19.05.2023, 16:20 | czytano: 5178

Jubileusz "Podhalańskiej Wyższej" (zdjęcia)

Fot. Monika Para-Miśkowiec
Dziś w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 22-lecia działalności.
- Stoję przed państwem po raz drugi jako pełniąca obowiązki rektora. To był trudny czas, z uwagi na to, co się wydarza w otoczeniu zewnętrznym - pandemia, konflikt militarny, który miał istotny wpływ na funkcjonowanie również uczelni – rozpoczęła wystąpienie podczas święta uczelni p.o. rektora Blanka Godlewska-Dzioboń. Podkreśliła, że uczelnia odnosi sukcesy, prężenie się rozwija i dąży do otwarcia nowych kierunków kształcenia: turystyki i sportu na terenach górskich, psychologii oraz ogólnoakademickiego kierunku lekarskiego.
PPUZ działa od 2001 roku. Aktualnie kształci się w niej ponad 1393 studentów na 14 kierunkach studiów. W "Podhalance" pracuje 185 nauczycieli akademickich oraz 77 osób w administracji. - Nie tylko wpisaliśmy się w krajobraz regionu, miasta i powiatu, ale jesteśmy dużym pracodawcą, dbamy o naszym pracowników. Staramy się zapewniać korzystne warunki zatrudnienia – mówiła Bianka Godlewska-Dzioboń.

Poinformowała, że uczelnia przygotowuje się do dużej inwestycji remontu starego szpitala. - Chcielibyśmy, aby powstało centrum symulacji medycznej, budynki, które pozwolą na kształcenie na kierunkach medycznych. Chcemy się rozwijać nie tylko w zakresie wzbogacenia oferty dydaktycznej, ale przede wszystkim poprawy i unowocześniania naszego zaplecza infrastrukturalnego. Nie zapominamy, że jesteśmy szkołą zawodową i kształcimy głównie w charakterze praktycznym, nie zapominamy również o naszej tożsamości i fundamencie, jakim jest kultura i dzieje Podhala – mówiła rektor uczelni.

Bianka Godlewska-Dzioboń dziękowała wszystkim za współpracę. Poinformowała, że w minionym roku do rady uczelni dołączyli: ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan, prof. dr hab. Grzegorz Nieć oraz Danuta Kalata.

W programie uroczystości było też wręczenie wyróżnień dla pracowników naukowych, nauczycieli akademickich, studentów oraz wykład okolicznościowy prof. dra hab. Mirosława Lenarta „Idea uniwersytetu pomiędzy tradycją a współczesnością”.
W 22. święcie uczelni wzięli udział parlamentarzyści Ryszard Terlecki, Jan Hamerski, Anna Paluch, Andrzej Gut-Mostowy, samorządowcy. Wicemarszałek Terlecki przekazał uczelni 2 mln zł dofinansowania na planowane inwestycje.

- Od 2005 jesteśmy w Unii Europejskiej i nikt w moim środowisku politycznym nie zamierza z niej wychodzić, wręcz przeciwnie. Ale charakter naszej obecności w zjednoczonej Europie powinien być taki, żeby nam umożliwiał szybki rozwój – mówiła posłanka Anna Paluch. - Muszą się znaleźć pieniądze na to, żeby kształcenie młodego pokolenia było na odpowiednim poziomie. To zaszczyt i przyjemność wspierać uczelnię. Chce się pomagać, jeśli widzi się taką determinację. Nam potrzeba lekarzy – dodała. Przekonywała, że trzeba zrobić wszystko, aby na nowotarskiej uczelni powstał wydział lekarski. - Bo to szansa dla naszej całej podhalańskiej społeczności. Również bezpieczeństwo zbiorowe, żeby dostęp do lekarza był jak najbliższy – mówiła Anna Paluch.

mp/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Fiku miku21.05.2023, 20:41
Jaki prestiż !. Jaki honor !.ks. Jan Gacek w radzie uczelni. Brawo! Tylko cieszyć się należy. Boże !. Widzisz i nie grzmisz ?
Fiku miku21.05.2023, 20:41
Jaki prestiż !. Jaki honor !.ks. Jan Gacek w radzie uczelni. Brawo! Tylko cieszyć się należy. Boże !. Widzisz i nie grzmisz ?
Dziw21.05.2023, 16:26
Wdzianko pani p.o prawdziwe czy też pełniące obowiązki ?. Śmieszne to wszystko. Już niedługo studentów kształcić będą pełniący obowiązki lekarze a regionalistów pełniący obowiązki...prezesa. Ta instytucja od dawna jest tylko pełniącą obowiązki wobec polityków PiS oraz polityków ZP. Biedni studenci też są pełniącymi obowiązki studentami.
Wyróżniony20.05.2023, 16:56
W przeszłości już tacy byli i wszystko w zgodzie z prawem i sprawiedliwością. No wstyd dla rodziny.
kalkulator20.05.2023, 16:13
Pisowscy baronowie rozdający publiczne pieniądze na lewo i na prawo przyjądą teraz nawet na uroczyste otwarcie sracza na wiejskim zagonie. Znaczy się koniec coraz bliżej. Ale spłacać będą te wygłupy już nasze dzieci i wnuki... Polak zawsze mądry po szkodzie. Jaki będzie lament i sens życia. Trzeba będzie narodowo się zamartwiać kolejne pół wieku.
fakt20.05.2023, 12:09
Co Was wszystkich boli, to, że jest najlepsza, tylko gratulować Pani rektor.
Obserwator20.05.2023, 10:58
To w koncu który to jubileusz bo na banerze 20 lecie a tort z nr22 chyba ktos cos pomylił która to rocznica
Grom20.05.2023, 08:18
Ale to jest banda przebierańców. Zewnętrzne kolorowe ubranka kryją wewnętrzną czerń. Taki zestaw
Grom20.05.2023, 08:18
Ale to jest banda przebierańców. Zewnętrzne kolorowe ubranka kryją wewnętrzną czerń. Taki zestaw
Tadek20.05.2023, 06:39
Bicie piany, mowa trawa. Uzurpatorka z procesami w sądach, prokuraturą na karku i ciągłymi kontrolami inspekcji pracy.

Brednie o starym szpitalu są powtarzane od momentu, gdy bgd desantowała sie ponownie na podhalanke na partyjnym spadochronie. Już drugi raz staje przed ludzmi na świecie uczelni, a stary szpital jak byl ruiną tak jest ruiną. Wiec gdzie ten rozwój?

Wniosek o kierunek lekarski dostal negatywną opinie komisji akredytacyjnej. Uwaga, bo jesli minister i tak da zgode na jego prowadzenie (a pewnie da, bo propaganda sukcesu), strach sie bac wyksztalconych w nowym targu lekarzy. Więc gdzie ten rozwój?

Zmiany statutu brak, bo komisja, która za nie odpowiada, jest skłocona jak pis z solidarną polską. Więc gdzie ten rozwój?

Smutny obraz społeczeństwa polskiego jak w soczewce, sprzedanego za kolejne pare złotych.

Iście partyjny beton, u ktorego podstaw leży kłamstwo, manipulacja, parcie na władzę i łatwy państwowy pieniądz.

Uczelnia do likwidacji.
Pogonic PiS i ZP19.05.2023, 22:51
Polityczna uczelnia to koniec uczelni
PiS to partia uczaca ciemniakow
Dla szwagra pytam19.05.2023, 22:42
Marni politycy i marna naukowczyni. Co może pójść nie tak?
Góral19.05.2023, 22:38
Domek z kart
Gulasz Juliusz Zeżarł19.05.2023, 22:33
Normalne szkoły wyższe mają normalnych rektorów. Uczelnia, która ma wyłącznie p.o rektora jest zapewne wyłącznie p.o. uczelnią
Mormoryke19.05.2023, 21:51
uzurpatorka rządzi przy pomocy posłów PIS, którzy jej "załatwili "posadę p.o rektora. Normalnie wybory powinny się odbyć w maks 30 dni od odwolania byłego rektora i co ...
Proszę sobie przypomnieć co było po odwołaniu Włodarczyka w 21.12.2021roku - proszę piszcie chociaż tutaj na ten temat, bo kłamstwo powtarzane staje się "prawdą?"
Typ19.05.2023, 19:45
Ale tłumy !. Coś mało tych goraliczków. Światło zgasło na tzw uczelni i gacki się pojawiły. Ciekawość jak długo powiszą.
Typ19.05.2023, 19:45
Ale tłumy !. Coś mało tych goraliczków. Światło zgasło na tzw uczelni i gacki się pojawiły. Ciekawość jak długo powiszą.
Gackac19.05.2023, 19:41
Gdzie ZP macza wredne paluchy musi być źle. Teraz do bandy zakłamańców przystąpił o zgrozo ! kapelan gacek. ZP wspólnie z PiSowskimi agentami rozwaliło uczelnię. I dobrze, że jak donoszą media nie będzie już Podhalańską bo wstyd Podhalanom coś takiego z takimi ludźmi Podhalańską zwać.
Osiol19.05.2023, 17:20
Jak to będzie stanąć kiedyś na sądzie ostatecznym po prowadzeniu takiej instytucji jak uczelnia bez wyborow( czy warto)
tu szkolny kapelan powinien wyjaśnić że na sądzie zostaniemy zważeni zmierzeni i ocenieni i skasowani lub nie. Można duszę utracic czy warto?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl