09.04.2023, 13:16 | czytano: 3509

Małopolska przetestuje nowy model programu "Czyste Powietrze"

zdj. UMWM
W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące pilotażu wprowadzenia tzw. „Operatorów” w programie rządowym Czyste Powietrze. zmiany mają zwiększyć liczbę wniosków na wymianę pieca i termomodernizację budynków z dofinansowaniem.
- Inwestycja w termomodernizację to dla beneficjenta oszczędność energii, a to przekłada się wprost na oszczędności w portfelach. Teraz jest doskonały moment, żeby dotrzeć do tych nieprzekonanych, ponieważ zgodnie z uchwałą antysmogową Małopolanie mają czas do 1 maja 2024 r. na wymianę starych pieców. Warto podkreślić, że dotychczas w Małopolsce złożono prawie 65 tys. wniosków na termomodernizację - zauważył Paweł Mirowski, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Celem spotkania było przedstawienie wstępnych założeń pilotażu projektu tzw. „Operatorów” oraz przeprowadzenie konsultacji z potencjalnymi beneficjentami.

Do dyskusji nad założeniami pilotażu włączyli się przedstawiciele Banku Światowego, Polskiego Alarmu Smogowego, przedstawiciele gmin, firm instalatorskich i konsultingowych oraz organizacji pozarządowych z terenu województwa małopolskiego.

Program pilotażowy zakłada możliwość aplikowania do roli tzw. Operatorów dla firm doradczych, instalatorskich czy konsultingowych, organizacji pozarządowych oraz jednostek samorządu. Zadaniem Operatorów będzie pełne wsparcie mieszkańców o najniższych dochodach (w tym głównie osób ubogich energetycznie). Ich działania będą obejmować przede wszystkim: szacowanie kosztów przedsięwzięcia, pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie i wniosku o płatność, wsparcie w znalezieniu wykonawców prac budowlanych i instalacyjnych. Operatorom przysługiwać będzie wynagrodzenie za skuteczne działania. Płatność będzie zależna od liczby pozyskanych beneficjentów z grupy osób najuboższych, rodzaju przeprowadzonej inwestycji oraz pozytywnego rozliczenia inwestycji.

- Bardzo się cieszę, że do przeprowadzenia pilotażu programu został wybrany właśnie nasz region. Małopolska stwarza świetne warunki, żeby przetestować nowe, innowacyjne w skali kraju rozwiązania. Mamy bogate doświadczenia w realizowaniu programów dotacyjnych, które z pewnością może przysłużyć się rozwojowi programu Czyste Powietrze - mówił wicemarszałek Józef Gawron.
Czyste Powietrze to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, który przewiduje dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu. Program dotuje montaż m.in.: pomp ciepła, kotła gazowego, kotła olejowego, kotła zgazowującego drewno, kotła na pellet, ogrzewania elektrycznego, instalacji c.o. i c.w.u., mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wysokość dotacji w ramach programu wynosić może nawet do 135 000 zł (dotacja uzależniona od dochodów).

UMWM, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Andrzej10.04.2023, 12:01
Operator programu, kosztorysy - na pewno będzie taniej czym więcej pośredników. Najpierw podatki do UE potem urzędnicy zwracają do Urzędów Marszałkowkich ci piszą kolejne programy rozdawnicze i dlatego mamy 23% vat, długi i szalejącą inflację.
mario10.04.2023, 09:57
Powinno raczej się zadbać o jakość i cenę sprzedawanych paliw tj.węgiel,pelet.
Moim zdaniem N.T. tej zimy bardziej śmierdział-ciekawe czemu?
Myśleć10.04.2023, 07:05
Dwa lata temu u mnie przeszli gazociągiem i ludzie się podpięli a teraz piece gazowe są be...Ile jeszcze UE musi zabronić żeby ludzie się obudzili. Jeszcze chwila i stwierdzą, że ludzi jest za dużo bo emitują CO2 i może wprowadzą dyrektywę likwidacyjną.
Marucha09.04.2023, 22:04
Zwroty powinny byc dokonane do 3 miesięcy, średni czas zwrotu części inwestycji wynosi 6 miesięcy. Coraz mniej naiwnych.
Edek z fabryki kredek!!!09.04.2023, 21:26
Z tego co widzę to mają czyste i puste miejsca
mądry09.04.2023, 17:02
zgadzam się z wypowiedzią (888) te programy nie mają nic wspólnego z czystym powietrzem mnie nie stać na taką zabawę jak wy proponujecie ceny pieców fotowoltaiki są z kosmosu nie są tyle warte
Osiol09.04.2023, 17:00
Bez ruskiego węgla, ropy, gazu.... a za chwilę rudy żelaza będziemy za chwilę bardzo ekologiczni.... ba bez nawozów z grupy azoty będziemy super ekologiczni spokojnie za pięć lat przyjdzie to samo nie trzeba wyrywać się do przodu przed szereg i dopłacać(dodrukowywać) tylko poczekać
podtrute umysły09.04.2023, 16:25
Niech oni najlepiej wyjdą na "czyste powietrze" może rozjaśni im się w głowach!
88809.04.2023, 14:14
Zmuszanie siłą najbiedniejszych...Nie chcę kotła na pellet za 15000zl+montaż i uzależniać się od peletu i dyktatorów jego ceny.Wole przyoszczędzic o kupić za około 8000zl kocioł 5klasy na węgiel,bo jak nie węgiel to drewnem będę palił.Środowisko jest tu tylko pretekstem do robienia biznesu przez innych.Jakos ruskich, chińczyków czy hindusów nikt nie zmusza do rezygnacji z węgla....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl