23.06.2023, 12:27 | czytano: 2031

Zaczynają się wakacje (zdjęcia)

zdj. Michał Bachulski
Dziś uczniowie kończą rok szkolny 2022/2023. Był to drugi rok z uczniami z Ukrainy w polskich szkołach, pierwszy z nowym przedmiotem szkolnym oraz maturą przeprowadzoną według nowych zasad.
Z początkiem roku szkolnego 2022/2023 w szkołach ponadpodstawowych pojawił się nowy przedmiot szkolny - historia i teraźniejszość, czyli HiT. Obejmuje on zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz historii najnowszej 1945-2015 r.
Weszły też zmiany w podstawie programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa - wprowadzono m.in. szkolenie strzeleckie.

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, na maturze przeprowadzono obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego.

Po raz pierwszy matury w liceach ogólnokształcących przeprowadzono według nowych zasad - w tym roku maturę zdawał pierwszy rocznik absolwentów 4-letnich liceów, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową. Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną przyszłego roku.

Zmiany dotyczyły też nauczycieli - weszły w życie przepisy odnośnie pragmatyki zawodowej nauczycieli. Zmniejszona została liczba stopni awansu zawodowego. Zlikwidowano dwa stopnie: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy, a w ich miejsce pojawił się "nauczyciel początkujący".
W galerii poniżej - zakończenie roku szkolnego w ZS nr 1 im Władysława Orkana w Nowym Targu w obiektywie Michała Bachulskiego.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Anna23.06.2023, 15:29
Mam dość tego, że ukraińcy mają wszystko gratis i jeszcze specjalne traktowanie???? już na nich pracujemy a niedługo bedą nami rządzić i dlatego już nie zagłosuję na Pis
Nauczyciel hitu23.06.2023, 13:55
Szanowna Redakcjo. HiT nie obejmuje zagadnień z wiedzy o społeczeństwie, to tak na przyszłość żeby było jasne . Wos-u w szkołach średnich już nie ma, tylko na poziomie rozszerzonym dla chętnych. A szkoda wosu , ale tak to Przemek Marnek zmarnił...
Tolek23.06.2023, 13:04
Jak tak dalej pójdzie to matury będziemy pisać według ukraińskich zasad
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl