W Szaflarach oficjalnie otwarto i udostępniono do zwiedzania odrestaurowaną w duchu cysterskim, zabytkową Wikarówkę.
Na inaugurację, za sprawą unijnego projektu pt. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy” odbyło się seminarium naukowe poświęcone dziedzictwu tego zakonu na terenie Szaflar i Spiskiej Teplicy. Powstałą tu pracownię tradycji i dziedzictwa poświęcił opat Zakonu Cystersów w Szczyrzycu ojciec Szymon Warciak. - Jest to dla nas, mieszkańców gminy Szaflary, ale także dla mieszkańców Podhala bardzo ważny dzień. Mieszkańcy tych terenów - jak się okazuje – już od 1234 roku mogli oddawać cześć Maryi Pannie, w ramach kultu maryjnego krzewionego przez cystersów – mówił wójt Rafał Szkaradziński przypominając historię realizacji transgranicznego projektu przez gminę Szaflary we współpracy z Obec Spišská Teplica. To w jego ramach na terenie Szaflar została odrestaurowana zabytkowa Wikarówka, gdzie miejsce znalazła m. in. pracownia tradycji i dziedzictwa oraz powstał Park Historyczno – Przyrodniczy. Inwestycje te przypominają wielkie dziedzictwo Zakonu Cystersów, dzięki któremu w najstarszej wsi Podhala - pierwsza wzmianka o grodzie pochodzi z 1252 roku - w 1350 roku erygowano parafię, a zachowanym materialnym świadectwem Cysterskiego Kultu Maryjnego jest gotycka figura Madonny Szaflarskiej z 1380 roku. O historii cystersów, ich wpływie na ziemie polskie wykład wygłosił opat Zakonu Cystersów w Szczyrzycu o. Szymon Warciak. Mówił o powstaniu zakonu w Citeaux we francuskiej dolinie z dala od zgiełku, o założycielach, zakonnikach, kolejnych opatach, regule zakonu, jego rozwoju, przybyciu na ziemie polskie i obecności na Podhalu. – Wkład naszych ojców w kulturę i dziedzictwo naszego kraju jest dostrzegany w wielu miejscach, które z powodu wydarzeń historycznych zostały opuszczone przez białych mnichów – mówił, przypominając, że cystersom zawdzięczamy nie tylko kulturę agralną z trójpolówką, hodowlę polskiego bydła czerwonego, sprowadzenie karpia, ale i sztukę oraz mozolną pracę mnichów kopistów. Przypomniał on również, że cysterską parafię w Ludźmierzu cystersi administrowali do 1824 roku, a szerząc kult Najświętszej Marii Panny, parafię w Szaflarach założyli w 1350 roku. – My dzisiaj, jako następcy naszych ojców, a zarówno kontynuatorzy tradycji cysterskiej cieszymy się, że pamięć o dziedzictwie cysterskim i mozolnej pracy naszych poprzedników nie zginęła na Podhalu.
Interesujace wątki poruszyła w swym wystąpieniu pt. „Życie cystersów - inspiracja dla obecnych i przyszłych pokoleń” prof. Anna Diačiková z Katolickiego Uniwersytetu Ruzonberoku. Przypominając, że przybyli oni na tereny Słowacji z polskiego Wąchocka. Mówiła o inspiracjach rozwojowych, jakie zawdzięczany cystersom, o ich intergracji Europy poprzez kulturę, edukację, o ich dużym wpływie na rozwój medycyny, z którego korzystamy do dziś.
Wykład pt. „Fenomen reformy cysterskiej. Dla dobra Kościoła i świata wczoraj i dziś“ wygłosił cysters dr o. Ignacy Rogusz, z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jodłowniku. Mówił o duchowości, ewangelizacji, religijnych motywach, o ciągłości zakonu, która nigdy nie została przerwana, o strukturze w której istotnym elementem byli konwesi, pracujący w wielkich gospodarstawach, które tworzyli cystersi. Mówił też o bardzo ważnym elemencie w życiu zakonu, jakim jest podział na modlitwę, pracę i odpoczynek. Ta równowaga i dyscyplina jest nieodłącznym elementem życia tego zakonu.
Zmartwychwstaniec ks dr hab. Dariusz Tabor, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II miał wystąpienie pt. „Cysterskie Madonny Podhala? Geneza i funkcja figur z Szaflar i Ludźmierza“ . Jako historyk sztuki mówił o zawiłościach kompozycji figur, o proporcjach, dominujacych stylach w różnych okresach twórczości, tłumaczył kontekst ikonograficzny Madonn. Poruszył wątek funkcjonowania Madonn w środowisku cysterskim.
Akcentując uniwersalizm duchowy dziedzictwa cystersów w sposób trafny, przemyślany i barwny, pełen obrazów i przenośni podsumował sympozjum Marek Szala, wybitny artysta, konserwator zabytków, mieszkaniec Szaflar i pasjonat historii miejscowości, która zawdzięcza mu nie tylko piękne działa, ale i odnalezienie i konserwację Madonny z Szaflar.
Kolejny etap projektu nastąpi już w sobotę. Zostanie oficjanie otwarty Park Historyczno – Przyrodniczy. W programie jest zaplanowana nie tylko instenizacja historyczna, ale i wielki spektakl fontann, gdzie za pomocą dźwięku, koloru i wody, będzie artystyczną opowieścią o wspólnej historii Zakonu Cystersów i Szaflar.
Źródło: UG Szaflary, r/