18.09.2023, 08:22 | czytano: 1903

Pracowity weekend dla ratowników TOPR. Niestety, był jeden wypadek śmiertelny

Zjawisko Widmo Brockenu / Mamidło górskie, widziane z pokładu śmigłowca TOPR. Fot. M. Ziarko / TOPR
Utrzymująca się w Tatrach dobra pogoda spowodowała iż w ostatnich dniach na szlakach znów panował duży ruch turystyczny. Pomocy ratowników potrzebowały 24 osoby. Niestety jednej z nich nie udało się uratować - podsumowuje weekend Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie ratunkowe.
W piątek ratownicy ratowali 11 osób. W większości byli to turyści z urazami w wyniku potknięcia lub poślizgnięcia. W dwóch przypadkach przyczyną interwencji było zachorowanie. Jedna osoba (bez urazów) potrzebowała pomocy w zejściu.
W sobotę ruszyli na pomoc 9 osobom. O sporym szczęściu może mówić turysta, który spadł z Orlej Perci w rejonie Orlej Baszty lecz zdołał się zatrzymać po ok. 30 metrach. Z urazem głowy i mocno poobijany został przetransportowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

Niedziela przyniosła tragiczny wypadek. O godz. 09:39 do Centrali TOPR dotarło zgłoszenie o upadku osoby w rejonie Pośredniej Sieczkowej Przełączki na Granatach. Już 20 min. od zawiadomienia, na miejsce z pomocą śmigłowca dotarli ratownicy. Niestety w wyniku ok. 100 metrowego upadku na stronę dol. Buczynowej, turystka z woj. mazowieckiego doznała śmiertelnych obrażeń. Po zabezpieczeniu zwłoki kobiety zostały przetransportowane do Zakopanego.

W sumie ciągu dwóch tygodni września, TOPR ratował już 110 osób.

Źródło: TOPR, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
edyta18.09.2023, 14:00
chodzę po niższych partiach tatr czy innych gór. raz jeden wybraliśmy się wyżej. szczerze powiem,że dobre buty i super strój to jest pikuś. kask,czekan.rękawice,uprzęż to są podstawy. bez tego ani rusz. naprawdę ruch w górach jest niesamowity i chwila nieuwagi nawet kogoś (ktoś nas trąci) i już tragedia. w ogóle jestem zdania,że na wyższe partie gór powinni mieć dostęp tylko ludzie po przeszkoleniu. a co do ubezpieczenia to tej polityki w ogóle nie rozumiem. obowiązkowe powinno być i to jeszcze parę stówek,żeby wyeliminować ciemnotę chodzącą w klapeczkach z piwkiem i zagrażających innym.
zniesmaczona18.09.2023, 09:42
Zaczęła się szkoła i nauczyciele nawołują nas rodziców do wykupowania ubezpieczeń NNW dla dzieci w razie wypadków itd... a ja nadal nie rozumiem jak można ludzi w góry puszczać bez ubezpieczenia właśnie od następstw !!!! nie rozumiem tego kraju i tej polityki !!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl