15.11.2023, 09:20 | czytano: 3872

Jachymiak: Smog taki w Wietnamie jak w Nowym Targu

Archiwum autora
- Witam. Wróciłem w jednym kawałku. Jednak co chwilę mnie trochę ubywa, bo drobnoustroje kolonialne walczą na moim terenie z wietnamskimi. Wojna zaczęła się w Zatoce Zbukowych Ostryg. Zjadłem dwie surowe. A chciał je gospodarz upiec. Już następnego dnia kolonia padła bez honoru pod murkiem pałacu w Hue. Potem chwilowy rozejm, a teraz kontrrewolucja. I jeszcze słabo słyszę na jedno ucho. A w ogóle Wietnam jest cudowny! - pisze Maciej Jachymiak, lekarz i nowotarżanin, były samorządowiec i polityk.
- Tylko ten powrót. Pracownicy co mieli zasypać dziurę koło drogi nie zrobili przez 2 tygodnie nic. Rura do zmywarki nie tłoczy. Drugi raz w tym roku. Nie działa internet. Dzwonię. Odbiera sztuczna inteligencja. Na imię ma Max. Jak pies.
Miło gada. Kultura nienaganna. Elokwencja. Podał, kiedy przyjdą naprawić. Nie przyszli. Więc dzwonię do Maxa. A on, że trudna sprawa i mnie przełączy na żywego. Pa, Max! Od żywych dostałem komunikat, że są tak obciążeni, że nie odbiorą.
Wspaniała ta firma! Nie wiem jakie ma hasło reklamowe, ale zgadzam się w całej rozciągłości. Ciekawe, czy jako osoba wykluczona cyfrowo mógłbym dostać jakieś wsparcie? Muszę się spieszyć, bo rząd, który wychodził naprzeciw potrzebom ludzkim, kończy byt. Choć nowy może nie będzie zły. Słuchałem w radio wysokiej rangą towarzyszki z PO, która mówiła, że żadne z pisowskich plusów nie będzie zniesione, a pomoc socjalna będzie tylko rosnąć!

Zupełnie na odwrót jak w Wietnamie. Zasuwają jak mrówki. A wokół jest tyle do zrobienia. Podatki są niskie i gigantyczna szara strefa. Zamiast podatków powszechne łapówki. A u nas i jedno, i drugie… Tam nikt nie przeszkadza pracować. Bierzesz skuterek, na niego swoją firmę i jedziesz do centrum. Albo zapisujesz się do partii i wtedy możesz zostać nawet biznesmenem.

Niedługo wytrzymali w real komunizmie. Była w nim taka bieda, że z głodu zjedli wszystkie krokodyle. A teraz jedzenie się przewala, dobrze, że turyści pomagają pałaszować. Bez 500+ rozmnażają się tak cudownie, że teraz za 3. i następne dziecko się państwu (partii?) płaci.

Partia oczywiście cały czas jest. Jedna jedyna. Tyle, że komunistów już nie ma. Gigantyczne firmy należą do niej lub armii. Dla sentymentu tu i tam wisi propaganda. Dużo wujka Ho. A teraz okrągłej, 78. rocznicy powstania bezpieki. Która już nie chce ścigać. Chętnych zresztą nie ma. Konfucjanizm, panie.

Mają oczywiście sporo problemów. Np. rak płuc. Każdy tu ma skuterek. Robią taki smog, że bieda czasem oddychać. Nie to co u nas. Smog jest, ale nie szkodzi. Dowody na to przedstawia np. Nasza Wataha na stronach miejskich.
Tej Watasze to kury szczać prowadzać, a nie Miastem rządzić. Słowa te pamiętne wypowiedział sam Marszałek po powrocie, 14. listopada tamtego roku. Czyli jak dziś. Podążmy za nimi! Bo widzę w relacji z Dnia Niepodległości, że patriotów u nas nie brakuje. Ja niestety jestem stracony. Najpierw pis boleśnie leczył mnie z patriotyzmu, a teraz ten Wietnam…

Miarkujcie sobie - CIA szkoliło tutejszych, żeby walczyli z Japońcami i Chinolami. Potem sami napadli Wietnam. Wojna była okrutna. Broń szła do Wietnamu przez Chiny. Obecnie Stany są przyjacielem nr 1, a Chiny głównym wrogiem. Ktoś czegoś nie łapie?

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
komentarze
upss16.11.2023, 10:52
Może miszcza ? Według definicji kunszt to umiejętność wykonywania czegoś lub posługiwania się czymś, doprowadzona do perfekcji. W tym wypadku daleko jeszcze autorowi do mistrzostwa a jeszcze dalej do perfekcji. Na razie to pisanina według definicji to pisanie, zwłaszcza nudne, długo trwające lub marny albo błahy utwór pisany.
Osiol16.11.2023, 08:12
@ tamtejszy
Z Twojego,, bulgotania''to nawet trudno wywnioskować do kogo się zwracasz do autora felietonu czy do komentujacych
Co do stylu taki jest nikt nikogo nie zmusza ani do czytania felietonu ani zartobliwych komentarzy można się interaktywne gdzie indziej rozerwać,chyba że to negowanie to polecenie służbowe... To co innego rozkaz to rozkaz
Tamtejszy15.11.2023, 22:02
Do Osła i Redxi(?) - tego bełkotu nikt nie zrozumie, trudno też od nich wymagać, by zrozumieli kunszt pióra Mistrza Macieja...
Redxi15.11.2023, 16:25
Znowu bełkot..... Jak Pan był w starostwie to co że smogiem zrobiłeś?? Hmmm ....pytam coooo??!!!! Weź się ogarnij panie Jachymiak
Osiol15.11.2023, 12:53
W tym ostatnim zdaniu łapie to że to sytuacja powtarzalna z Afganistanu ciekawe też kto będzie wrogiem U po zakończeniu może rumunia ...
Rokowania zdrowotne kiepskie byle ostryga... nikt nie postawił by przeszła takie braterstwo rodakow A tu towarzysze z Brukseli o mące z robaków decydują ciemno widzę osobę(ślad węglowy) doktora w tym systemie który popiera to jakby chrust na własny stos zbierać
Władze mamy wspaniałą nagrody nie tylko kupione się sypią, wchodzimy do elitarnych stowarzyszeń sportowych hehe ordery im przypinaja,o nagrodach za ponadnormatywne wysilki nie wspomnę bo skromni... i się z tym nie afiszuja przed społeczeństwem acz niektórzy radni chcą by ich ponadnormatywne wysiłki co widać w mieście były widoczne nie tylko w budzecie miejskim, rozgrzeszenia im się udziela, lud klaszcze cmoka więc jest przed nami światło w tunelu... W następnym felietonie po odkazeniu się gruntownie polskim monopolem i w jego trakcie sugeruje dywagacje czy nasza cywilizacja budowana... przy zmianach narzucanych przez towarzyszy z Brukseli przetrwa czy warto już wiać przez płot w drugą strone do B w stronę świata jaki znamy(bogaci już wieją)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl