09.12.2023, 11:19 | czytano: 2067

Sportowe święto w Szaflarach. Międzynarodowy turniej piłki ręcznej przyciąga tłumy

Pierwszego dnia zmagań w ramach Turnieju Nadziei Olimpijskich 2023 chłopców zwycięstwa odniosły drużyny z Polski i Czech, które pokonały kolejno Słowację (31:19) oraz Rumunię (30:25). Rywalizacja na hali w Szaflarach potrwa do niedzieli. Na miejscu są tłumy kibiców, transmisje z meczów można też oglądać w Internecie.
Turnieje Nadziei Olimpijskich rozgrywane są w państwach Grupy Wyszehradzkiej w 30 różnych dyscyplinach sportowych, a uczestnikami cyklu zawodów w kategoriach młodzieżowych są reprezentanci Czech, Słowacji, Węgier i Polski. W tym roku w ramach rywalizacji piłkarzy ręcznych w zastępstwie reprezentacji Węgier gościnnie do grona uczestników dołączy Rumunia. W rywalizacji chłopców Polskę reprezentują juniorzy młodsi (zawodnicy urodzeni w 2006 roku lub młodsi) pod wodzą trenera Mariusza Jurasika.

Pierwszego dnia rywalizacji zaplanowano starcia Polski ze Słowacją oraz Rumunii z Czechami. Jako pierwsza na parkiet wybiegła druga para. Z konfrontacji zwycięsko wyszli Czesi wynikiem 30:25, choć do przerwy prowadzili minimalną różnicą (14:15). O triumfie naszych południowych sąsiadów zadecydowała seria czterech bramek w okolicach 50. minuty meczu. Najskuteczniejszym zawodnikiem na parkiecie był Czech Tomas Vomacka, autor siedmiu goli.

Nieco mniej wyrównane było starcie Polski ze Słowacją. Biało-Czerwoni pod wodzą trenera Mariusza Jurasika już po 5. minutach prowadzili 5:2, a po 20. aż 10:3. Do przerwy Polacy do swojej przewagi dołożyli jeszcze jedno “oczko” (16:8), a po zmianie stron nie tylko pewnie utrzymali zaliczkę, ale nawet powiększyli dystans (31:19). Największą liczbę bramek zdobył Tomasz Kiejdo (7).

9 grudnia, godz. 18.30: Polska Czechy

10 grudnia, godz. 12.30: Polska - Rumunia:

Źródło: Związek Piłki Ręcznej w Polsce, r/ zdj. Tomasz Pańszczyk