06.11.2023, 11:56 | czytano: 2437

10 lat niezwykłego teatru. "Wypełniliście pustkę, która była" (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
Teatr "Chrząszcz w trzcinie" Marty i Cezarego Skrockich obchodził w sobotę jubileusz 10-lecia działalności. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju odbyło się specjalne spotkanie połączone z premierą najnowszego spektaklu pt. "O płanetnikach i innych synoptykach".
Jubileuszu i dokonań pogratulował "Chrząszczowi" burmistrz miasta Leszek Świder. Dziękował w imieniu dzieci, kuracjuszy i rabczan za wzruszenia i dzielenie się talentem, za spektakle, które nie tylko bawią, ale i uczą, za dawanie radości i kształtowanie wrażliwości. - Wypełniliście pustkę, która była - podkreślił. Z życzeniami pospieszyli też dyrektor biblioteki Anna Gąsior, dyrektor teatru Lalek "Rabcio" Krystyna Kachel, przedstawiciele Centrum Kultury, Sportu i Promocji, Fundacji Rozwoju Regionu Rabka i widzowie. Był urodzinowy tort i szampan. Po przemówieniach Marta i Cezary Skroccy wręczyli dyplomy z podziękowaniami wszystkim, którzy przysłużyli się do powstania i rozwoju teatru.
Teatr prowadzony jest przez członków Stowarzyszenia Lokomotywa. Powstał z inicjatywy aktorów Katarzyny Pędzimąż i Cezarego Skrockiego, którzy postanowili odejść z Teatru Lalek Rabcio i zrealizować własne pomysły artystyczne. Za umowną datę powstania przyjmuje dzień 2 września 2013 r., kiedy premierę miała nowa wersja przedstawienia "O! Wlazł kotek na płotek". W 2013 r. roku powstał też pierwszy spektakl najnajowy zespołu, pt. "Bam-Bam". Było to pierwsze tego rodzaju przedstawienie w Małopolsce, realizacje dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat dopiero przebijały się do świadomości odbiorców. Tak powstał teatr przyjazny maluchom. Kolejny znak rozpoznawczy teatru to muzyka na żywo w wykonaniu muzyków Piotra Koleckiego i Rafała Nowaka. W spektaklu "O płanetnikach i innych synoptykach" po raz pierwszy obaj muzycy występują razem.

Najważniejszą postacią, niejako osią duchową teatru jest Cezary Skrocki, bez którego determinacji, pomysłów, inspiracji i fachowej wiedzy "Chrząszcza" by nie było. Od początku teatr współtworzy też Marta Skrocka, najpierw jako scenograf i autor oprawy graficznej, później także aktorka, a także autorka tekstów.

Obecnie teatr ma w repertuarze 11 spektakli, w tym 3 najnajowe. Oprócz przedstawień prowadzi też rozliczne warsztaty artystyczne: teatralne, plastyczne, scenograficzne i animacji filmowej. Najnowszy spektakl pt. „O płanetnikach i innych synoptykach” to „komedia meteorologiczna” w trzech odsłonach, która opowiada o zmaganiach człowieka z pogodą na przykładzie pewnej pary małżeńskiej, poddanej zmiennym… warunkom atmosferycznym. Spektakl przybliża tajemnicze postaci płanetników, demonów sterujących pogodą, pojawiających się w wierzeniach ludowych w różnych regionach Polski, a których geneza sięga jeszcze mitologii słowiańskiej. Spektakl powstał po analizie wielu źródeł literackich i przedstawia oryginalną, autorską kompilację różnych wątków. Spektakl dla widzów w wieku 5-100 lat.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl