Choć oficjalna nazwa to Park Historyczno-Przyrodniczy w Szaflarach, to wszyscy mówią Park Cystersów - choć jeszcze to nie park, a plac. W park zamieni się, gdy zakwitną kwiaty, a krzewy i drzewa zazielenią się. W sobotę po południu nowe miejsce na mapie Szaflar zostało oficjalnie otwarte.
Zielone Błonia Szaflarzańskie należące do miejscowej parafii, na których odbywały się lokalne imprezy, zmieniło się nie do poznania. Zielona łąka zmieniła się w wybrukowany plac z fragmentami zieleni, ławeczkami, alejkami i wielką, multimedialną fontanną. To jedno z niewielu tego typu miejsc w naszym regionie. Teren został ogrodzony i oświetlony. Całość nawiązuje do obecności w Szaflarach w XIII wieku Zakonu Cystersów. Są tabliczki z historycznymi opisami i rzeźby zakonników. Park kosztował ok. 12 mln zł, ale to niejedyna inwestycja zrealizowana w ramach unijnego projektu pt. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”. Na zlecenie gminy wyremontowana została też zabytkowa wikarówka, która od lat popadała w ruinę. Jej otwarcie zainaugurowała konferencja pt. "Cystersi pod Tatrami". To dzięki temu projektowi, do którego Szaflary zaprosiły Spiską Teplice, gmina pozyskała unijne miliony na obie inwestycje. Przypominają one wielkie dziedzictwo Zakonu Cystersów, dzięki któremu w najstarszej wsi Podhala – pierwsza wzmianka o grodzie pochodzi z 1252 roku – w 1350 roku erygowano parafię, a zachowanym materialnym świadectwem Cysterskiego Kultu Maryjnego jest gotycka figura Madonny Szaflarskiej z 1380 roku.
Poświęcenia parku dokonał o. Wincenty Zakrzewski, przeor klasztoru w Szczyrzycu, a o projekcie i inwestycji opowiedział wójt Rafał Szkaradziński, dziękując wszystkim osobom w niego zaangażowanym.
r/