25.05.2023, 13:02 | czytano: 1270

Do mieszkańców Nowego Targu dzwonią oszuści działający metodą "na wnuczka"

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
W rozmowie informują, że wnuczek spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze na wypłatę odszkodowania i kaucję. Osoby, które odebrały taki telefon od razu zorientowały się, że to oszustwo oraz próba wyłudzenia pieniędzy i szybko zakończyły rozmowę. Następnie o całym zdarzeniu poinformowały dyżurnego nowotarskiej policji.
Nowotarska policja radzi, co robić w takich sytuacjach, aby uniknąć oszustwa":
Pamiętaj!

· Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.

· Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.

· Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
· Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach działania oszustów!

Źródło: KPP Nowy Targ, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Emeryt26.05.2023, 08:16
Dzwonią z numeru zastrzeżonego, ale Policja może sprawdzić w/w numer. 99% odbierających telefon wie że to oszustwo. Czemu nie ma opcji aby zgłaszać przez Internet godziny i nr telefonu na jaki dzwonią oszuści, aby Policja ich namierzyła ?
Janusz Widelec syn25.05.2023, 15:04
Jakbym zadzwonił i powiedział że pewien polityk to debil, to by mnie w godzinę zamknęli a tutaj policja nic nie jest wstanie zrobić i nikogo złapać. Oni się serio tylko do pilnowania pomników nadają.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl