15.07.2023, 12:13 | czytano: 1643

Znamy zwycięzców konkursu "Zwyrtała 2023"

Fot. Piotr Kuczaj
Podczas „Konferencji dla dorosłych” w Teatrze Lalek „Rabcio” rozstrzygnięto konkurs „Zwyrtała 2023” na najlepszy pomysł promujący czytanie, zorganizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju Rabka Festival.
Jury w składzie: Anna Janus-Sitarz, Grzegorz Leszczyński i Konstanty Przybora oceniło 36 projektów i każdy z nich wywoływał zachwyt oryginalnością, pasją autorów i skutecznością działań, bądź to osób prywatnych, bądź pracowników w maleńkich, wiejskich bibliotekach, w szkołach, a także wielkomiejskich bibliotekach z rozmachem organizujących wielkie imprezy czytelnicze. Nie słabną w kreatywności poprzedni finaliści, a dołączają nowi uczestnicy. Uznanie należy się zarówno świetnej akcji wymiany książek w krakowskim żłobku, jak i współpracy bibliotekarzy, którzy odwiedzają swoje placówki i inspirują się wzajemnie, a także licznym warsztatom dla młodzieży, inspirowanym książkami.
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wyróżniło pięciu finalistów, a także laureata, czyli autora najlepszego projektu. Zwyciężczynią tegorocznego konkursu za projekt „Przerwa na czytanie” została Anna Giniewska z Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim.

- Trudno nie wybrać na pierwsze miejsce pomysłu Przerwa na czytanie, który nie wymagał nawet żadnych nakładów finansowych, a zyskał niesłychany, międzynarodowy zasięg, obejmujący ponad pół miliona czytających. Nagroda należy się za kreowanie dobrego klimatu wokół książki tworzenie pozytywnej mody na czytanie, oddzielenie czytania od naturalnie z nim kojarzącego się szkolnego przymusu. Projekt perfekcyjnie trafił słowem „przerwa” w jedyne skojarzenie, które bez względu na to czy szkoła jest lubiana, czy nie, jest zawsze pozytywne. A to wszystko z elementami zabawy, rywalizacji, czytania „wspólnotowego”, „czytania zbiorowego angażującego nawet nieczytających”. Właśnie takich akcji tworzących klimat przyjemności czytania potrzeba jest jak najwięcej - podsumowała prof. Anną Janus-Sitarz.

Jury nagrodziło także 5 projektów. Są to:

- Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska, z Biblioteki „Centrum Wszystkiego” Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie, za projekt „SOS dla poezji”

- Maria Jaczun i Anna Rumas z Bibliotelki SP nr 307 im. Jana III Sobieskiego w Warszawie, za projekt „Pokoje zagadek – gdy czytanie zmienia się w przygodę”
- Dominika Zaręba, z Galerii Lanckorońskiej Kazimierza Wisniaka, przy Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie, za projekt „Dolibuk – lanckoroński krasnoludek i bajkopisarz”

- Zbigniew Pacho, z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej za projekt „Mecenasi Kultury MBP Rawa Mazowiecka”

- Paulina Knapik-Lizak oraz Zespół: Anna Grychowska, Radosław Kurzeja, Anna Szczerbowska, z Biblioteki Kraków, za projekt „Rodzinne podróże po literaturze”.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl