16.05.2023, 11:30 | czytano: 2319

W Allmedice w Nowym Targu zoperujesz zaćmę na NFZ

Archiwum
Małopolski Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę z kliniką Allmedica w Nowym Targu na operowanie zaćmy. Dzięki temu liczba placówek, w których można zrobić operację, wzrosła w Małopolsce do 25.
Małopolski NFZ zawarł właśnie nowe umowy z Allmedicą w Nowym Targu (ul. Tysiąclecia 111) oraz lecznicami z Myślenic i Tuchowa.
Obecnie chorzy, operowani w trybie stabilnym, są przyjmowani przez okulistów po upływie średnio 40 dni. To dziewięć razy krócej niż jeszcze w 2019 r. - Do listy placówek wykonujących tego typu zabiegi od kwietnia dołączyły kolejne trzy oddziały – informuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Zależy nam, by Małopolanie cierpiący na kataraktę mogli liczyć na pomoc okulistów jak najszybciej. Umożliwia to poszerzanie listy lecznic, które ją oferują i brak limitów finansowania takich operacji – wskazuje.

Od kwietnia 2019 r. Narodowy Fundusz zdrowia finansuje takie zabiegi bez limitów. Oznacza to, że regionalne placówki okulistyczne nie są ograniczone wysokością zawartych umów i otrzymują zapłatę za każdego przyjętego chorego. To z kolei umożliwiło im przeorganizowanie swojej pracy i przyjmowanie większej liczby chorych.

Jeszcze w kwietniu 2019 r. w kolejce do usunięcia zaćmy w trybie stabilnym czekało blisko 25 tys. mieszkańców naszego regionu. Pod koniec kwietnia br. na tej liście było już tylko niespełna 2,2 tys. osób.

W 2019 r. w kolejce czekali ponad dziewięć razy dłużej

Krótszy jest również czas od rejestracji na zabieg do jego wykonania. Obecnie pacjenci z pilnym skierowaniem w naszym województwie trafiają pod opiekę specjalistów od usuwania zaćmy średnio po 18 dniach – ponad sześć razy szybciej niż przed trzema laty. Chorzy operowani w trybie stabilnym są przyjmowani przez okulistów po upływie średnio 40 dni. W 2019 r. w kolejce czekali ponad dziewięć razy dłużej – powyżej roku.
Co więcej, w niemal wszystkich regionalnych placówkach wykonanie operacji obecnie jest możliwe przed upływem trzech miesięcy – niezależnie od rodzaju skierowania. U rekordzistów pierwsze terminy w trybie stabilnym są wyznaczane w ciągu dwóch tygodni (Oko-Test w Nowym Targu, 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie, Nowoczesne Centrum Medyczne Okoklinik w Chrzanowie, Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach).

W ub. roku w całym województwie wykonano ponad 23,5 tys. zabiegów usunięcia zaćmy. Najwięcej pacjentów zoperowano w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie (3387), Oko-Test w Nowym Targu (2308) oraz Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie (1984).

oprac. mp/ materiały prasowe NFZ
 
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tamara26.08.2023, 02:44
Czy upadłość konsumencką wstrzymuje egzekucję komornicza?


Yes! Finally something about co pyta sąd na rozprawie upadłościowej?.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką 2022?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl