Trzydzieści lat temu powstało samodzielne państwo słowackie, a piętnaście lat później utworzono Konsulat Honorowy Republiki Słowacji w Zakopanem. Funkcję konsula powierzono, uznanemu już wówczas na rynkach międzynarodowych nowotarskiemu przedsiębiorcy - Wiesławowi Wojasowi.
Weekend stał pod znakiem międzynarodowego spotkania pod hasłem „Slovensko blizko/Słowacja bliżej”. Gospodarz tego podwójnego jubileuszu, Wiesław Wojas wraz z małżonką, gościł w salach nowotarskiego hotelu Ibis Styles przedstawicieli słowackiej dyplomacji konsulów honorowych oraz samorządowców obu krajów, z terenu działania konsulatu.Konsulat honorowy jest formą współpracy dwóch państw, zapisaną w specjalnych traktatach wiedeńskich z 1963 r. Konsul, który wykonuje swoje obowiązki pro bono, podejmuje w swoim okręgu konsularnym działania na rzecz promowania i rozwijania przyjaznych stosunków i współpracy między państwami, umacniania więzi i współpracy gospodarczej, kulturalnej, naukowo-technicznej.Zakopiański konsul od dawna utrzymuje kontakty z primatorami Liptovskyego Mikulaśa, Presova, Popradu, Keżmarku,czy Dolnego Kubína - co, jak podkreślił w swoim wystąpieniu - jest niezwykle ważne w przyjaznych relacjach z sąsiadami po drugiej stronie Tatr.
Andrea Elschekova-Matisova, ambasador Republiki Słowackiej, w ciepłych słowach wyraziła uznanie dla pracy Wiesława Wojasa jako konsula honorowego, który jest znakomicie postrzegany przez słowackich partnerów na wielu płaszczyznach współpracy. Aspekty te szerzej omówił b. ambasador słowacki w Polsce, Marian Servatka. Swoje zdanie dorzucili także nasi samorządowcy: Piotr Bąk, starosta tatrzański i Mieczysław Uryga, starosta limanowski oraz Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu; obecna była też Anna Pękała, burmistrz Mszany Dolnej. Dotarli też konsulowie RP na Słowacji, a obok Jana Hudacky’ego z Koszyc, niezwykle barwne było wystąpienie najdłużej pełniącego tę funkcję, Tadeusza Frąckowiaka z Liptovsky’ego Mikulaśa.
Oficjalne wystąpienia oprawił film niemy pt. „Janosik” w reżyserii Jaroslava Siakela, zrealizowany w 1921 roku (pierwszy pełnometrażowy film słowacki), do genezy którego nawiązał b. dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie, Ladislav Volko.
Swój koncert wykonało Trio Julii Masnicovej, laureatki konkursu „Mam talent”. Na hotelowym parterze można obejrzeć ponad 85-letni samochód marki TATRA ze stajni Petera Boleka, słowackiego kolekcjonera starych samochodów z Namestova, a na ścianach ekspozycja fotogramów pn. „SŁOWACJA BLIŻEJ”, ukazujących piękno Słowacji po drugiej stronie Tatr; są one autorskim projektem Iwony Dworskiej z Nowego Targu.
W ten weekend, mimo skomplikowanej sytuacji międzynarodowej i utrudnień na granicy z naszymi południowymi sąsiadami, dało się odczuć, że Słowacja jest blisko…
js/ zdj. Maciej Gębacz