17.09.2023, 21:35 | czytano: 4070

Nowotarskie obchody 84. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
- Niech nasza obecność na dzisiejszej uroczystości będzie hołdem dla wszystkich Polaków zesłanych na wschód, niech obchodzony 17 września Dzień Sybiraka będzie czasem pamięci o losach tych, którzy musieli opuścić ojczyznę i z dala od niej walczyć o zachowanie polskości - mówił dziś pod Krzyżem Katyńskim wicestarosta nowotarski Karol Skrzypiec.
Uroczystości - zorganizowane przez Starostwo Nowotarskie wraz z Urzędem Miasta i Powiatowym Centrum Kultury - rozpoczęły się mszą w kościele św. Katarzyny w intencji pomordowanych na wschodzie, w pięknej muzycznej oprawie Miejskiego Chóru Gorce. Po niej delegacje samorządowców miejskich - z burmistrzem Grzegorzem Watychą i powiatowych - z wicestarostą Karolem Skrzypcem na czele, kombatantów, służb - policji, wojska i straży pożarnej, harcerzy, stowarzyszeń, instytucji, organizacji i szkół przemaszerowały ze sztandarami pod Krzyż Katyński.
Tu prowadzący uroczystości Marcin Kudasik przeczytał najpierw fragmenty wzruszających wierszy „Sybir - tylko kwiaty” Teresy Paryny i „Modlitwa” Wacława Kruka - ten drugi odnaleziony został podczas ekshumacji ciała jego autora z mogiły katyńskiej.

Potem był czas na Apel Poległych, zabrzmiały: Hymn Polski, Hymn Sybiraków i Rota, a podczas składania wiązanek kwiatów Marcin Kudasik czytał nazwiska Podhalan zamordowanych w Katyniu i poległych w czasie II wojny światowej.
Przypomnijmy, 17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na całej długości naszej wschodniej granicy. W ten sposób Stalin zrealizował założenia tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow, który przewidywał podział i likwidację polskiego państwa. Rozpoczęła się sowiecka okupacja, która wkrótce doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. W 2013 roku sejm ustanowił dzień 17 września Światowym Dniem Sybiraka, upamiętniając w ten sposób tych wszystkich, którzy na skutek realizacji paktu Hitlera i Stalina zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego i z których wielu nigdy nie zobaczyło już ojczyzny.

Tę właśnie historię przypominał w swoim krótkim wystąpieniu wicestarosta Karol Skrzypiec, o niej mówił również poseł i wiceminister Edward Siarka, którego słowa: „Od nas zależy, jaki będzie los Polski. Bądźmy w pełni świadomi, bądźmy w pełni odpowiedzialni, bądźmy ludźmi, którzy z historii wyciągają wnioski” zabrzmiały jednak dla niektórych trochę dwuznacznie w trakcie trwającej kampanii wyborczej.

p/
Może Cię zainteresować
komentarze
~Mick i ~Kuba18.09.2023, 20:41
Mick, właśnie dlatego że jest demokracja , wyrażam tu swoją opinię, więc w czym masz ty problem popleczniku pana od chrustu ? A do Kuba- kolejny zwolennik chrustu, nie będę tu agitował na kogo głosować , mam swój typ i zachowam to dla siebie.
Trrr18.09.2023, 16:44
Panie radne z miasta lubią się fotografować i nawet im wolno ale ubranka nie na tę okazję. Nie zawsze lansowanie jest dobre panie radne z miasta.
Król18.09.2023, 15:54
No lansik, panie radne. Ale czemu to ma służyć? No i w tle Katyń...
Królowa18.09.2023, 10:34
Polityczna żenada
radykalny Benek NRŻ18.09.2023, 09:56
Dokładnie. Wyciągnijmy wnioski z historii i nie głosujmy na degeneratów z PiS, sprzedających polskie wizy na straganach w Afryce.
Kuba18.09.2023, 09:30
Do porada
Haha,akogoż to masz na myśli?
Mick18.09.2023, 08:49
@porada
Ja nie wiem, w czym niektórzy mają problem. Przepraszam, ale irytują mnie takie komentarze. Demokracja jest? - Jest! Więc każdy ma prawo kandydować. Chcesz, żeby Siarka dał sobie spokój, "uwolnił" nas i przyszli inni? Nie głosuj, zachęć innych, by oddali głos na tych "innych i konkretnych". Tak działa demokracja.
G.K.18.09.2023, 08:32
siarka nawet tu prowadzi kampanie , brrrrrr
NT18.09.2023, 07:24
do Porada masz całkowitą rację a jeszcze Anna i jakiś Andrzej nie z naszego miasta uwolnijcie nas od siebie PROSIMY
Osiol17.09.2023, 23:13
Błędem był pakt w Monachium dotyczący Zaolzia
Błędem było wkroczenie do polski 17 wrzesnia
Żadna strona nie chce pamiętać swoich błędów.
porada17.09.2023, 22:33
Panie Siarka, sam wyciągnij wnioski i daj już sobie spokój z polityką i wyborami, uwolnij nas od siebie. Czas na innych i konkretnych.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl