30.11.2023, 10:31 | czytano: 2128

Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Nowym Targu

Fot. Szymon Pyzowski
7 grudnia o godz. 11:00 na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica odbędzie się uroczyste odsłonięcie odbudowanego Pomnika Katyńskiego.
Pomnik Katyński na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu, którego budowę zakończono w 1990 roku, powstał w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby sowieckich żołnierzy biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej podczas II wojny światowej.
Lokalizacja pomnika nie była przypadkowa, ponieważ w tym miejscu, w latach 80-tych mieszkańcy Nowego Targu stawiali brzozowy krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez sowieckie NKWD oficerach Wojska Polskiego i funkcjonariuszach Policji Państwowej. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Wiosną 1989 roku, władze Nowego Targu podjęły działania, aby godnie upamiętnić te tragiczne wydarzenia. Projekt Pomnika opracowali nowotarscy artyści Janusz Słowakiewicz i Leszek Pustówka. Centralnym punktem Pomnika był orzeł ze złamanym skrzydłem, symbolizujący okaleczenie Polski i otwarty dół z wałem ziemi, jako symbol masowych grobów, w których spoczęli pomordowani Polscy. Ograniczone środki i nie najlepszej jakości materiały, jakie były wówczas dostępne spowodowały, że pomnik wymagał ciągłych napraw i podlegał modyfikacji.

Jesienią tego roku pomnik doczekał się remontu. W nowej aranżacji punktem kulminacyjnym pozostała rzeźba orła, jednak ze względu na boczne usytuowanie kwatery, zmieniony został kąt przebiegu osi głównej. Ważne elementy, tj. rzeźba orła i leżący krzyż z płyt piaskowca, z osadzonym w nim mniejszym krzyżem wykonanym z brązu, po gruntownej konserwacji skierowane zostały w stronę głównego dojścia. Pod środkowym kamieniem krzyża wkopana została urna z ziemią przywiezioną z katyńskich mogił. W jego ramach wykonano tablice upamiętniające Oficerów Wojska Polskiego i Funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Nowym Targiem, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni.

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Katyńskiego pozwoli przypomnieć o tym jak Polacy walczyli o prawdę w sprawie Katynia. Pamiętamy przecież, że w okresie PRL-u ta prawda nie mogła być eksponowana, a ludzie którzy o nią walczyli byli prześladowani przez komunistyczne władze. Uroczystość i towarzysząca jej wystawa „Pomnik Katyński Miejsce Pamięci Podhala” przyczynią się do utrwalenia w pamięci mieszkańców Nowego Targu i Podhala jednej z największych tragedii w historii Narodu polskiego, jakim była Zbrodnia Katyńska.

Organizatorzy szczególnie zapraszają rodziny, których bliscy zostali zamordowani na Wschodzie.

Źródło: UM Nowy Targ, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl