19.09.2023, 16:58 | czytano: 4691

W centrum Rabki-Zdroju powstanie wiadukt. Budowa ruszyła (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
W Rabce Zdroju powstanie wiadukt, który zastąpi trzy przejazdy kolejowo-drogowe. Rozpoczynają się prace, związane z jego budową.
Nowy obiekt jest elementem przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., realizowanego między Chabówką a Rabką Zaryte na linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz.
– Nowy wiadukt oznacza, że ruch kolejowy, który będzie bardzo duży po ukończeniu projektu "Podłęże-Piekiełko", nie będzie wstrzymywał ruchu samochodowego ani przeszkadzał mieszkańcom – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych celów inwestycji PLK SA. Budowa, m.in. bezkolizyjnych skrzyżowań służy temu celowi. Wiadukt w Rabce Zdroju korzystnie wpłynie na ruch kolejowy, a także na system komunikacji drogowej w mieście – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dzisiaj,19 września - w ramach modernizacji odcinka Chabówka – Rabka Zaryte, rozpoczynają się prace przy budowie nowego wiaduktu w Rabce Zdroju. Powstanie bezkolizyjny obiekt o szerokości blisko 16 m i wysokości 4,80 m, który zapewni sprawny i bezpieczny ruch kolejowy oraz drogowy. Zamiast trzech przejazdów w poziomie szyn, będzie dwupoziomowe skrzyżowanie. Dzięki temu znacznie zmieni się system komunikacyjny w mieście, co będzie z korzyścią dla zmotoryzowanych i pieszych. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa, kierowcy łatwiej przejadą w rejonie torów. Wraz z budową wiaduktu kolejowego, wykonane będą także dwa ronda oraz chodniki w ciągu ul. Zakopiańskiej. Prace obejmą również przebudowę wodociągu, kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

Dzięki kolejowej inwestycji, w Rabce Zdroju powstanie 6 nowych dróg a 13 zostanie przebudowanych, o łącznej długości nieco ponad 5 km.

Zaplanowane są zmiany w organizacji ruchu drogowego, które umożliwią realizację prac przy budowie. Od dzisiaj, 19 września ruch samochodowy skierowany został na przygotowany, tymczasowy by-pass ul. Zakopiańskiej. Rozpoczęły się roboty ziemne pod budowę nowego wiaduktu.
Wartość realizowanych prac, wynikająca z umowy z wykonawcą na modernizację odcinka Chabówka - Rabka Zaryte na linii nr 104, to blisko 370 mln zł netto.

Dla większości odcinków linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz zawarta jest umowa o objęcie przedsięwzięcia wsparciem bezzwrotnym z planu rozwojowego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Umowę podpisano w kwietniu br. z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Całkowita wartość umowy o dofinansowanie, to ponad 3,9 mld zł.

Źródło: PKP PLK, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
HEJ21.09.2023, 19:25
Nie lubię narzekań.. Ludzie zapłacą wam odszkodowania... Mysle że rozsądne pieniądze.. Gdyby nie specustawa to mielibyśmy marazm jak za komuny... I dalej tkwilibysmy w I wieku.. A o wykorzystaniu okazji i powstaniu nowych ciekawy h przeciewziestw jest Miasto Gmina Rabka i jej władze..
mieszkaniec21.09.2023, 09:00
wiadukt ;> SUPER ale 1 pytanie . Kto to bedzie odsnieżał ? Bedzie taki bajzel jak pod zabornie ze posypie 2 cm sniegu i wszystko stoi ??
mieszkaniec20.09.2023, 21:44
Jestem mieszkańcem dolnej Zakopiańskiej i obserwuję tę inwestycję od początku. Pominę kwestię wywłaszczeń i dezinformacji z tym związanej, co mnie bardziej boli to to, że nie patrzy się na tę bardzo drogą inwestycję jako okazję na wprowadzenie naszej części Rabki w XXI wiek. Wszelka infrastruktura jest tylko odtwarzana, czyli: zostajemy nadal bez światłowodu, jedynie z miedzianym kablem, zostajemy nadal bez kanalizacji, gdzie wielu ludzi beztrosko wylewa ścieki do rzeki, na działki, lub ma dziurawe szamba, zostajemy bez ścieżek rowerowych, gdzie trasa wzdłuż Raby zwana Velo Dunajec aż się prosi o porządną ścieżkę rowerową. Jest okazja coś zmienić na lepsze, są na to ogromne środki, ale brakuje odwagi i pomysłu aby tę sytuację w pełni wykorzystać.
Gemski19.09.2023, 23:47
Jesli dobrze rozumiem,niedlugo straz pozarna by dojechac do wezwania np. u Lopaty , czy dalej w tym kierunku, bedzie musiala dolozyc 10 -15 min. jazdy. Biorac pod uwage jakis korek to ok. 20 min.
To jest pol spalonej chalpy.
To nie "zwieksza poziomu bezpieczenstwa" dziesiatek gospodarstw domowych po drugiej stronie torow. Ani o zeta !
Wrecz przeciwnie.
optymista19.09.2023, 20:02
System komunikacji drogowej rzeczywiście jest rozwinięty w mieście (jedna droga przez wieś) a prezes PKP PLK będzie usprawniał ruch na niej- super, oto cel inwestycji.Kiedy odszkodowania za zabrane tereny? Kiedy wywłaszczenia? Specustawa to istny raj dla inwestora!
taka prawda19.09.2023, 17:54
I znowu ta niedobra UE dała pieniądze na tę strategiczną inwestycję dla Rabki, bo upłynni ona ruch drogowy w mieście. Myślę, że obrońcy jakiś zagrożonych, sezonowych much i komarów nie będą protestowali.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl