16.04.2023, 17:41 | czytano: 3276

W tym tygodniu mammobusy dojadą do 16 miejscowości w 7 powiatach - także w nowotarskim

arch. Podhale24
Od 17 do 21 kwietnia mammobusy będą w powiatach: krakowskim, limanowskim, miechowskim, myślenickim, nowotarskim, olkuskim, a także w Krakowie. Odwiedzą 16 miejscowości.
Badania w mammobusie to możliwość wykonania mammografii w swojej miejscowości, bez dojeżdżania do pracowni stacjonarnej. Mammografia jest jedną z najlepszych metod wykrywania zmian w piersiach.
Rak piersi należy do najczęściej występujących nowotworów wśród Polek. Codziennie o chorobie dowiaduje się 50 kobiet, łącznie każdego roku taką diagnozę w gabinetach lekarzy słyszy blisko 20 tys. mieszkanek naszego kraju. Blisko 6 tys. z nim nie udaje się pomóc. Nowotwór piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa jest jednak jego wczesne wykrycie. Pomaga w tym profilaktyczna mammografia.

W ramach populacyjnego programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z darmowych badań mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie do jej ponownego wykonania po upływanie roku.

Badania są wykonywane w pracowniach stacjonarnych oraz w mammobusach. Mobilne gabinety docierają przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu panie mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży. Niepotrzebne jest skierowanie, nie ma znaczenia również adres zamieszkania.

Badania w mammobusach nie odbiegają standardem od tych przeprowadzanych w stacjonarnych punktach, a do ich wykonywania jest wykorzystywany taki sam sprzęt. Obrazy z mammografu są następnie analizowane przez specjalistę – lekarza radiologa, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjentka w kolejnym etapie jest kierowana na pogłębioną diagnostykę.
W powiecie nowotarskim badanie wykonywane będzie 18 kwietnia w Rabce-Zdroju, obok Centrum Kultury-Amfiteatr (ul. Chopina 16) w godz. 10.00-17.00, tel. do rejestracji: 12 633 02 18 – 503 777 651

W ubiegłym roku w powiecie nowotarskim z programu profilaktyki raka piersi skorzystało 2 383 mieszkanek powiatu. To 10 procent kobiet, które powinny w ubiegłym roku zgłosić się na badanie.

NFZ, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Rząd się troszczy? - ha, ha, ha !17.04.2023, 20:45
Jeśli rząd coś daje, to uciekaj, bo to podejrzane.
Nie dziękuję !!!17.04.2023, 20:44
Znajome, które się badały wszystkie miały po jakimś czasie raka
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl