Czorsztyn, Nowy Targ, Szaflary - kolejne gminy sprzeciwiają się projektowi audytu krajobrazowego. Audyt ma chronić krajobraz naszego regionu, ale samorządy i przedsiębiorcy obawiają się, że zablokuje rozwój turystyczny.
Marszałek małopolski Witold Kozłowski podkreśla, że Małopolska należy do regionów o największych zasobach przyrodniczych w Polsce, co powoduje, że cechuje się wyjątkowym zróżnicowaniem i bogactwem krajobrazów. Ze względu na występujące tu skarby zabudowy – zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich oraz unikatowe elementy przyrody ożywionej i nieożywionej, powinien on podlegać szczególnej ochronie. Pomóc w tym mają nowe przepisy. Do końca listopada gminy muszą wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie. Jeśli tego nie zrobią, Urząd Marszałkowski w Krakowie uzna, że opinia do projektu Audytu krajobrazowego jest pozytywna. Dlatego samorządy w naszym regionie pilnie zwołują sesje rad gminy, aby podjąć stosowne uchwały. Opinia nie jest jednak wiążąca. Kolejnym etapem mają być konsultacje społeczne.
O Audycie krajobrazowym szczegółowo dyskutowali radni Rady Gminy Czorsztyn. Byli zgodni, że ta nowa forma ochrony krajobrazu ograniczy powstawanie kolejnych inwestycji turystycznych i zablokuje rozwój gminy. Radni zwracali uwagę, że w naszym regionie istnieją już różne plany ochrony i nie trzeba tworzyć kolejnych.
Podobne argumenty padały na sesji Rady Gminy Nowy Targ. - To nie jest głos protestu, ale rozsądku, żeby nie poszerzać ograniczeń - mówił wójt gminy Jan Smarduch. - Trzeba dmuchać na zimne, dlatego nie możemy wyrazić pozytywnej opinii.
Negatywną opinię wyraziła też m.in. Rada Gminy Szaflary. Stanowisko w sprawie audytu ma również zająć Rada Powiatu Nowotarskiego.
r/
A na serio, mam nadzieję, że dożyję czasów kiedy ci wszyscy turyści będą mieli dość i pojadą w inne miejsca, niekoniecznie ładniejsze ale jednak zabudowane z sensem i smakiem.