16.11.2023, 18:20 | czytano: 1853

1000 uwag do planu zagospodarowania w Kościelisku

zdj. Marcin Szkodziński / UG Kościelisko
Łącznie ponad 1000 uwag mieszkańcy zgłosili do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który tworzony jest dla wsi Kościelisko. - Głównie dotyczą one poszerzenia terenów budowlanych - informuje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.
Do 1 grudnia właściciele działek na terenie Kościeliska mogą składać uwagi do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. - Chciałbym, żeby jeszcze obecna Rada Gminy Kościelisko uchwaliła ten plan najpóźniej w lutym przyszłego roku. Wielu mieszkańców czeka na pozytywne rozstrzygnięcie, bo nie jest tak, że tutaj nie ma pozytywnych rozstrzygnięć. Duża część z tych uwag została w międzyczasie pozytywnie rozpatrzona. Kilkaset wniosków zostało pozytywnie rozpatrzonych, czekają na głosowanie i na podjęcie decyzji przez Radę Gminy Kościelisko. Teraz czekają na wejście w życie - informuje Roman Krupa.
Wielu mieszkańców składając uwagi do poprzednich wyłożeń czeka na odpowiedź pisemną, której nie dostają. - Procedura jest dla wszystkich miejsc w Polsce taka sama. Ustawa o planowaniu przestrzennym stanowi, że odpowiedzią jest rysunek. Rysunek jest pokazywany w trakcie właśnie tego wyłożenia, o którym mówimy, czyli w tym momencie mogą uzyskać odpowiedź na swój wniosek, przychodząc tak jak teraz na konsultacje, uczestnicząc w dyskusji publicznej, która odbyła się tutaj jakiś czas temu w urzędzie gminy Kościelisko i w ten sposób oni uzyskują odpowiedź. Tak jest przewidziane w przepisach prawa. Tak jest zgodnie z procedurami, więc nie ma indywidualnych odpowiedzi do tego rodzaju wniosków, bo mieszkańcy tak to sobie wyobrażają, że będzie indywidualna odpowiedź do takiego czy innego tego zapytania tą odpowiedzią - opisuje procedurę wójt gminy. - No to z reguły takie uzasadnienie uzyskują tak jak dzisiaj. Mój pracownik cały czas jest do dyspozycji mieszkańców i odpowiada na ich zapytania, Dlaczego dany teren nie może być terenem budowlanym. Z reguły sprowadza się do studium uwarunkowań - dodaje.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego ma pozwolić na uregulowany rozwój miejscowości. - Każdy odpowiedzialny samorząd z punktu widzenia odpowiedzialnego rozwoju powinien posiadać tego rodzaju dokumenty planistyczne. Można oczywiście rozwijać się w oparciu o warunki zabudowy, ale to wcześniej czy później doprowadza do sytuacji, w których tej transparentności ogólnego kierunku rozwoju brakuje. My w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego chcemy nasze sołectwa rozwijać. Oczywiście procedura jest skomplikowana i bardzo czasochłonna, przez to nie nadąża za tymi potrzebami - zaznacza Roman Krupa.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Plajboj17.11.2023, 06:34
Bo WZ to wszystkim pasował a najbardziej deweloperom. Teraz jak rząd wasz przymusił to myślę,że wreszcie wszystkie gminy zrobią plan miejscowy by każdy wiedział co ma i co może zrobić.
awra jak byckownia16.11.2023, 22:51
słaby wójt, lepszy był z niego dj
Maciek16.11.2023, 20:50
Jak wiadomo 24 września weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym. O czym tu Pan Wójt nie wspomina. A nowe regulacje wywracają wiele spraw do góry nogami i też oznaczają wiele dodatkowej pracy dla jednostek samorządu terytorialnego, a także większe nakłady na dostosowanie się do nowelizacji. Nowe regulacje dotkną każdego, kto planuje budowę. Plany trzeba będzie sporządzić do końca 2025 roku, co jest nierealne. W dodatku brak jest urbanistów do ich opracowania, brak na to odpowiednich funduszy, a przecież ceny opracowania planów będą rosły. Chyba, że nowy Sejm to poprawi. Dotychczasowy jest jeszcze nie uchwalony, a już należy się zabierać za nowe opracowania.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl