąt lat domagali się sprawiedliwości, uwagi, prawdy, bo nikt się nie pochylił nad nimi. Byli ofiarami drapieżców seksualnych w sutannach, bo takie rzeczy się zdarzały. Nikt nie organizuje marszów w obronie tych ludzi. Nikt nie tworzy rezolucji, żeby się z nimi solidaryzować. Wydaje mi się, że to jest pierwotne w stosunku do tego, co tutaj zaproponowano - zaznacza radny Koperski.

Radny w trakcie swojej wypowiedzi nie negował świętości i szacunku do Jana Pawła II. Zwrócił jednak uwagę, że powiat ma reprezentować wszystkich mieszkańców, a tak nie jest przy przyjmowanej rezolucji. - Jeszcze jedno zastrzeżenie do tej uchwały, czysto takie formalno-językowe. My reprezentujemy tu mieszkańców całego powiatu, natomiast tak sformułowana rezolucja występuje w imieniu ludzi, którzy są członkami kościoła i wierzą. Natomiast wyklucza tych wszystkich, którzy mają taki sam szacunek do świętego Jana Pawła II, natomiast nie identyfikują się z językiem religijnych refleksji. Jest to tekst, który ich wyklucza - mówił Mariusz Koperski. - Tak się składa, że pewnie są takie proporcje w całym powiecie. Ja jestem tym przedstawicielem osób, które w naszym powiecie mają trochę inne nastawienie do tych kwestii, dlatego uważam, że odpowiada to pewnie proporcjom tego jak zostanie przeprowadzone głosowanie. Dobrze by było, żeby wystąpił również ktoś w imieniu tych ludzi i powiedział, że nie wszyscy tak samo traktują ten temat i nie wszyscy w ten sam sposób myślą, że zupełnie w inny sposób należy chronić świętego Jana Pawła II. Świętego człowieka, który miał prawo również jako człowiek popełniać błędy. Uważam, że nic nie ujmie jego świętości, jeżeli takie błędy były popełnione. To był bardzo trudny pontyfikat. 25 lat wyzwań z każdej strony. Myślę, że ten czas pokazuje, że to był naprawdę wielki papież - dodał.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
logik to nie logika08.04.2023, 20:31
@ do logik
Jakie sedno, co jest tym sednem?
mniejszości? Jakie mniejszości? Mniejszości były zawsze problemem i powodem konfliktów (w zależności od swego rodzaju).
Mniejszości rządziły i rządzą dzisiaj Polską i co jeszcze chcą?
do logik08.04.2023, 09:39
w sedno !
do BUKIET08.04.2023, 09:37
i judasze z pisu.....
góralka08.04.2023, 09:35
Św Jan Paweł II obroni się sam.....
gast08.04.2023, 05:31
Wlasciwie to jeden chlop, ktory kilakrotnie sam sobie zaprzecza, jest tu niemal bohaterem. Ani to fair, logiki tez w tym nie widac.
Wykreowane "piec minut"i nic wiecej.
Slabo, oj slabo publikatory.
gast08.04.2023, 05:31
Wlasciwie to jeden chlop, ktory kilakrotnie sam sobie zaprzecza, jest tu niemal bohaterem. Ani to fair, logiki tez w tym nie widac.
Wykreowane "piec minut"i nic wiecej.
Slabo, oj slabo publikatory.
SS07.04.2023, 22:17
Kultura polityczna, mój Boże. Przykład parlamentu europejskiego, tam tak szanują mniejszość aż furczy.
Smutna07.04.2023, 22:03
Pan Mariusz Koperski w samo sedno, bez obrażania JPII,ale przede wszystkim wspomniał o ofiarach, za którymi nikt się na stawia, jak gdyby ich nikt nie zaatakował. A przecież to były dzieci! Ufne i bezbronne.Powiedział to, co wiele osób myśli i czuje. Dziękuję za odwagę.
powiatowy mędrzec07.04.2023, 20:21
Pan radny popełnia błąd.
Najpierw "obrzućmy błotem wszystkich naokoło św. Jana Pawła II a na końcu przewrócimy obelisk na którym On stoi"
Mogę się jedynie zgodzić - by na poziomie - żadnej rady powiatu tego tematu nie podejmowano.
logik07.04.2023, 18:31
do SS: piszesz "Pytam jest w końcu ta demokracja i władza większości, czy jej nie ma?" Otóż jest jeszcze coś takiego jak kultura polityczna, która mówi że demokracja ma głos decydujący ale powinna też szanować mniejszość. Wręcz chronić ją. Tymczasem władza realizuje dyktaturę większości, traktując mniejszość jak śmiecia z którym nie trzeba się liczyć!
sprawiedliwy07.04.2023, 17:45
Lizusy dbający o swoje koryto!a gdzie mowa o dzieciach molestowanych i gwałconych przez pedofili w sukienkach czarnych!Dziwisz Jedraszewski poprzewracał wam klapki,lecz każdy z was przed Bogiem odpowie ,gdyż te dzieciątka wolają o pomstę do Boga już od dawna!prawda i tak wyjdzie ,lecz niektórzy już bedą przez Boga osadzeni!pochwała Jedraszewskiego Dziwisza,Rysia to tak jak nagroda tro Szatana!
ff07.04.2023, 16:15
Pan Mariusz ma rację. Wojtyła był wielki, ale i był człowiekiem, który popełniał błędy. Tu należy zbadać sprawę i wyjaśnić co zostało ukrywane. Być może wszystko było cacy. Ale nie można bez sprawdzania stawiać tezy, że wszystko było cacy i na wszystkie sposoby ucinać dyskusji. Bo do tego prowadzą takie uchwały. Zaczniesz o coś pytać, szukać, to ci powiedzą, że przecież jest uchwała przyjęta większością uznająca, że wszystko jest cacy i nie ma co drążyć tematu. A na koniec nazwą cię bezbożnikiem.
SS07.04.2023, 16:09
Wszyscy są za, ale. Najlepiej niech rada uchwali 10 rezolucji,żeby każdy z osobna był zadowolony. Pytam jest w końcu ta demokracja i władza większości, czy jej nie ma?
BUKIET07.04.2023, 15:18
Bo w Zakopanem już nie ma Zakopianów same cepry z PEŁO. Sprzedali sie na jarmaku w NT
Urlich von Pipke07.04.2023, 15:08
Panie Mariuszu, w wyważony i delikatny sposób ujął Pan temat.
Antyklerykalna07.04.2023, 14:38
Brawo Panie Mariuszu zgadzam się w 100%. Niestety w tym regionie mieszka dużo Judaszy więc nie zrozumieją niestety
nerwus7607.04.2023, 14:17
Do"aż przykro patrzyć na tych "judaszy" w Wielki Piąt" Największe komuchy wierzą we wszystkich świętych oprócz Boga.
inaczej myślący07.04.2023, 13:12
A co jest w dokumentach które zamknął Jędraszewski? Coś śmierdzi?
logik07.04.2023, 13:04
Podpisuję się pod tym co powiedział cytowany radny!
Osiol07.04.2023, 12:58
Pan radny dokładnie wyjaśnił wątpliwości dodał bym tylko brak uczciwego otwarcia archiwum w Krakowie, brak wystąpienia jakiegokolwiek purpurata który by stwierdził że to kłamstwo, brak wysłania namiestnika papieża w celu wyjaśnienia,, pomowien''osoby św, oraz stwierdzenie Franciszka ze kiedyś tuszowano takie rzeczy...
Szkoda ze reszta radnych niema żadnych wątpliwości, żadnych uwag, ale jak to mówią,, ponbocek nierychliwy ale sprawiedliwy''
Brawo panie radny za odwagę cywilną za nie pędzenie w stadzie i uczciwe aczkolwiek delikatne przedstawienie moralnego dylematu.
aż przykro patrzyć na tych "judaszy" w Wielki Piąt07.04.2023, 12:44
Niby wierzący , niby katolicy , a nie wierzący i nie katolicy ? Jak zawsze w Zakopanem . Komuchów tu nigdy nie brakowało i nowisi także zawsze było ich wielu .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl