06.09.2023, 15:19 | czytano: 3489

Pomnik Katyński w nowej odsłonie. Za 450 tysięcy złotych

Fot. Piotr Dobosz
NOWY TARG. Ok. 450 tysięcy złotych wyniesie koszt remontu Pomnika Katyńskiego na nowotarskiej nekropolii. 200 tysięcy to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 23 tysiące - z urzędu marszałkowskiego, 16 tysięcy - z Instytutu Pamięci Narodowej, resztę dołoży Miasto. Monument w nowej odsłonie powinien być gotowy w listopadzie.
W nowotarskim magistracie miało dziś dojść do podpisania umowy z wykonawcą, firmą Katanga - Kwapisiewicz ze Świętokrzyskiego, właściciel z powodu awarii samochodu nie dojechał jednak na spotkanie, umowę podpisze jutro. Dziś natomiast burmistrz Grzegorz Watycha przedstawił dziennikarzom genezę pomysłu i sam projekt.
- Do tego zadania przygotowywaliśmy się od kilku lat. Po pierwsze wymagał interwencji konserwatorskiej, po drugie ważna jest wymowa historyczna - podniesienie jego czytelności i zaktualizowanie przesłania - mówił nowotarski włodarz, który przy stole zasiadł w towarzystwie posłanki Anny Paluch i wiceprzewodniczącego sejmiku Jana Piczury, a także wiceburmistrza Waldemara Wojtaszka, Pauliny Dembskiej-Sięki i Marii Góraś-Okły z referatu gospodarki komunalnej oraz radnego Jana Łapsy. To właśnie ten ostatni od lat zabiegał o remont pomnika i wydeptywał ścieżki dla inwestycji, m.in. poprzez Piczurę i Annę Paluch, która - jak można się było spodziewać podczas kampanii wyborczej - obiecywała, że jeśli obecna władza nadal będzie rządzić, ona będzie wspierać Miasto w takich inicjatywach.
- Zmieniają się czasy, upływają lata, a jednak prawda historyczna o mordzie katyńskim wymaga cały czas przypominania, przedstawiania jej nowym pokoleniom - kontynuował Watycha.Projektantką pomnika jest Dorota Rozbicka z pracowni konserwacji zabytków „Arkona” z Krakowa, która zaproponowała swoje zmiany w stosunku do obecnego monumentu - zachowując pierwotny wygląd i symbol orła - dodała nowe elementy. Modernizacja obejmie m.in. konserwację miedzianej rzeźby orła i krzyża z płyt piaskowca, ułożonego na kwaterze, powstaną nowe fundamenty, murki, kwietniki, przeniesiona zostanie urna z ziemią z mogił katyńskich. Pomnik będzie podświetlony, zostaną też wykonane tablice z nazwiskami 39 osób, które udało się ustalić, pochodzących z Nowego Targu lub z nim związanych, które zostały zamordowane w Katyniu, Miednoje i Bykowni.

Dofinansowanie modernizacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się Miastu dopiero za trzecim podejściem, za wspieranie inicjatywy nowotarski włodarz dziękował dziś posłance Paluch i wiceprzewodniczącemu Piczurze oraz - oczywiście - radnemu Łapsie - spiritus movens przedsięwzięcia.
Problemy były też z przetargami na remont i przebudowę pomnika. Do pierwszego nikt się nie zgłosił, druga oferta była za droga, dopiero trzeci przyniósł efekt. Firma Katanga wykona prace za 424 tysiące 350 złotych, do tego dojdą jeszcze koszty nadzoru inwestorskiego i autorskiego, całość powinna się zamknąć w 450 tysiącach. Burmistrz liczy, że do połowy listopada inwestycja zostanie ukończona.Pomnik Katyński, zaprojektowany przez Leszka Pustówkę i Janusza Slowakiewicza, powstał w 1990 roku i znajduje się w południowej części kwatery nr 25 na nowotarskim cmentarzu. Tu co roku, 17 września, odbywają się powiatowe uroczystości, związane z rocznicą sowieckiej napaści. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia.
W tej samej części cmentarza, w bliskim sąsiedztwie, znajdują się groby żołnierzy sowieckich, biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej podczas II wojny światowej. Ta kwatera została kilka lat temu odnowiona przez rosyjską ambasadę, tym bardziej więc istotne, by Pomnik Katyński doczekał się renowacji.

Z kolei o zlikwidowanie pomnika na sąsiedniej kwaterze, z sowieckimi symbolami, wystąpił do wojewody Tadeusz Morawa i kombatanci, lecz wojewoda - jak poinformował dziś burmistrz Watycha - odpowiedział, że pomniki na nekropoliach nie podlegają ustawie dekomunizacyjnej.

- Zmarłych trzeba zostawić w spokoju - skomentowała Anna Paluch.

p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mieszkaniec08.09.2023, 12:23
Oby znalazło się tam miejsce na kawałek brzozy ,to byłaby taka relikwia
moim_zdaniem08.09.2023, 11:00
Jezu słodki !!! Ja niedoczytawszy! SERIO ?! 450 TYŚ (czterysta pięćdziesiąt tysięcy) ??
Przecież to jest WARTOŚĆ MIESZKANIA 4 POKOJOWEGO !
Z całym szacunkiem ale to chyba żart.

Może to pomyłka i ma być 45 tyś ?? Jeśli nie to, ciekawe
DLACZEGO TO JEST TAKIE DROGIE ??
moim_zdaniem08.09.2023, 10:53
Wybory idą...? Trzeba "pokazać, że się staramy"
Osiol07.09.2023, 10:04
@ saper
Daj spokój 29 stycznia 45r w walce o wyzwolenie nowego targu poległo 1220 rosjan(przew,po miejscach walk i męczeństwa lata 39-45)
Dekownicy(tu wiklipedia) siedzieli w domu i przeżyli a wnuki dziś piszą...
emeryt bez węgla w piwnicy07.09.2023, 08:59
Pomników więcej niż przeszkol, żłobków, domów starców...a bawmy się dla chwały
Krem z pachy07.09.2023, 08:32
@ Historyk
zgodnie z zaproszeniem na komisję zamieszczonym na stronie miasta - radni jadą nie do Krempach tylko do Krępach.
Beo07.09.2023, 08:23
A pani Ania buja w obłokach....nic ująć noc dodać
saper07.09.2023, 08:02
A to ten sam pan Łapsa, który w akcie postsowieckiego uciemiężenia składał kwiaty jako reprezentant Miasta pod stojącym w sąsiedztwie pomnikiem Armii Czerwonej? Tej samej, która wykonywała rozkazy Stalina w Katyniu mordując polskich żołnierzy i funkcjonariuszy II RP? Tej samej, która zniewoliła Polskę na przeszło pół wieku? No, smutny ten teatrzyk pogardy dla ofiar w obliczu oprawców.

A pani Paluch to nie przeszkadza, że na terenie wolnej Polski wgnieciono ten pomnik naszych bohaterów i ofiar mordu katyńskiego w jakiś kąt alei zasłużonych oprawców spod znaku sowieckiej gwiazdy? Symbolu zniewolenia polskiego narodu? Symbolu gwałtu, nieprawości i wynarodowienia?

Panie burmistrzu, to zatem nie powód do dumy. To powód raczej do wstydu i zwykłe tchórzostwo. Szczególnie w kontekście kolejnego ludobójstwa rosyjskiego, rozgrywającego się na naszych oczach przy eksterminacji ludności cywilnej na Ukrainie.

Właśnie tak wygląda relatywizowanie rzeczywistości przez symetrystów i zakłamywanie historii. Hańba! Homo sovieticus wciąż żywy...
Pierun06.09.2023, 22:18
Widzisz i nie grzmirz
Historyk06.09.2023, 21:10
Idea jest ....pieniądze są....a Osoby Niepelnosprawne Dorosłe wysyła się do Krempach...historia pamięta
Osiol06.09.2023, 21:03
Może jak pan Jan doglądnie tematu to się uda miasta nie skompromitowac.
Optymista06.09.2023, 20:27
Pieniądze podatnika "dobrze zagospodarowane"
Mam to wydam. Oczywiście nie swoje ale na głupoty można. Kto zabroni bogatemu.
Człowiecze zanim wydasz, to zastanów się 10 razy byś nie wydał na głupotę nikomu niepotrzebną. Równie dobrze mogłeś postawić pomnik Kazimierzowi Wielkiemu
nogaty06.09.2023, 20:06
Wyremontuję pomnik z kolegami w tydzień, pewnie szybciej(zależy od pogody) za 100tyś w tym materiały z górnej półki(20,30 tyś) .No chyba że radny Łapsa zażyczy sobie żeby go pokryć złotem to 100 tyś więcej.
czekam i czuwam06.09.2023, 18:58
ciekawe czy flaga UA będzie pośrodku czy z prawej...
Pinokio06.09.2023, 18:50
Jasiek pije darmową wodę. Waldek bawi się telefonem. No pełna powaga
Sdsss06.09.2023, 17:04
W listopadzie. Czyli w największe święto w roku będą tam roboty? Geniusze!
bob06.09.2023, 17:03
Zeby nie było tak jak z Pegazem na Domu Kultury ---- kiczem .
miasteczkowy06.09.2023, 16:29
Za takie pieniądze to się (mimo kryzysu) dom stawia.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl