20.07.2023, 08:42 | czytano: 2672

Rabczański policjant ratował tonącego w Chorwacji

Fot. KPP Nowy Targ
Podkom. Marcin Czyż oraz mł. asp. Piotr Filar z Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju, którzy pełnią służbę we wspólnych patrolach międzynarodowych w Chorwacji w rejonie odpowiedzialności Komisariatu Policji w Makarskiej, spacerując przed służbą deptakiem wzdłuż Adriatyku, usłyszeli dochodzące od strony morza kobiece wołanie o pomoc.
Zauważyli w wodzie około 100 m od linii brzegowej, niestrzeżonej jeszcze o tej godzinie plaży, dwójkę ludzi. Młoda kobieta krzycząc i machając rękami wołała o pomoc, zaś mężczyzna raz po raz znikał pod lustrem wody.
Policjanci bez chwili wahania stwierdzili, że niezbędna jest ich interwencja i niezwłocznie pobiegli w kierunku morza. Pod drodze użyczając pompowanej deski SUP, od nielicznych jeszcze o tej porze plażowiczów, wskoczyli do wody kierując się w stronę pary. Okazało się, że rosły 29-letni Chorwat doznał urazu lewego barku. Z powodu ograniczenia ruchu oraz bólu, tracąc siły, nie miał możliwości samodzielnie dopłynąć do brzegu. Z kolei filigranowa kobieta nie mogła mu skutecznie pomóc. Policjanci używając technik ratowniczych oraz deski przetransportowali poszkodowanego do brzegu, gdzie został przekazany służbom medycznym pobliskiego kompleksu hotelowego. Okazało się, że uraz jest na tyle poważny, że będzie wymagał leczenia operacyjnego.

Warto dodać, że podkom. Marcin Czyż, na co dzień jest koordynatorem policyjnych wodniaków w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, więc zagadnienie jest mu doskonale znane, posiada również szereg uprawnień, w tym oczywiście jest ratownikiem wodnym. Ciekawostką jest natomiast fakt, że uprawnienia takie, ale i jak widać umiejętności, posiada również mł. asp. Piotr Filar, który pełni służbę w przeciwległym zakątku Polski, to jest w Komisariacie Policji w Rabce Zdroju - KPP Nowy Targ, którego to regionu z ratownictwem wodnym nie utożsamiamy.

Źródło: KPP Nowy Targ, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Globus20.07.2023, 21:45
Pogmuchali i przyjechali
Radek20.07.2023, 21:44
Dobrze że mieli od kogo pożyczyć dmuchana deskę bo bez sprzętu sami ryzykowali by życiem .
Jakub20.07.2023, 19:36
Do Polak;
Inni tez nas nie szanują i maja nas w czterech literach i chcą robic z Anki co się im żywcem podoba,
Jakub20.07.2023, 19:36
Do Polak;
Inni tez nas nie szanują i maja nas w czterech literach i chcą robic z Anki co się im żywcem podoba,
Smok20.07.2023, 18:39
To jest nie do pojęcia, brakuje mi słów. Nie wiem w jakim ja świecie żyję, co oni tam w ogóle robią? To za kilka lat będzie można w Polsce dostać pałą po głowie od jakiegoś obcokrajowca policjanta?
polak20.07.2023, 13:02
Nasi policjanci patrolują Chorwację i nie pałują tylko ratują. Nasza straż pożarna gasi pożary w Grecji. Nasi ratownicy wydobywają ludzi spod gruzów po trzęsieniach ziemi. Przyjmujemy miliony uchodźców. Jesteśmy empatyczną potęgą na skalę światową.
Tylko sami siebie nie szanujemy.
Heavy20.07.2023, 10:36
WielkiSZACUN.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl