17.09.2023, 12:47 | czytano: 3563

Mistrzostwa Nowego Targu w Szachach Błyskawicznych (zdjęcia)

zdj. Piotr Dobosz
NOWY TARG. 46 graczy z całej Polski uczestniczy w Otwartych Mistrzostwach Nowego Targu w Szachach Błyskawicznych, które przed południem rozpoczęły się w Spółdzielczym Domu Kultury.
Organizatorami zawodów, które ok. godz. 16 wyłonią Mistrza Nowego Targu, są Nowotarska Inicjatywa Szachowa, pod wodzą Łukasza Radwańskiego i SDK.
- Dwa lata temu kilku miłośników szachów wpadło na pomysł stworzenia Nowotarskiej Inicjatywy Szachowej, salę udostępnił Spółdzielczy Dom Kultury i tak to się zaczęło - opowiada o początkach Wiesław Węgrzyn. - Dziś coraz więcej chętnych przychodzi na zajęcia, a w kwietniu tego roku zorganizowaliśmy Pierwszy Nowotarski Turniej Szachowy o Puchar Wykuty w Sercu Podhala, własnoręcznie wykuty ze stali przez jednego z naszych graczy, Grzegorza Staniuchę. Ten turniej miał bardzo fajną opinię na forach internetowych, więc teraz poszliśmy za ciosem.

NISZA na razie działa nieformalnie, na zajęcia przychodzi dwadzieścia kilka osób, ale - jak mówi Wiesław Węgrzyn - szachiści noszą się już z zamiarem założenia stowarzyszenia i funkcjonowania na zasadzie klubu sportowego.

Dzisiejsze rozgrywki - jak wyjaśnia nasz rozmówca - to najbardziej widowiskowa odmiana szachów, bo każdy zawodnik ma zaledwie 3 minuty na rozegranie całej partii plus 2 sekundy na ruch, czyli gra trwa maksymalnie 10 minut. Liczy się szybkie myślenie i szybka reakcja.

W zawodach uczestniczą szachiści w różnym wieku, niektórzy już z mistrzowskimi tytułami. Oprócz pucharów za 1., 2. i 3. miejsce przewidziano nagrody dla najlepszego juniora do 13. roku życia oraz dla najstarszego zawodnika.

p/
Może Cię zainteresować
komentarze
ciekawy17.09.2023, 17:41
A gdzie można wyniki rywalizacji zobaczyć?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl