06.05.2023, 17:39 | czytano: 5543

Na nowotarskim Rynku młodzi namawiali do uczestnictwa w wyborach. "Politycy często traktują nas jak atrakcję turystyczną" (zdjęcia)

Fot. Piotr Dobosz
NOWY TARG. Ok. 30 młodych Małopolan liczy na razie założone w ubiegłym tygodniu Stowarzyszenie „Zróbmy to razem”. Chcą budować społeczeństwo obywatelskie, a zaczynają od zachęcania do uczestnictwa w wyborach. Swoją działalność zainaugurowali dzisiaj na Rynku w Nowym Targu.
Choć na czele stowarzyszenia stoi Weronika Smarduch - szefowa nowotarskich struktur Platformy Obywatelskiej, większość jego członkiń i członków nie należy do żadnych partii politycznych. To młodzi ludzie z małych miast i miejscowości - ot, jak choćby Piotr Wójciak z Rabki, były wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta - których połączyła idea tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, uświadamiania swoim rówieśnikom konieczności zaangażowania się w sprawy społeczne i polityczne.
- W dużych miastach, jak ktoś chce się zaangażować w politykę, jest mu łatwiej. Są tam partie, stowarzyszenia samorządowe. W przeciwieństwie jednak do miast powiatowych, gdzie najczęściej rządzą lokalne stowarzyszenia, niechętnie otwierające się na osoby z zewnątrz. Jeżeli my dzisiaj nie zaczniemy stwarzać mechanizmów do tego, aby młodzi ludzie się angażowali, to ich po prostu w polityce lokalnej nie będzie - uważa Weronika Smarduch.„Zróbmy to razem” zrzesza osoby maksymalnie do 35. roku życia, zarówno uczące się, studiujące, jak i pracujące, które chcą mieć rzeczywisty wpływ na otaczającą rzeczywistość i na politykę ogólnokrajową.

Podczas briefingu prasowego na nowotarskim Rynku przed dziennikarzami stanęło 9 przedstawicieli „Zróbmy to razem” - młodych ludzi z Nowego Targu, Rabki, Jabłonki, Czarnego Dunajca, Jurgowa, Tarnowa, Brzeska i Bochni oraz towarzysząca im Karolina Czop z Krakowa, należąca do zaprzyjaźnionego, ogólnopolskiego stowarzyszenia Nowa Generacja.

- Wszystkich nas połączyło to, iż zrozumieliśmy, że bez zaangażowania nowego pokolenia - w polityce nic się nie zmieni - tłumaczył Łukasz Pasierb z Brzeska, wiceprezes „Zróbmy to razem” i główny pomysłodawca akcji. - Nasze pokolenie ma całkiem inne spojrzenie na świat niż starsi. Zaangażowanie w politykę, w tym udział w wyborach, nie jest wśród niego zbyt popularne. Dlatego naszym priorytetem jest promocja udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych w sposób przemyślany i świadomy.Według statystyk - co podkreślali członkowie „Zróbmy to razem” - choć w Polsce ludzie przed 35. rokiem życia stanowią ponad 30 proc. społeczeństwa, są jednak najbardziej niereprezentowaną grupą wiekową zarówno w Parlamencie jak i w samorządach - niespełna 5 procent.
Z kolei według danych z ostatnich wyborów, udział młodych w wyborach wciąż pozostawia wiele do życzenia, osoby w wieku 18-24 lat stanowią zaledwie kilkanaście procent wszystkich uprawnionych do głosowania.

- Jednym z powodów niskiej frekwencji może być brak zainteresowania polityką, lub poczucie, że nasz głos nie ma większego znaczenia - mówił Szymon Zubrzycki z Jabłonki. - Jednak ponad wszelką wątpliwość należy pamiętać, że decyzje podejmowane przez wybrane władze mają wpływ na każdego obywatela, niezależnie od wieku. Dlatego ważne jest, abyśmy my, ludzie młodzi, włączali się w proces wyborczy i wykorzystywali w pełni swoje prawa, aby mieć realny wpływ na przyszłość naszego kraju.- Dziś wychodzimy do ludzi z zupełnie niezależną politycznie akcją, udział w życiu społecznym, samorządowym i politycznym powinien być naszym obowiązkiem - podkreślała Weronika Smarduch. - Podstawową formą udziału w życiu politycznym jest udział w wyborach. Jesteśmy osobami z małych miast i wsi, w tym z Podhala. Nikt z nas nie ma poczucia, że może mieć wpływ na warszawską politykę, stąd też często nie bierzemy udziału w procesie wyborczym. Ciężko się dziwić, skoro np. na Podhalu politycy często traktują nas jak atrakcję turystyczną, a tymczasem jesteśmy mieszkańcami turystycznego obszaru z własnymi potrzebami, wymaganiami i oczekiwaniami jak powinien wyglądać świat wokół nas. Pandemia, czy inflacja spowodowały, że decyzje polityczne dotykają nas wszystkich i krok po kroku uświadamiamy sobie, że dzień wyborów faktycznie decyduje o naszej przyszłości. Posłowie i senatorowie to nie jest byt, który trwa samoistnie. To oni decydują o wysokości podatków, o kształcie prawa w Polsce, które obowiązuje nas wszystkich. My, jako obywatele, świadomie powinniśmy podejmować decyzję, kto zarządza naszym państwem, czy ma do tego kompetencje i doświadczenie, na którym będziemy korzystać wszyscy. W demokratycznym kraju, wyciągać od polityków konsekwencje możemy i musimy w jednym miejscu - przy urnach w dniu wyborów. Czas wziąć sprawy w swoje ręce. Rozpoczynamy dziś akcję profrekwencyjną, dzięki której chcielibyśmy przygotować nas do najbliższych wyborów, jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej i setką obietnic finansowanych z naszej kieszeni.
Po briefingu młodzi ludzie - z ulotkami w ręku - ruszyli na spacer po mieście, zaczynając oczywiście od samego Rynku, na którym - w związku z goszczącymi food-truckami - ludzi dziś nie brakowało. Chętnych do rozmów było sporo.
Rozpoczęta w Nowym Targu akcja będzie kontynuowana na ulicach małych miast i miejscowości w całej Małopolsce, najbliższe spotkania - w Brzesku i w powiecie nowosądeckim.p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wina tuska05.06.2023, 12:14
Pisowcy i Katole do hejtu start.
MARS09.05.2023, 17:52
Acha, niezrzeszeni tylko związani z członiknią PO. Komu te kity ? Kolejni do żłoba, prywata, nic dla Polaków i tyle w temacie.
BM08.05.2023, 15:06
Już te wpisy negatywne i wredne świadczą o super pomyśle. Starzy myślą, że młodzież mamy złą i niezainteresowaną sprawami społecznymi - zupełnie jak za moich młodych lat. Tylko wy jesteście w stanie zmienić świat zgodnie z rytmem zmian technologicznych, starzy nie kumają, nic już nowego nie są w stanie zrobić tylko garnąć do siebie, bo są zepsuci. Szkoda,że mam 2x35. Brawo Pani Weronika, brawo młodzi. "Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe"
moim_zdaniem08.05.2023, 14:17
A ten program młodzi działacze PO to już napisaliście ???
Ostatnio OBIECALIŚCIE, że napiszecie i co?
Napisaliście wreszcie?

PO co ja pytam... przecież to PO czyli Patologiczni_Oszuści.

I jeszcze to hasło... "ZRÓBMY TO RAZEM" :D
Hasło godne PO! Wiele obiecuje ale nic z tego potem nie wychodzi.
Ale przepraszam... że,zróbmy razem CO ???
I kogo owe hasło ma w domyśle...
Mnie i Jego?
Ją i Jego?
Jego i Jego?
Ją i Ją?
Ją, Ją i Jego?
Jego, Jego i Ją??
Skąd się taki pomysł na hasło wziął ??
liczby nie kłamią08.05.2023, 11:38
Artykuł "wisi" na portalu od 6 maja i ma raptem 4000 odsłon, tyle samo, co wzmianka o pożarze samochodu na Janiowym Wierchu. To najlepiej świadczy jak bardzo takie akcje ludzi interesują.
tak07.05.2023, 19:30
tyPOwe dno pełowskie robi zamęt?
ludzikUSA07.05.2023, 14:36
na to piso-koscielne bagno najlepsze antidotum to niewatliwie PO chciaz nie jestem takim fanem tej partii ,ale jednak
pusta budaka07.05.2023, 14:00
do Polak;a co jesteś zdziwiony,że Ci blokują komentarze,mnie też blokują,ptaszki ćwierkają,że na tym forum raz w mniejszym,drugim razem większym stopniu niektóre wypowiedzi są "okrajane" przedtem robił to cenzor z ul.Mysiej obecnie z ul nieprostej,żeby się źle nie kojarzyło to teraz to domena tzw "Moderatora" podejrzewam,że w spódnicy,czyżby to były ciągotki do PLRL??? wiadomo,że niekiedy prawda boli i jest gorzka ale trzeba się z tym zgodzić,do niektórych to jeszcze nie dotarło?
Smutna07.05.2023, 12:20
BTC pamięta jak było dawniej, mówi o PO a zapomina, że PiS rządził dawniej też 2005-2007 i zapomniał, że wszystkiego wtedy też nie było. A do afer to tak nas PiS przyzwyczaił, że przestało to robić wrażenie. Kiedyś zegarek był aferą, dziś miliony z NCBIR przechodzą bez echa. To co dzieje się z Trybunałem Przyłębskiej też bez echa w społeczeństwie.
Młodzi macie mnóstwo roboty. Więc życzę Wam obywatelskiej wytrwałości! Pamiętajcie, że będziecie się musieli zmierzyć z hejtem kanapowych patriotów.
Polak07.05.2023, 12:06
Dlaczego moje komentarze od wczoraj są blokowane ?/.../

Regulamin komentowania jest na dole strony. Moderator.
Wyborca07.05.2023, 11:43
Jest kilka nowych partii, Ratulowski i Lichosyt coś organizują
radykalny Benek NRŻ07.05.2023, 11:34
Tak Miejscowy, młodość to bardzo dobry argument, chociażby ze względu na rożny mindset pokoleniowy (co widać chociażby po tym jakie PESEL-e stoją jak osły po bilety na Kasprowy do kasy stacjonarnej, a jakie wjeżdżają z biletem kupionym online).
nieten07.05.2023, 11:29
@BTC
A teraz nie sprzedają, jak Orlenu? Teraz na coś jest? A w Sowie siedział premier obecny miłościwie nam panujący. Jakbym miał wybierać między PO a PiSem, to zostałbym w domu.
BTC07.05.2023, 10:55
Widać, że mlodziezowka coś próbuje, coś dziala. I dobrze. Wychodzą z domów, spotykają się, porozmawiaja i przede wszystkim agitują w sposób kulturalny - nie kojarzony z tym co było niedawno (lamparty , wulgarne protesty itp.).Żeby to nie było środowisko PO lub jego pochodne...to przyklasnął bym temu projektowi. Ale pamiętam jak wtedy władza działała. Pamiętam ile było sprzedane. Pamiętam, że na nic nie było. Pamiętam słowa w Sosie powiedziane. I patrząc na Kaczora ciśnienie mi skacze, ale gdyby mnie ktoś zmusił do pójścia do wyborów (a nie zmusi)i musiałbym wybrać między PiS a PO to zagłosowałbym na to pierwsze.
pusta budka07.05.2023, 10:40
czyżby wyczuli zapach pełnego koryta?
Wicher07.05.2023, 10:09
Koń by sie uśmiał , a tak na marginesie to Pani Smarduch jest skrzywiona przez tatusia i trzeba jej tylko wspułczuć !
Smutna07.05.2023, 10:04
Do ol
Konfederacji nie da się wziąć bez Brauna i Korwina, schowanych na czas "zmiany wizerunku", Konfederacja to 100 ustaw Mentzena i "5-tka" Mentzena. Pro rosyjskość i antyunijna narracja. Dziś zmiana haseł na czas wyborów. Ale to wszystko tam jest za zasłoną.
Smutna07.05.2023, 09:49
Brawo młodzi za inicjatywę i pracę na rzecz przede wszystkim waszej przyszłości. Budowanie świadomości obywatelskiej to najważniejsze zadanie w kraju gdzie ludzi na codzień bombarduje się propagandą i gdzie populizm ma się dobrze.
PAL07.05.2023, 08:56
Nowa Generacja Z ogłupiona przez social media ma zadbać o przyszłość ?
Jasiek07.05.2023, 08:41
Brawo Młodzi
To ta sama familia07.05.2023, 06:35
Boję się ich pomysłów, podejrzewam, że niczym nie będą się różnić od pomysłów tych co rządzą.
Miejscowy06.05.2023, 21:53
Młodość to ma być argument w polityce ? Brak osobistego doświadczenia czasów gdy okupant sterował partiami i polityką? Nie należą do żadnej partii bo się dla zmyłki i że wstydu już z nich wypisali? Razem i kolorowo wbrew osobom dorosłym i doświadczonym? Tęczowa bajka dzieciaków z mocnymi plecami. To taki młodociany KO czerwonej D?
Osiol06.05.2023, 21:23
Co tam głosowanie to pikuś, młodzi ważna a nawet najważniejsza jest kontrola liczenia głosów i osób
Czyli kamera skierowana na punkt wyborczy i policzenie ile było(weszło) i dalej jak to do list obecnych(głosujących) ..... By nieobecni nie oddali głosu....
Do takiej nawet,, społecznej'' kontroli trzeba zachecac młodych i starych
Polka06.05.2023, 20:55
to podstęp .....Smarduch należy do po
Polak06.05.2023, 20:47
znów PO .. tylko pod przykryciem ?
JÓZEF PIŁSUDSKI "PODCZAS KRYZYSÓW STRZEŻCIE SIĘ AGENTUR. IDŹCIE SWOJĄ DROGĄ, SŁUŻĄC JEDYNIE POLSCE, MIŁUJĄC TYLKO POLSKĘ ..."
Polak06.05.2023, 20:47
znów PO .. tylko pod przykryciem ?
JÓZEF PIŁSUDSKI "PODCZAS KRYZYSÓW STRZEŻCIE SIĘ AGENTUR. IDŹCIE SWOJĄ DROGĄ, SŁUŻĄC JEDYNIE POLSCE, MIŁUJĄC TYLKO POLSKĘ ..."
sponsor 500 +06.05.2023, 20:44
PiS , Konfederacja to nie PRAWICA
to czysty komunizm w wydaniu PiS
Górale lubią komunistów i kochają dostawać pieniądze
ale sami mają nic do powiedzenia
Ja06.05.2023, 20:27
Nie jestem spoleczniakiem jeszcze mnie nie porabao
Ja06.05.2023, 20:27
Nie jestem spoleczniakiem jeszcze mnie nie porabao
Wyrocznia06.05.2023, 20:20
Logicznym jest zniechęcanie ludzi do wzięcia udziału w wyborach. Głos oddany przez kogoś kto się polityką nie interesuje, to potencjalnie głos stracony dla Polski.
Molek06.05.2023, 20:03
Nigdy więcej PO
nieten06.05.2023, 19:58
Super akcja, ale jaiekolwiek powiązanie z PO (albo którąkolwiek inną partią) jest samobójstwem, zwłaszcza u nasz.
pan Putin06.05.2023, 19:22
jakie
wybory???? niech sie same kurwyy wybiora!!!!!!!
ol06.05.2023, 18:56
Starzy wyjadacze partyjni z opozycji,wiedząc,że nie wygrają ,robią łapanki na młodych i mącą im w głowach.Młodzi niech wiedzą,że tylko z prawicą mają przyszłość,a więc PIS albo Konfederacja,(oprócz Brauna i Korwina)to przyzwoita partia.P.Smarduch dostała ''prikas''od guru i myśli,że młodzi to głupki.Nie dajcie się omamić!
ol06.05.2023, 18:48
A kogo mamy wybierać bo oprócz prawicy nie widać na horyzoncie żadnej partii.Macie na koszulkach ''razem'',a to już nam się żle kojarzy z pewną partią z LGBT.
El-ka06.05.2023, 18:02
No i super. Przyszłość należy do młodych, więc niech zadbają o nią.
Zjadacz papieru06.05.2023, 17:56
Mnie nie nabierzecie na te kolejne bajki w wydaniu działaczy PO. Nawet Gazeta Wyborcza pisze jak jest naprawdę, cytuje "Podhale. Platforma Obywatelska zachęca górali do głosowania w wyborach parlamentarnych.Małopolska młodzieżówka PO chce działać na rzecz zwiększenia frekwencji wyborczej wśród młodych mieszkańców Podhala." A już kto jak kto ale GW wie co piszę, więc proszę mi tu nie wciskać poraz kolejny kitu tylko pisać program na wybory bo ostatnio chwaliliście się, że go napiszecie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl