Zgodnie z 27-letnią tradycją, w pierwszą niedzielę lipca przy Gminnym Centrum Kultury w Niedzicy zapłonęła Śpisko watra – symbol tradycji i kultury Spisza. Był to sygnał do rozpoczęcia letniego przeglądu folkloru spiskiego.
Mieszkańców gminy i turystów przywitali: wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz wraz z Krystyną Milaniak z Gminnego Ośrodka Kultury oraz: prezes Związku Podhalan Julian Kowalczyk, prezes Związku Polskiego Spisza Jan Budz, wicestarosta powiatu Bogusław Waksmundzki, radna Powiatu Irena Rataj oraz kompozytor i sympatyk Spisza Sławomir Czarnecki.Podczas przeglądu bogactwo i różnorodność Spisza zaprezentowało 9 zespołów z polskiego Spisza: w dwóch kategoriach wiekowych Dunajec z Niedzicy, Bystry Potok z Kacwina, Czardasz z Niedzicy, Ciardasie z Czarnej Góry, grupa dziecięca i młodzieżowa Honaj z Dursztyna, Młody Jawor z Krempach, Mali Frydmanianie z Frydmana, a także goście z sąsiednich regionów zespół Mali Maniowianie z Maniów i Frankovcan z Małej Frankowej ze Słowacji.Duże zainteresowanie wzbudził pokaz sokolniczy. Po pokazie każdy mógł podejść do tych drapieżnych ptaków i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Malowanie twarzy oraz warsztaty robienia zabawek z siana, prowadzone przez opiekunów świetlic, cieszyły się dużą popularnością wśród najmłodszych.
Na zakończenie imprezy kapela Wartko oraz zespół Śpulandery porwali publiczność do tańca przy rytmach muzyki Karpat.
Spisko watra z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, gdyż goście, którzy przybywają na tą imprezę mają możliwość poznania tradycyjnej muzyki, tańców i zabaw regionu oraz skosztowania przysmaków tradycyjnej kuchni spiskiej. W tym roku potrawy przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Frydmana i Łapszanki Były tradycyjnie wędliny, moskole i pieczone ziemniaki, bryndza i masło czosnkowe oraz pyszne ogórki małosolne. Nie zabrakło także słodkości pieczonych przez miejscowe gospodynie.
jd/