27.06.2023, 12:21 | czytano: 2087

Wakacje z zabytkami - nowy projekt promujący krajową turystykę (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
Na zamku Dunajec w Niedzicy minister Gut-Mostowy przedstawił przedsiębiorcom i samorządowcom z Małopolski - nowe narzędzia promocji historycznego dziedzictwa Polski. Spotkanie było także okazją do podsumowania Programu Polski Bon Turystyczny.
- Polski Bon Turystyczny, dzięki któremu do polskiej branży turystycznej wpłynęły ponad 3 miliardy złotych, w tym blisko 700 milionów do przedsiębiorców zlokalizowanych w Małopolsce, poza wymiarem finansowym odegrał ważną rolę społeczną. Duża część rodzin, szczególnie rodziny wielodzietne które do tej pory nie mogły podróżować właśnie ze względów materialnych, dzięki bonowi po raz pierwszy wyjechały na wakacje - mówił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.
- 79% przedsiębiorców dzięki udziałowi w programie Polski Bon Turystyczny pozyskało nowych klientów, z których co najmniej 25% skorzystało z rodzinnego wypoczynku po raz pierwszy. Niemal połowa przedsiębiorców, jest przekonana, że ci klienci wrócą do nich ponownie – mówiła Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

W obu powiatach podhalańskich wpływy z bonu turystycznego są na poziomie 350 mln zł

Polska Organizacja Turystyczna oraz Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków będą współpracować w zakresie promocji polskich zabytków. W obecności ministra kultury i dziedzictwa kulturowego Piotra Glińskiego oraz wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Guta-Mostowego, podpisana została deklaracja o współpracy przy budowie i rozwoju aplikacji MonumentApp oraz portalu i magazynu „Spotkania z Zabytkami”.

Pierwsza polska aplikacja poświęcona zabytkom MonumentApp oraz portal spotkaniazzabytkami.pl i kwartalnik „Spotkania z Zabytkami” to narzędzia, dzięki którym nie tylko pasjonaci historii będą mogli korzystać ze świetnej bazy obiektów turystycznych i noclegowych, ale także inspiracji i wiedzy o najważniejszych obiektach historycznych w Polsce.
Aplikacja MonumentApp nie tylko dostarczy informacji o konkretnych zabytkach, ale będzie także pełnić funkcję społecznościową. Odbiorcy będą mogli współtworzyć opisy, dzielić się swoimi odkryciami, pokazywać nieznane atrakcje oraz tworzyć własne mapy i plany wycieczek. MonumentApp oferuje też gotowe propozycje tras, wskazując np. miejsca związane z popularnymi serialami, postaciami literackimi czy po prostu, najpiękniejsze widoki.

Więcej o aplikacji na stronie Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
nie wierzę w cuda!!02.07.2023, 10:06
Kolejna wielka ściema i to nie byle gdzie bo w zamku w Niedzicy! Teraz to już Niedzica wstanie z kolan na pewno? Ale... no właśnie ale cała ta świta ma taką jakby to powiedzieć chorobę dwubiegunową jedno mówi a co innego robi! Skoro wójt szczęśliwy to akurat wiara w tej gminie czyni cuda to widać po zwijaniu się tej miejscowości. Przy takim zarządzaniu gminą to już nie może być mowy wójcie o dzień dobry w urzędzie gminy!
kolekcjoner30.06.2023, 07:42
styl w jakim podaje ręke Andrzej świadczy że jest fałszywy i nie należy mu ufać ( idż do lepszego doradcy od wizerunku)
wkurzony wyborca29.06.2023, 08:49
obserwator ! Widać jednak że taczki to teraz modny pojazd dla urzędników ! Załadować to całe towarzystwo gminne i w pi** w pole!!!!! Spotykają się te same osoby i co z tego pytam ? Co najmniej już od kilu ostatnich lat turystyka na terenie tej gminy umiera ! Proszę jednak nie mylić broń Boże z innymi gminami gdzie turystykę się rozwija a gminy mają się dobrze! A w mojej gminie cały czas nie możemy wstać z kolan! Ale nas Bóg pokarał taką elitom gminną. Ja was wybiorę w kolejnych wyborach już się rozpędziłem na pewno macie to jak w ruskim banku!
obserwator28.06.2023, 07:48
E tam na pewno jakaś kapliczka zostanie wyremontowana. Już się nawet wójt z radnymi przymierza do remontu zabytkowej obory na Falsztynie. W Łapszach jest podobny obiekt tym razem po PRL-u no ale czy takie zabytki warto remontować? To by już jednak coś drgnęło w turystyce???? A co do rozwoju sportu na terenie gminy jeśli boisko buduje się latami to ja czarno widzę sport czy turystykę na tym terenie. Faktycznie w Niedzicy jest bardzo dużo hoteli, pensjonatów ale to wszystko jest takie jakieś niemrawe ospałe coś jest nie tak z tym zarządzaniem!
gtjh27.06.2023, 20:11
Miny uczestników tego spotkania takie jakieś nie tęgie jedynie to wójt Jamróz uśmiechnięty od uch do ucha jak zawsze! Pewnie mu obiecali że turystyka zmartwychwstanie bo już 9 lat jest przez władze gminy reanimowana! Jak ja widzę te same twarze to o turystyce w Niedzicy nie może być mowy! Ale wybory mamy na karku więc i obiecać coś trzeba. Prawdę mówiąc to gmina z inwestycjami nawet sportowymi jest w czarnej dziurze tylko nie ma im kto tego wygarnąć na sesji!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl