09.10.2023, 20:16 | czytano: 1797

Scena Atelier, to nowe miejsce w Teatrze Witkacego dedykowane dla młodych (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Ponad 17 mln zł kosztowało przygotowanie pomieszczeń udostępnionych przez Starostwo Powiatowe dla Teatru im. St. I. Witkiewicza, aby stworzyć przestrzeń dla młodych osób. Powstaje nie tylko scena, ale także przestrzeń taneczna, w tym do baletu. Znaleźć ma się także miejsce dla osób zajmujących się tkactwem.
Przestrzeń dla młodych artystów, czyli Scena Atelier postała w dolnych kondygnacjach dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego dra Andrzeja Chramca. Dedykowana jest dla dzieci i młodzieży. Zaadaptowane zostało ok. 780 m kw., w tym profesjonalne szatnie, sala z komputerami umożliwiająca tworzenie filmów, sala taneczna, scena i miejsce, gdzie rodzice będą mogli zaczekać na swoje pociechy pijąc dobrą kawę. - Duża sala będzie mogła być dzielona na mniejsze przestrzenie. Druga sala, tzw. modelarnia dedykowana jest dla rozmaitych warsztatów dla młodzieży. W sali tej znajduje się zachowany dawny piec chlebowy, czy dawne piece kuchenne. Zostały one odnowione. Posłużą młodym jako miejsca warsztatowe do pracy - zaznacza Marzena Wnuk, wicedyrektor zakopiańskiego teatru. - Udało nam się wygospodarować także miejsce na pracownię multimedialną, krawiecką, czy wystawienniczą - do prezentowania prac stworzonych przez uczestników warsztatów - dodaje.
Sercem nowych pomieszczeń będzie scena. - To scena dla dzieci i scena tworzone przez dzieci. Liczymy na to, że będą tu zajęcia zaproponowane przez nas, ale i przez samych młodych uczestników. Planujemy wprowadzić warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów, instruktorów nie tylko z naszego teatru. Ale i z innych ośrodków w Polsce, z Europy, a może i świata. Uczestnicy zajęć mają tworzyć spektakl teatralny od podstaw - zaznacza Marzena Wnuk.

Dzisiaj (9 października) nowe pomieszczenia mieli możliwość obejrzeć zaproszeni goście, w tym poseł Anna Paluch, marszałek Witold Kozłowski z członkiem zarządu woj. małopolskiego - Iwona Gibas, a także przedstawiciele samorządów i instytucji kultury.

Budowa nowoczesnego miejsca dla młodych ludzi kosztowała 17 mln zł, z czego 14 mln zł, to to dotacja z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Brakujące 3 mln zł dołożył organ prowadzący Teatr Witkacego - Urząd Marszałkowski woj. małopolskiego.

Nowa scena czeka jeszcze na odbiory oraz montaż ostatnich urządzeń. Oficjalne otwarcie zaplanowano na drugą połowę listopada 2023 r.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Bleble09.10.2023, 22:30
Gdzie nie wejdę tam Paluch, Hamerski wyskakują jak Filip z konopii - stop PIS!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl