18.10.2023, 11:41 | czytano: 9521

Dyrektor szpital wzywa posłankę do wycofania się z oskarżeń

NOWY TARG. Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego wezwał posłankę Jagnę Marczułajtis-Walczak do odwołania oskarżeń pod jego adresem. Parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej, apelując o wycofanie nagrody finansowe dla dyrektora, napisała, że jest odpowiedzialny za śmierć pacjentki w ciąży.
Posłanka przekonuje, że decyzja Zarządu Powiatu Nowotarskiego o przyznaniu dyrektorowi nagrody rocznej w wysokości 48 tys. zł jest niewłaściwa i rodzi zdziwienie, rozgoryczenie i oburzenie wielu osób, gdyż – jak napisała - Marek Wierzba jest odpowiedzialny za tragedię, jaka się wydarzyła w zarządzanym przez niego szpitalu 24 maja. Chodzi o sprawę śmierci 36-letniej pacjentki w ciąży. Posłanka przypomina, że doszło w tym przypadku do złamania przepisów i procedur, o czym wypowiadali się liczni specjaliści. Jej zdaniem również oddział ginekologiczno-położniczy nie funkcjonuje dobrze, czego dowodem są wymówienia z pracy złożone przez grupę dziesięciu lekarzy, a także odejścia z innych oddziałów. Pisaliśmy o tym w artykule ”Posłanka Koalicji Obywatelskiej chce wycofania nagrody rocznej dla dyrektora szpitala w Nowym Targu. Jest odpowiedzialny za tragedię"
Z zarzutami nie zgadza się Marek Wierzba. W przesłanym redakcji Podhale24.pl oświadczeniu wzywa posłankę do wycofania się z oskarżeń. „Wzywam Panią w poczuciu odpowiedzialności za słowo do odwołania tego oskarżenia. Jeśli zaś posiada Pani wiedzę uprawniającą do stawiania takiego zarzutu, proszę niezwłocznie powiadomić o tym organa ścigania” – stwierdził.

Dyrektor dodał też, że nigdy nie zabiegał o nagrodę, ani nie uczestniczył w procedurze jej przyznania. „Swoją pracę wykonywałem, wykonuję i będę wykonywał niezależnie od tego, czy będzie przyznana nagroda” – zaznacza.

Pełna treść oświadczenia:


„W związku z treścią publikacji prasowej - Gazeta Wyborcza z dnia 13.10.2023 oraz mediów internetowych (podhale24.pl), o jakiej mowa powyżej – oświadczam, że zawarty w tym wystąpieniu zarzut mojej personalnie odpowiedzialności za śmierć człowieka jest nieuprawniony i pozbawiony jakichkolwiek podstaw. Nie rozumiem, czym Pani się kieruje, jakimi przesłankami, jaką wiedzą, stawiając mi publicznie taki zarzut. Przypominam, że w tej sprawie stosowne postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Wzywam Panią w poczuciu odpowiedzialności za słowo do odwołania tego oskarżenia. Jeśli zaś posiada Pani wiedzę uprawniającą do stawiania takiego zarzutu, proszę niezwłocznie powiadomić o tym organa ścigania.

Pani wystąpienie w dalszej części jedynie potwierdza brak Pani wiedzy na temat kolejności zdarzeń i działań podejmowanych przez dyrekcję szpitala w związku z tragicznym i niepożądanym zdarzeniem, jakim była śmierć pacjentki na oddziale ginekologiczno-położniczym. Nigdy, ani ja osobiście, ani nikt z personelu szpitala nie wypowiadał się we wskazywany przez Panią sposób. Dyrekcja w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo pacjentek podjęła niezwłocznie starania o zapewnienie jak najwyższego standardu udzielanych świadczeń medycznych.

Natychmiast zostały podjęte z naszej inicjatywy działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn tragicznego zdarzenia oraz zapobieżenie możliwości wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości. Niezwłocznie zostały wypełnione zalecenia Rzecznika Praw Pacjenta co do wdrożenia zmian w prowadzeniu dokumentacji medycznej, lekarskiej i pielęgniarskiej. Kolejno powołano pełnomocnika dyrektora ds. restrukturyzacji oddziału ginekologiczno-położniczego w osobie prof. dra hab. Łukasza Wicherka. Został powołany zespół, którego celem było zbadanie i przeanalizowanie funkcjonowania oddziału w zakresie hospitalizacji i stosowanych metod diagnostyki i leczenia rzeczonej pacjentki. Przedstawione przez zespół wnioski były jedną z przyczyn zmian, w tym zmian kadrowych.

Dokonaliśmy zmiany na stanowisku kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego, gdzie funkcję tę powierzono pani dr Joannie Borzęckiej-Klec. Realizacja zaleceń Konsultanta Krajowego w kwestii dopracowania procedur, jak również udana współpraca z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie ginekologii i położnictwa w opracowaniu wytycznych jest tego dowodem.
Należy podkreślić, że podjęte przez lekarzy ginekologów decyzje o zakończeniu współpracy ze szpitalem wynikały z ich braku akceptacji dla działań dyrekcji, tak w zakresie zmian kadrowych na stanowisku kierownika oddziału, jak i przygotowanej i wdrożonej koncepcji zmian funkcjonowania oddziału. Pani twierdzenia o odejściu innych lekarzy specjalistów są bezpodstawne i nieprawdziwe. W ostatnim czasie współpracę ze szpitalem nawiązało bowiem wielu lekarzy specjalistów różnych dziedzin, a szpital sukcesywnie poszerza swoją ofertę dla pacjentów.

W swoim wystąpieniu uderza Pani w dobre imię szpitala, którym zarządzam. Nie zadała sobie Pani trudu, żeby zweryfikować nieprawdziwe informacje zawarte w oświadczeniu, a dotyczące szpitala. Nie mogę być i nie będę obojętny na takie działania, będę podejmował wszelkie możliwe kroki w obronie dobrego imienia jednostki, którą kieruję.

W zakresie nagrody rocznej, o której cofnięcie Pani wnioskuje, oświadczam, że nigdy o nią nie zabiegałem, nie występowałem o jej przyznanie ani nawet nie uczestniczyłem w procedurze jej przyznania. Swoją pracę wykonywałem, wykonuję i będę wykonywał niezależnie od tego, czy będzie przyznana nagroda.

Zachęcam Panią do zapoznania się w sposób praktyczny i bezpośredni z problematyką funkcjonowania Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Pani wizyta na miejscu, możliwość rozmowy z personelem medycznym czy kadrą zarządzającą niewątpliwie pomoże Pani zaktualizować wiedzę w tym zakresie.

Marek Wierzba
Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego
im. Jana Pawła II w Nowym Targu”

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
lekarz ze szpitala03.11.2023, 12:36
głupoty ta Jagna opowiada-zaprezentowała poziom Ziobry
Wierzba ma rację-pełen profesjonalizm-fachowa odpowiedź dyrektora
Faryzeusz02.11.2023, 12:42
Te pieniądze po prostu mu się NALEŻAŁY....!!!
obserwator22.10.2023, 18:16
Przeciez zrobił juz czystke na ginekologi i przyszła nowa kadra i super ordynatorka .Brawo za to dla dyrektora
mieszkaniec20.10.2023, 11:37
Posłanka ?! Dramat ! bajzel bedzie jeszcze gorszy niż był.
ekka20.10.2023, 09:36
Panie Marku jak by pan miał sumienie to powinien się pan podać do dymisji ,no ale po co jak trzeba jeszcze trochę kasy zarobić wstyd - wielki wstyd tak działają ludzie PIS
piszczałka20.10.2023, 08:37
To klasyczny obraz arogancji władzy... ale już niedługo parasol ochronny zostanie zamknięty i wtedy okaże się jakim to "świetnym" dyrektorem z partyjnego nadania był pan dyrektor Wierzba. Kuriozum i zero pokory. Straszne to. Czym prędzej trzeba przywrócić normalność, bo zepsucie tej władzy zżarło już resztki społecznej przyzwoitości. No należało się! Szczególnie gdy rodzina jest na swoim, hahhahaa. Dno!
xyz19.10.2023, 15:33
Dyrektor jest odpowiedzialny za całokształt funkcjonowania podległej placówki i za to co się w niej dzieje,dlatego pośrednio odpowiada za zaistniałe w niej wydarzenia więc nagroda się nie należy trzeba posypać głowę popiołem i uderzyć się w piersi panie dyrektorze.
Góralka19.10.2023, 13:55
Narzekają a wybierają tych samych - nie rozumiem ludzi
ORAWIEC19.10.2023, 13:09
Przecież to kolega Siarki, Papanka , Fabra I ZIOBRY ,PIS z R WYZNEJ I SPYTKOWIC
nowaotrżanka19.10.2023, 13:03
Starostwo + Wierzba jedna klika
Nowotarżanka19.10.2023, 09:37
Dyrektor proponuje pani Jagnię aby porozmawiała z personelem ?? Ktoś powie prawdę ? A potem zostanie wyrzucony z pracy ? Dyrektor Wierzba mówi do swoich pracowników cyt? nie ma świętych krów w szpitalu ? . A tymczasem jest święty buhaj
Licho19.10.2023, 09:21
Ooo patrzcie Państwo jaki to Wierzba po sądach chce się włóczyć a w jego szpitalu kobiety w ciąży mu umierają wstyd Wierzba do tego nazywasz się dyrektorem szpitala ohyda podaj się do dymisji sądowniku jeden tfu
Hele19.10.2023, 09:00
Zobaczcie Państwo na stronie Starostwa kto zasiada w Zarządzie i wszystko jasne!
Gienia18.10.2023, 21:08
prawie 50 tysiaków to na prawdę gruba przesada. Kiedyś dostał 30 tys. tez przesada. szpital może i ma wygląd , ale nie o wygląd chodzi tylko o sztukę leczenia pacjentów.
gazda18.10.2023, 19:45
A to ten dyrektorek nie ma pensji. A jesli nagroda to nie wystarczyła by 2 do 5 tys. Wstyd. i to wsłużbie zdrowia. gdzie nigdy nie ma pieniędzy. Przecież to są nasze pieniądze a starostwo rozdaje. Skandal.
lekarz18.10.2023, 19:16
bezczelny typ
z pod turbacza18.10.2023, 18:47
dawno na bruk nie zarządzać szpitalem
xyz18.10.2023, 18:41
Panie Dyrektorze, jak Pan ujął, wyroki może wydawać organ ścigania i posłowie platformy, to tylko takie małe uzupełnienie
Harnaś18.10.2023, 18:03
Kółko rolnicze niech prowadzi nie szpital. Wywalić nie kompetentnych ludzi ze szpitala i Starostwa i będzie normalnie. Wstydził by się tą kasę brać. Ale to pisiory bo im się należało. Ludzie bez honoru i ambicji. Komuna bis
andre18.10.2023, 17:13
może zrobią tam czystkę i skończy się czas dziadostwa i brak kompetencji mnie zszyli ścięgna operacja oczywiście się udała a palec się nie rusza na kontrolach nie chcieli mnie słuchać powiedzieli ze by nie ruszać palcem i będzie ok jak nie pasuje to złożyć zażalenie do wierzby i spadać następny proszę. PRL
Emi18.10.2023, 17:04
Gdyby dyrektor za każdym razem nie zamiatał pod dywan sytuacji,które wydarzały się na oddziale ginekologiczno położniczym,a niektóre były jak z horroru,to nie doszłoby do tragicznej śmierci pacjentki.Co też próbował pozamiatać ,ale mu się nie udało.Jeszcze nagrodę dostał,no ludzie,szlag człowieka może trafić.
góral18.10.2023, 15:40
Pan Pisowy dyrektor pójdzie w ślady Pani Ani. To co dzieje się za jego rządów w naszym szpitalu to jakieś nieporozumienie. Strach chorować i się leczyć w Nowotarskiej placówce.
Fan18.10.2023, 15:34
Ciekawe kiedy Pan Wierzba pisze takie długie i bezsensowne tłumaczenia??
Czyżby w godzinach pracy??
Ja bym nie dał ani złotówki!!
haha18.10.2023, 14:45
Pani poseł też ma cos za pazurkami. Jakaś olimpiada czy igrzyska. Są siebie warci.Nich zyje układ zamkniety
Zjadacz papieru toaletowego18.10.2023, 14:43
Przypominam, dyrektora powołano na to stanowisko z namaszczeniem lokalnej PO. Zapomnieliście jak to było w 2010 roku, a kto był wtedy w Radzie Społecznej Szpitala? Też pełowcy, polecam ten artykuł na P24 "Maciej Jachymiak: Przyszedł nieprzyjemny czas prania brudów"
Ja18.10.2023, 14:27
Te pieniądze poprostu mu się należaly,narracja miłośników klauzuli sumienia
czkał18.10.2023, 13:54
Gdyby nie została posłanką byłaby sprawa.
Jasiek18.10.2023, 13:47
A może Pan Dyrektor by się "wycofał"? Już tak na zawsze...
Osiol18.10.2023, 13:32
A ten list otwarty i te pkt bodaj piętnaście twierdzące o niewinności szpitala jak wytrzymały,, próbę czasu''co jeszcze pozostało aktualne???
Grzmot w nocniku18.10.2023, 13:22
Patrz jak walczy o niezasluzona kasę.Ma tupet dyrektorek.
Hela18.10.2023, 13:21
Pan był w Starostwie sekretarzem?? Taki awans z czapy, że brzydko napiszę. Inni całe życie za najniższą krajową bez szansy na awanse, profity, od 1 do. 1-go i tak do marnej emerytury? jak dożyją! Ale ludzie ten układ Raby Rabki i innej wiochy widzą, waszą butę i pazerność na kasę i fotele, im szersze tym lepsze!
dd18.10.2023, 13:10
Teraz pluje bo będzie chronił immunitet .
Zdrowy18.10.2023, 13:08
Zmarła pacjentka w zarządzanym przez Pana szpitalu i nic tego faktu już nie zmieni. Pan podejmuje wszystkie decyzje więc Pan jest odpowiedzialny za tą sytuację.
J18.10.2023, 12:59
No cóż, dyrektor zapomniał, że ponosi odpowiedzialność za działania pracowników - tak to funkcjonuje , panie Wierzba.W szkołach, firmach ,itd. Dyrektor musi odpowiednio nadzorować pracowników, a jeśli pozwala się na stosowanie klauzuli sumienia, to potem takie są efekty. Prawo obowiązuje wszystkich.
Grzmot w nocniku18.10.2023, 12:53
Patrz jak walczy o kase dyrektorek z pis...
Eweline18.10.2023, 12:37
Padłam, dobre imię szpitala. Pani Grażyna to Panu pisała? Dobre imię kilka lat temu poszło się paść. Proszę nie straszyć mieszkańców. Pana pensja jest z naszych pieniędzy. Wystarczy ze na świadka powołają pewne osoby i zarówno dobre imię szpitala jak i Pana legnie w gruzach.
cierny kryształ18.10.2023, 12:19
Pani posełko,może już najwyższy czas abyście wspólnie z tow.sroką wyjaśnili jak to było z "organizacją" niedoszłej olimpiady bo podobno w kasie pozostały jakieś luki???
Ceper z Cyrhli18.10.2023, 12:12
Szanowny Panie Wierzba - sam pan napisał, że dopóki nie zmarła pacjentka w wyniku zaniedbań diagnostycznych i medycznych oraz proceduralnych, nic pan nie robił aby poprawić sytuację w zarządzanym przez pana szpitalu i oddziale ginekologiczno-położniczym. Dopiero po tragedii wziął się pan wartko do roboty, więc Pani Marczułajtis ma rację, że nagroda roczna panu się nie należy, bo zaniedbania w szpitalu w N.T. jednak były ( gdyby nie !! - to po co naprawiać to co dobre) i może nadal są, bo skutkują wypowiedzeniami pracy przez lekarzy .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl