14.05.2023, 14:11 | czytano: 18144

Maciej Jachymiak: Rondo Wstążki

arch. Autora
FELIETON. "Uważam, że rondo na Parkowej powinno zostać nazwane imieniem Waldka z Maniów. Mam też nowy pomysł. Dotyczy ronda między Grelem a Świętą Anną. Tam gdzie pewien zacny nowotarżanin z bezsiły wywiesza poezję narodowych wieszczów" - pisze Maciej Jachymiak, lekarz, nowotarżanin, były samorządowiec i polityk.
Moi Drodzy ! Dzisiaj rano, niespodzianie, dziubła mię muza. To napisałem kilka wierszy. I siadam do felietonu.
Ostatnie dwa tygodnie to był koszmar. Uciekłem do Szkocji przed wielkim polskim weekendem. To nie dla mnie. 1.maja to święto socjalizmu, a ja jestem anarchokonserwatystą. 3. maja mógłby być, ale już słyszałem ten hejt z mainstreamu. Że Kościół przystąpił do Targowicy, a teraz świętuje. To wolałem się ulotnić, żeby mi nie było przykro.

Chciałem też uniknąć katastrofy komunikacyjnej w WK Mieście. W takich przesileniach potrafi się zakorkować, że z Kowańca do rynku szybciej się idzie jak jedzie. Tym bardziej, że otwarto Bramę w Gorce. Co prawda Nasza Wataha podpisała kiedyś list intencyjny, że na okoliczność bramy poprawi drogi i postawi parkingi, ale… Jakby Wataha dotrzymywała słów to byśmy mieli Vegas…

Niestety, przed tymi korkami to uciekłem z deszczu pod rynnę. Bo w Szkocji jeździ się lewą stroną. Koszmar. I nic, że oddałem kierownicę żonie. Pociłem się ze strachu i tak. Jednak nie zawsze! Za każdym razem jak wjeżdżaliśmy na rondo mi na chwilę mijał. Do you know why? Bo w Szkocji jedzie się przez rondo jak na Parkowej! Nie w prawo tylko w lewo.

Co za geniusz ten Waldek ! Obstawiam, że to on wymyślił. Wataha, jak wiemy, jest adecyzyjny. A Wstążka oddelegowana do ślubów. Nic, tylko Waldek. Na tej Parkowej, mi się zdawało, na jednej trzeciej ronda niepotrzebnie wylali asfalt. A jednak! Pomyślmy. W tych 15. tysiącach co codziennie odwiedza kloc chałtury (a teraz jeszcze bramę!) może być jakiś Angol lub Szkot. I wtedy ruch się rozładowuje. Niby proste, a tylko Waldek na to wpadł.

Do tych geniuszowych rozwiązań dochodzą jeszcze hulajnogi. W europejskich aglomeracjach już je wycofują, bo tylko bałagan i wypadki przez nie. Ale u nas właśnie wprowadzono. Bo Nowy Targ to żadna aglomeracja. Chociaż, jakby Nasza Wataha spełniła swoje obietnice, to kto wie… Tak więc leżą te hulajnogi po chodnikach. I dobrze. Jak jakiś Janusz z Grażyną postoją w korku, to się mogą w końcu wkurzyć, zostawią auto i pojadą do Warszafki hulajnogą. Genialne.

Niestety, a może stety, czas Naszej Watahy i przebłysków jej geniuszu, chyli się. Za rok wybory. Już różne łotrzyki grożą, że ww. Watahę pogonią. Żeby nie uszła w zapomnienie, uważam, że rondo na Parkowej powinno zostać nazwane imieniem Waldka z Maniów. Mam też nowy pomysł. Dotyczy ronda między Grelem a Świętą Anną. Tam gdzie pewien zacny nowotarżanin z bezsiły wywiesza poezję narodowych wieszczów.
Owóż przyszło mi do głowy rozwiązane które powinno zadowolić prawie wszystkich. I zwolenników niełatwych rozwiązań komunikacyjnych. I kiczu, który zalewa WK Miasto z inspiracji jego władz. Projekt ww. ronda, wraz z twarzą autora, zamieszczę na foci do felietonu. Proponuję też od razu nazwę dla projektu. Rondo Wstążki.

Pozdrawiam…

Aha ! Jeszcze chciałem powiedzieć, że słuchając w pewnej szkockiej destylarni o piciu whisky doszedłem przyczyn, że Naszej W. nic nie wychodzi. Otóż do whisky, można dodać kilka kropel wody, ale broń Boże, lodu czy coli. A ja je tam znam! Wracają po całym dniu tyrania w dwóch spółkach i trzech radach nadzorczych, walą lód do dwóch szklanek, leją whisky z colą pół na pół i padają nieprzytomne. A rano znów do roboty…

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
MARS24.05.2023, 12:27
Najlepsza nazwa to rondo im. Psychiatrów którym odwaliło. Będziesz miał swoje rondo. A poza tym to wina PiSu.
AAA16.05.2023, 13:58
Takiego ronda to ciężko w całym świecie znaleźć, a może by tak biletować ? bo unikat na skalę galaktyki.
Janosik16.05.2023, 08:00
Tak mi się wydaje, że ul.Św.Anny to droga należąca do Powiatu.I to Powiat z tym rondem powinien już dawno coś zrobić, ale skoro w powiecie rządzili psychiatrzy i nauczyciele, to czemu się dziwić.
kula15.05.2023, 14:50
12. Noc Muzeów w Nowym Targu a Pani Joanna organizuje festyn w tym czasie na rynku. Ot cały obraz jej zamiłowania do "kultury" - żarcie o dmuchańce
kibic15.05.2023, 14:47
Wstażka, wstążka aje aje ajo, aje aje ajo
off15.05.2023, 14:20
Nie da się ukryć, że picie whisky jest swego rodzaju sztuką. Czy można pić whisky z colą? Znajdziemy mnóstwo opinii na ten temat, często skrajnych i niezrozumiałych. Wśród komentarzy znajdziemy też takie, które mówią o ?profanacji?, piciu nie tak, jak powinno się to robić itd.. A przecież whisky została stworzona do picia ? tak jak lubimy i z czym lubimy. Pijemy tak, jak nam pasuje i jak nam smakuje. Nie ma profanacji w mieszaniu złocistego trunku z colą czy innym mikserem. Jest tylko jedna ważna rzecz o której trzeba pamiętać pijąc whisky i każdy inny alkohol. Trzeba pamiętać, aby podczas każdej zakrapianej imprezy pić z głową ? nie przesadzać i mieć na uwadze konsekwencje dnia następnego. O czym najwyraźniej autor ?felietonu? zapomniał.
jj15.05.2023, 13:09
Mnóstwo Szkotów zauważam co dnia w NT. ;-) Ja chyba też mam szkocki pierwiastek w sobie. ;-) To pewnie z tej szkockiej whisky. ;-)
PO15.05.2023, 11:31
Panie doktorze w każdym felietonie łączył pan władzę miasta z PiS.Brakuje mi tego, zwłaszcza że Waldek z Maniów dałby się pokroić za Tuska,Watycha też.
Walek15.05.2023, 11:23
Jedyny minus tych felietonów to to, że są one pisane dla osób inteligentnych. Nie każdy je zrozumie. Ale poza tym to petarda
Kasjerka15.05.2023, 06:57
Na bezrybiu i rak ryba. Trudno się dziwić, że ronda na tapecie skoro nic się innego nie dzieje . Nawet korki w mieście to temat przebrzmiały i zdążyliśmy się przyzwyczaić , ze w mieście się stoi a nie jeżdzi. Zauważam jednak, ze coś dowcip się doktorowi przytępił przez ową Szkocką whisky pewnie, bo przecież nie sądzę , ze z niemocy. Mam też nadzieję , że z czasem się dowcip wyostrzy, bo lubię te felietony.
Obserwator14.05.2023, 20:51
Jak patrzę na zdjęcie w tym śmiesznym nakrycia głowy to faktycznie z kim się zadajesz to takim się stajesz.
Rozumiem, że każdy potrafi żartować na grillu rodzinnym ale jak się to robi z siebie błazna publicznie to świadczy co się ma naprawdę pod czapką.
majka_1414.05.2023, 20:39
Iza jechała lewą stroną??? Nie wierzę!
Jo.jo14.05.2023, 20:29
Koledzy z bramy w gorce załatwiają swoje interesy przez psychiatrę.
Osiol14.05.2023, 18:55
Niby racja 1maja to rocznica zamordowania robotników w usa ale co tam burżuazja takie rocznice... Trzeci to zbieranina w tym konstytucji gdzie wolności większe i odpowiedzialność wieksza niż dzisiaj ale kto to rozumie wyksztalciuchy...?? A był jeszcze dziewiąty maj którego nie obchodziliśmy bo wstyd się przyznać kto nas,, wyzwolił ''i 2WS wygral...
A dla obwodnicy widzę wyjście to tunel że zjazdem na,, brame gorc'' może i pod gorcami omija wszystko ale tu tunelu pod torami się nie potrafi więc ....
No cóż tylko emigracja czyli starość bez dzieci i wnuków rodziny taka przyszlosc miasta... w czym obwodnica będzie ograniczać jak mur w gettcie a wzniesienia gorc z drugiej
Góral14.05.2023, 17:52
Niech pan doktor kandyduje na burmistrza Zobaczymy jakie będzie miał poparcie
Staszek14.05.2023, 17:41
Smutne to życie doktora
Tyle złości i frustracji w sobie ma
Rysiek14.05.2023, 17:21
Sama smutna prawda o tym chaosie w mieście. MCK miało odwiedzać 15 tys ludzi dziennie. Według sprawozdania odwiedza 22 tys rocznie. Wszystko jest za pieniądze więc kogo na to stać. Ruch kulturalny zamarł. Czy o to chodziło burmistrzowi i pani Wstążce?
Jan14.05.2023, 16:34
Felieton soczysty językowo i stylistycznie. Jego autor musi być mocno sfrustrowany faktem, że nikt z Urzędu nie odpowiada na jego zaczepki. I to jest właśnie clou całej tej zabawy, nie zaś meritum spraw, do których felietonista się odnosi.
Kij14.05.2023, 15:59
Niech gmina i spolka najpierw sobie drogi zrobią i zalatwia z mieszkańcami a potem jechać pana koledzy i pan gadają ze Miasto ma drogi i parkingi robić....
Xd14.05.2023, 15:40
No ja też jadę na parkowej w lewo to fakt
Marco Polo14.05.2023, 15:03
Tak wygląda miasto, to są fakty. Nic dodać , nic ująć. Nie wszyscy mieszkańcy lubią maiki, stroiki i wstążki. Ale "food trocki" przebiją wszystko. Kawiarnia zamknięta, pustką świeci, a "bazarowe coffe" kwitnie pod ratuszem. Ot culture!!Wizytówka królewskiego miasta.
Mania14.05.2023, 14:55
Świetny felieton. Znakomity. Ubawiłam sie po pachy!!!
Miastowa14.05.2023, 14:43
Szkoda mi pana, niby jedzie na urlop, a myślami wciąż w Nowym Targu.. Jak to mowia: lekarzu - lecz się sam :)
turysta14.05.2023, 14:23
Bezsilność psychiatry. Wyrazy współczucia, w wyścigu szczucia na kogo się da, nawet na nowoczesne MCK
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl