05.05.2023, 15:49 | czytano: 4732

Delegacja Małopolskich Sołtysów pojechała do Buczy na Ukrainie (zdjęcia)

zdj. Mateusz Horniak
Mateusz Horniak, sołtys Zubrzycy Dolnej wszedł w skład delegacji, która w imieniu Małopolskich Sołtysów oddała w Motyżynie na Ukrainie hołd brutalnie zamordowanej sołtysce Oldze Suchenko. - Złożyliśmy na jej grobie wieniec oraz uczciliśmy jej pamięć krótką modlitwą - wyjaśnia.
- Sołtyska Olga Suchenko do samego końca pozostała ze swoimi mieszkańcami i im pomagała organizując dostawy żywności, leków i pomagając w ewakuacjach - przypomina Mateusz Hormiak.
Ukraińskie media podały, że sołtyska wraz z mężem i synem zostali uprowadzeni ze wsi pod koniec marca. Przed śmiercią byli torturowani - zwłoki kobiety oraz jej syna odnaleziono w masowym grobie nieopodal ich rodzinnej wsi, natomiast zwłoki jej męża znaleziono w studni.

W relacji czytamy: "Przy tej okazji do Motyżyna przywieźliśmy pomoc humanitarną dla dzieci i młodzieży tej miejscowości, w postaci artykułów szkolnych oraz słodyczy, które osobiście odebrał obecny sołtys Motożyna Mikoła Kyracz. Wizyta w Motyżynie była poprzedzona spotkaniem z Merem miasta Buczy Anatolijem Fedorukiem oraz modlitwą nad zbiorową mogiłą zamordowanych ponad 400 nieuzbrojonych cywilów przez Putinowski Reżim. Niewyobrażalne nadal jest to, że człowiek w XXI wieku może się posunąć do takich czynów. Przez całą wizytę towarzyszyła nam 4-letnia Ksenia wraz z rodzicami, która na co dzień mieszka w Kijowie, a która początek wojny spędziła w domu sołtysa Jerzy Kłępa w Jurczycach wraz z mamą. Przebywali u niego zaledwie miesiąc po czym wrócili do Kijowa. Spotkali się po roku przed Urzędem Miasta w Buczy. Na widok kolegi sołtysa Jurka krzyknęła po polsku "wujek" i rzuciła się mu na szyję, a później już nie odstępowała nawet na krok.

Odwiedziliśmy również stolicę Ukrainy - Plac Majdański w Kijowie oraz na własne oczy widzieliśmy jedną z najbardziej zniszczonych miejscowości - Borodziankę. Aż cisnęło się na usta pytanie: "po co to wszystko..."?" Wielcy tego świata bawią się w wojnę, a zawsze cierpią na tym wszystkim zwykli ludzie...
Ci właśnie zwykli ludzie byli nam bardzo wdzięczni za okazane gesty - obecność, hołd jej bohaterce, przywiezioną pomoc humanitarną. Odczuliśmy, że dziękują nam za całą pomoc jaką otrzymują z całej Europy zachodniej. A sami otrzymaliśmy od nich akt wdzięczności w postaci bezpłatnego paliwa na powrót oraz darmowego mieszkania do przespania w Kijowie... dali to co mogli, chodź nie chcieliśmy przyjąć..., ot taka zwykła życzliwość..."

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Radek09.05.2023, 20:51
Wstyd i hańba żeby pomagać mordercom i jescze się tym chwalić
Radek07.05.2023, 09:48
Powinni zabronić wjazdu Ukraińców do Polski
Człowiek07.05.2023, 08:48
Wstyd mi za takiego sołtysa
Smok06.05.2023, 18:01
Jak unia to tylko z Rosją, ale prawdziwą Rosją jak za Caratu, bo póki co to JE Putin, choć w interesie Rosji to jednak żyd, tak samo jak żydeński, ten cały prezydent Ukrainy i w sumie to tak samo jak cały Polski establishment, jak się ludzie nie dogadają, porozumieją ponad podziałami narodowymi, gdzie całe aparaty narodowe są w rękach żydów to nic z tego. Zapomnijcie.
Smok06.05.2023, 17:57
Zubrzyca to tam gdzie żydów dużo tak samo jak w Zawoji? Dobrze pokojarzyłem? Pojechali bracia do braci?
mimochodem06.05.2023, 15:43
@ Bez historii nie zrozumiesz
Oj, nie wiem kto tu jest pod wpływem TV, czy nie Ty sam.
Wymień mi te kraje słowiańskie które miałyby tworzyć unię. Czy aby nie w stanie unii (z karłowatą co prawda Litwą) popadliśmy w rozbiory przy ogromnym przyczynku Kozaków zadnieprzańskich (bo jeszcze nie Ukraińców)?
To się znowu nie uda.
Bliżej mi do "Sceptyka"
Ja albo Ty06.05.2023, 15:34
@ Ja
Na Wołyniu małe dzieci też krzyczały w zgiełku mordowania "wujku nie zabijaj" (to fakt).
?!?!?!!06.05.2023, 09:33
Wycieczka sołtysów?!
Wicher06.05.2023, 09:09
Ciekawe czy te dziady wiedzą coś o bestialskich mordach na Polakach na Wołyniu ! ???
Ja06.05.2023, 07:50
Dla takich chwil kiedy małe, ukraińskie dziecko w tłumie krzyczy wujek warto pomagać. Brawo
Zenek06.05.2023, 07:21
Powinni oddzielić wysokim murem Polskę od Ukrainy żeby już żaden sołtys z Orawy nigdy tam się nie pojawił
Bez historii nie zrozumiesz06.05.2023, 07:10
Każdy z nas uczył sie histori w szkole, każdy z nas widzi to samo w tv od 20 lat i naprawdę dajecie się manipulować i powtarzanie te same hasła.

Popatrzcie jaka jest rola podbitego kraju. Najpierw walczy o wolność, przegrywa później ich wnuki zasilają armię okupanta.
Tak urosło w siłę imperium rzymskie dzięki polityce wcielenia podbitych narodów nie mieli równych.
Imperium osmańskie, zaborcy Polski też wcielili Polaków do swoich armi.
CCCP też była potęgą dzięki podbitym.
Czeczeńcy też walczyli a dziś ich wnuki to trzon armi putina.
Czy to Bandera, ss Galicja , Jaruzelski, Kadyrow to te same pachołki okupanta i twory ich polityki.
Drugi fakt to powstanie UNI .
Każda Unia sprawia że państwa są mocniejsze.
Dzięki UNI Polska i Litwa stały się mocniejsze to sojusze wzmacniają.
Polska przed Jagielonem była słaba to nie Jagiełły rozwinęli Polskę tylko UNIA.

Więc aby powstrzymać imperium trzeba UNI państw Słowiańskich.
Tego się boi Putin i UE.
Aby UNIA była prawdziwa musi być w niej każdy kraj na równych zasadach nie jako kraj lenny tak jak w UE, ZSRR.

Nie dajcie się manipulować bo tylko UNIA Słowian nas uratuje i lepiej aby nasze wnuki się przyjaznili niż walczyli bo ktoś nas chciał poróżnić a my się daliśmy.
Banderą był pachołkiem stalina tak jak Jaruzelski był pachołkiem UW i najechali na Czechosłowacje, tak samo pachołek Tusk wykonuje rozkazy z zagranicy.
Miłego oglądania TV.
Szary06.05.2023, 02:29
I jeszcze ,co z "naszymi" Polakami ,którzy tam zostali wysiedleni ,następne pokolenia ...?
Szary06.05.2023, 02:27
Sceptyk- Nie ten czas , nie ta rzeż,teraz rostrzygają się losy RP
Magda05.05.2023, 22:52
raczej nie byli,to nie modne teraz.... waznejsza soltyska ktorej nawet nie znali.
Osiol05.05.2023, 21:53
Trzeba było odwiedzić 14tys grobów z ostrzału Doniecka przez armaty czołgi lotnictwo to też byli cywile zamordowani
Sceptyk05.05.2023, 21:20
Skonczcie z tą Ukraina niech tam Rosja bije tych Ukraińców porządnie bo Ukraińcy pokazali już co to za nacja nawet o tym nie wiecie bo w typis tego nie powiedzą o tym że jak był atak ostatni rakietowy na Kijów to rozwaliły jakiś park a kogo był pomnik w owym parku założyciela ss galicjan i enensgrupen i to są Ukraińcy wasi wychwalaja faszystów banderowców stawiają pomniki nazwy ulic i niech Putin zaora ostro Ukrainę jeszcze jest tam sporo banderowcuw i ss do likwidacji nie ma co nich żałować Ukraincy wam nie pomogą ewentualnie zrobia wam Wołyń 2
mimochodem05.05.2023, 19:47
A wracając na Wołyniu byli? Zamordowanych bestialsko, oczywiście Polaków w tym niejeden sołtys, była tam niezliczona ilość. Nie wyobrażam sobie by nie byli i z gory im dziękuję za hołd złożony polskim ofiarom nie tak odległej nienawiści.
Basia05.05.2023, 16:39
Orawa - wiadomo
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl