29.11.2023, 20:56 | czytano: 4387

Kolejny magazyn energii w Ochotnicy Dolnej

Fot. UG Ochotnica Dolna
Na terenie gminy Ochotnica Dolna został uroczyście otwarty kolejny magazyn energii elektrycznej.
Magazyn został zrealizowany dzięki współpracy firmy ELSTA z Wieliczki, TAURON Dystrybucja S.A. oraz gminy Ochotnica Dolna. Ważną rolę przy jego powstaniu odebrała też współpraca z AGH, która prowadzi projekt badawczy dotyczący wykorzystania magazynów w realnych warunkach.
– Doświadczenia zdobyte podczas testowania działania pierwszych magazynów energii na terenie gminy Ochotnica Dolna potwierdziły pozytywny wpływ tego typu urządzeń na stabilizację sieci elektroenergetycznej. Nasza gmina się zmienia i coraz bardziej jesteśmy nastawieni na ekologiczne rozwiązania i większą partycypację w produkcji, ale też świadomym wykorzystaniu i zarządzaniu energią. Takimi działaniami tworzymy warunki do bardziej elastycznej relacji produkcji i konsumpcji energii. To dla gminy oszczędności, ale przede wszystkim troska o nasz turystyczny charakter i komfort życia mieszkańców – powiedział podczas otwarcia magazynu wójt Tadeusz Królczyk.

- Magazyny energii BESS Elsta to typoszereg urządzeń stanowiących autorskie rozwiązanie inżynierów ELSTA. Ten projekt został opracowany z myślą o odbiorcach i producentach energii elektrycznej chcących poprawić jakość energii elektrycznej, ustabilizować dobowe wahania obciążenia przyłącza energetycznego, lepiej wykorzystać energię pochodzącą ze źródeł OZE oraz ograniczyć koszty energii elektrycznej. BESS Elsta pracujący w Ochotnicy to jednostka o mocy 50 kW i pojemności 125 kWh, a moduł magazynowania energii oparty jest na akumulatorach Li-ion, LFP – tłumaczył Jacek Stankiewicz, prezes Elsty.

Na lokalizację magazynu została wybrana sieć niskiego napięcia z dużą koncentracją mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2 kW. Gmina Ochotnica Dolna już od kilku lat sukcesywnie zwiększa udział instalacji fotowoltaicznych na swoim terenie i obecnie występuje tu jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia 1-fazowych mikroinstalacji, Okresowo, w czasie największego nasłonecznienia i niedopasowanej do produkcji energii autokonsumpcji klientów ogranicza to możliwość oddawania przez prosumentów energii do sieci. Są to czynniki, które zmniejszają opłacalność poniesionych przez prosumentów inwestycji.

– Przyrost funkcjonujących w naszej sieci mikroinstalacji, to duże wyzwanie dla pracy sieci elektroenergetycznej, projektowanej i budowanej jako sieć jednokierunkowa. W sumie mamy ich już przyłączonych ponad 424 tys. o mocy 3,4 GW. Dlatego bardzo ważne jest inwestowanie w modernizację i dostosowanie sieci energetycznej do współpracy z OZE, a z drugiej strony poszukiwanie rozwiązań, które pomogą we współpracy istniejącego systemu elektroenergetycznego z zieloną generacją.Takim rozwiązaniem są właśnie magazyny energii, które kumulują nadwyżki produkcji ponad autokonsumpcję prosumentów – mówił Maciej Mróz, wiceprezes TAURON Dystrybucji.

Magazynowanie energii jest nie tylko przyszłością energetyki, ale i zrównoważonego biznesu. Daje niezależność, zapewnia ciągłość i pewność dostaw energii, optymalizuje koszty jej pozyskania i produkcji. Wspiera biznesy podlegające ciągłym zmianom gospodarczym, technologicznym, organizacyjnym. Magazyny energii elektrycznej wspomagają wykorzystanie OZE oraz stabilizację sieci. Polityka UE w zakresie energii i klimatu postrzega magazyny energii jako kluczową technologię wspomagającą gospodarkę niskoemisyjną.

Po krótkim briefingu przy magazynie energii, goście udali się do urzędy gminy w Ochotnicy Dolnej, gdzie rozpoczęły się dalsze rozmowy na temat przyszłościowej współpracy. To spotkanie stanowiło ważny etap w budowaniu partnerskich relacji miedzy firmami a samorządem.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
mieszkaniec01.12.2023, 22:44
Ej propagandyści kiepskiej jakości
Królczyk bije pianę - wydaje setki tysięcy gminnej kasy, zadłuża nieprzyzwoicie wszystkich mieszkańców , zwalnia z pracy chyba już trzydziestego pracownika - mówiąc krótko - robi co chce a my idioci pozwalamy mu na to - czekam dnia aż ktoś owie w końcu dość panie królczyk i wskaże drzwi prokuratury
Batko z Miasta30.11.2023, 10:30
Brawo Włodarze Ochotnicy. Niech się rozwija turystycznie i gospodarczo
Optymista30.11.2023, 09:54
"jednostka o mocy 50 kW i pojemności 125 kWh"

Okres lata; 10-ciu prosumentów po 2kW x 10 godzin i wylezie 200kWh
Podajcie lepiej ile kosztowała inwestycja oraz jakie są koszty eksploatacji.
Pytanie; dlaczego sieć nie może przyjąć wyprodukowanej energii???? Bo nie pozwala na to stara sieć?
To tak jak wybudować szkołę w miejscowości gdzie są tylko seniorzy i cieszyć się że mamy piękny i duży obiekt a efekt mierny //pieniądze w błoto//
Buka30.11.2023, 09:20
Niestety stawianie magazynów energii na wolnym powietrzu nie jest dobrym rozwiązaniem. Dużo lepszym byłoby umieszczanie ich pod ziemią.

Niestety Ukraina jest bardzo dobrym przykładem gdzie infrastruktura była budowana na świeżym powietrzu i rosyjskie pociski niszczyły je jedne po drugiej.

Aktualnie Ukraina i kraje rozwijające się budują je pod ziemią w celu uniknięcia sytuacji jak na Ukrainie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl