30.06.2023, 18:06 | czytano: 2155

Przed nami Eko-niedziela w Rabce Zdroju

zdj. organizatorów
RABKA-ZDRÓJ. W amfiteatrze rabczańskim zorganizowany zostanie piknik ekologiczny połączony z występami artystycznymi, konkursami, warsztatami i zajęciami edukacyjnymi dla całych rodzin. W strefie targowej można będzie upolować ciekawe produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska. Będzie to też okazja do bezpłatnej wymiany ubrań i sadzonek.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lokomotywa. Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 2 lipca o godzinie 14.00 i potrwa do 18.00
- Chcemy zmieniać Rabkę na lepszą, przyjazną środowisku, zdrowszą, wrażliwą na potrzeby mieszkańców. Nie wszystko da się zrobić od razu, ale wspólnym działaniem możemy zrobić krok do przodu. Na początek konkurs dla punktów gastronomicznych – pod kątem ekologii. Jeśli ochrona środowiska jest ważna w Twoim biznesie, zachęcamy do zgłoszenia w formularzu https://forms.gle/bUrfLq3ipJwA5BuUA - tłumaczy Marta Skrocka ze Stowarzyszenia Lokomotywa.


Stowarzyszenie od lat łączy działania artystyczne z ekologią. Używając narzędzi z dziedziny sztuki i teatru podejmuje liczne unikatowe inicjatywy mające wpłynąć na poprawę świadomości ekologicznej lokalnej społeczności. Z sukcesem angażuje do współpracy różne środowiska - organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, artystów, lokalne media i samorząd.

- W strefie gastronomicznej odbywa się degustacja potraw na biodegradowalnych naczyniach. Warto podkreślić, że wydarzenie odbywa się z poszanowaniem ekologicznych zasad – unikamy jednorazowych plastikowych naczyń, na terenie są śmietniki do segregacji odpadów, zachęcamy też do przychodzenia z własnym naczyniami. W tym roku wiele atrakcji będzie koncentrowało się wokół lasu, gdyż będziemy gościć przedstawicieli Nadleśnictwa Nowy Targ - dodają organizatorzy.

W programie znajda się warsztaty:
- „Zaczarowany las” – pracownia Sztuknięci (budowanie zaczarowanych lasów w pudełku)
- warsztaty z Muzeum Górali i Zbójników (ozdabianie drewnianych zabawek)
- warsztaty wikliniarskie z Markiem Czechem
- świeczki z wosku – zajęcia z pszczelarzem ze Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskich
- 16:00 - warsztaty zielarskie
- 17:00 - sensoplastyka - ciocie ze żłobka Madagaskar przeprowadzą z najmłodszymi zajęcia sensoplastyczne (rezerwacje: ekomajowka@gmail.com)


Na godzinę 15.00 zaplanowano spektakl „Grajmy w zielone!" Teatru Mozaika z Poznania (3+). Aktorzy zachęcają: "dzięki ciekawej historii, wpisanej w konwencję teatru lalek, sprawimy, że i duzi i mali będą się świetnie bawić, obserwując przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. A przez lubiane i nośne dla dzieci medium, jakim jest piosenka, podejmiemy ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem".
Nie zabraknie koncertów - o godz. 14:30 - będzie to Studio Piosenki Young Stars, o 16:00 - Studio Tańca So Beat, a o 17:00 - Kinga Garb & Rafał Nowak.

W ramach ekologicznych targów swoje stoiska ustawią: Nadleśnictwo Nowy Targ, Pracownia Sztuknięci - Papi-Toki, Muzeum Górali i Zbójników – rękodzieło, wyroby z wikliny – Marek Czech, Przetwórnia – przetwory z własnych organicznych upraw, LódGór – lody z owczego mleka, Ziołowe tete-a-tete - wyciągi z polskich ziół i pierniki artystyczne, + Kura d. - szycie różności, PSONI, Pracownia Ponad Chmurami - autorska maskotka oraz biżuteria lniana oraz żywiczna, będą kadzidła ziołowe, naturalne, wegańskie kosmetyki oraz dodatkowo badanie cery i dobór kosmetyków pielęgnacyjnych

Przez cały czas trwania imprezy będą odbywały się na scenie konkursy o tematyce ekologicznej – do wygrania atrakcyjne nagrody, także od wystawców.


- Przynieś przeterminowane leki, elektrośmieci małe, przepalone żarówki, zużyte baterie – wyrzucanie ich do śmieci zmieszanych szkodzi środowisku, my odstawimy je w odpowiednie miejsce - zapewnia Marta Skrocka.opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
p30.06.2023, 21:43
czy bedzie sie tez mozna wymienić żoną ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl