Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, która od października stanie się Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Targu, uzyskała pozytywną decyzję Ministra Edukacji i Nauki na prowadzenie od nowego roku akademickiego 2023/2024, rekrutacji na dwa nowe kierunki: sport i turystyka na terenach górskich oraz lekarski.
Zgodnie z zapowiedziami PPUZ otwiera od października br. kierunek lekarski - jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez absolwentów szkół średnich. Studia na kierunku można podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) na poziomie jednolitych studiów magisterskich, 6-ścio letnich. Po ukończeniu studiów absolwent uzyska tytuł zawodowy: lekarz. Dla przypomnienia - uczelnia od początku swojego istnienia kształci studentów na kierunkach okołomedycznych: pielęgniarstwo, fizjoterapia oraz ratownictwo medyczne. "Celem kształcenia, na kierunku lekarskim, jest przygotowanie absolwenta do wykonywania zawodu lekarza, który jest samodzielnym zawodem medycznym polegającym m. in. na planowaniu i realizacji kompleksowej opieki nad osobą objętą opieką medyczną poprzez badanie stanu zdrowia, rozpoznanie choroby, leczenie, rehabilitację oraz profilaktykę. Absolwent kierunku lekarskiego będzie posiadał wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne i zawodowe niezbędne do wykonywania zawodu lekarza, który polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich" - wyjaśnia Dominika Stalmach z Centrum Promocji i Public Relations PPUZ. Dodatkowo "Podhalanka" przy współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, jako jedyna w kraju, poszerzyła także ofertę studiowania na rok akademicki 2023/2024 o kierunek sport i turystyka na terenach górskich, gdzie można realizować studia stacjonarne pierwszego stopnia o profilu praktycznym.
Studia na kierunku można podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) na poziomie trzyletnich studiów pierwszego stopnia. Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje tytuł zawodowy: licencjat. Absolwent kierunku uzyska tytuł licencjata na kierunku sport i turystyka na terenach górskich, potwierdzony dyplomem Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Studia będą realizowane na jednym z dwóch modułów specjalizacyjnych (do wyboru przez studenta): sport na terenach górskich lub turystyka na terenach górskich.
Kształcenie studentów na kierunku sport i turystyka na terenach górskich będzie realizowane w PPUZ w Nowym Targu, jednak część przedmiotów specjalistycznych prowadzić będą doświadczeni nauczyciele akademiccy z krakowskiej AWF, co, biorąc pod uwagę specyfikę tej Uczelni oraz wieloletnie doświadczenie jej pracowników w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej, gwarantuje pełen profesjonalizm i wysoki poziom zajęć dydaktycznych objętych programem studiów. Studenci, w miarę potrzeb zgłaszanych przez prowadzących zajęcia, będą mogli korzystać z zaplecza dydaktycznego i naukowego krakowskiej Uczelni oraz zapoznać się z profesjonalną diagnostyką organizmu człowieka, co jest możliwe dzięki doskonale wyposażonym pracowniom Centralnego Laboratorium Naukowo-Badawczego AWF w Krakowie.
opr.s/