24.12.2023, 15:46 | czytano: 7477

Budowa południowej obwodnicy Miasta - wójt wydał decyzję

arch. Podhale24
NOWY TARG. Budowa południowej obwodnicy Miasta była jedną z najbardziej emocjonujących kwestii mijającego roku. Protesty, podpisane przez kilka tysięcy osób petycje, apele mieszkańców obawiających się m. in. zniszczenia Nowotarskiej Strefy Relaksu nie przyniosły skutku. Teraz wójt Nowego Targu wydał postanowienie o przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji i "zapewnieniu możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu."
Pokrótce: w kwietniu Generalna Dyrekcja złożyła do burmistrza Nowego Targu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy południowej obwodnicy miasta, która ma być częścią drogi krajowej nr 49. We wniosku jako preferowaną trasę przebiegu drogi wskazaliśmy wariant nr 3, który został przygotowany po uwzględnieniu uwarunkowań społecznych, środowiskowych, technicznych i finansowych.
W maju odbyło się Burzliwe spotkanie w nowotarskim Urzędzie Miasta z mieszkańcami, na którym urzędnicy przedstawili argumenty i racje przemawiające za budową obwodnicy zgodnie z przebiegiem wskazanym w wariancie nr 3.

Na prośbę Rady Miasta Przygotowana została wizualizacja przedstawiająca przebieg obwodnicy widziana z perspektywy osiedla Polana Szaflarska.

Radni przygotowali także Apel w sprawie opracowania alternatywnej koncepcji poprowadzenia południowej obwodnicy i zmiany parametrów drogi.

GDDKiA odrzuciła petycję mieszkańców i radnych.
Ponieważ burmistrz Miasta wykluczył się z procesu podejmowania decyzji w tej kwestii z powodu konfliktu interesów (posiada działki w rejonie planowanej inwestycji) - scedowano je na wójta Gminy Nowy Targ.

Kilka dni temu wójt Jan Smarduch wydał postanowienie o nałożeniu obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla budowy obwodnicy Nowego Targu. Jak czytamy w wyjaśnieniu: "wW myśl przepisów postępowanie w sprawie tej oceny obejmuje weryfikację raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (po jego sporządzeniu przez wnioskodawcę, czyli GDDKiA oddz. w Krakowie), uzyskanie wymaganych ustawą opinii i uzgodnień oraz zapewnienie możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu."

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Joker21.02.2024, 15:10
Żadnej obwodnicy, najlepiej że złomować wszystkie samochody i rowerami jeździć
Ewa29.12.2023, 10:07
Super :) obwodnica musi być i takim, a nie innym przebiegu. Bez tego Miasto się udusi. Jakoś tym co mieszkają przy Alejach Tysiąclecia nie przeszkadza, że teraz cały ruch udzie pod ich oknami, nie przeszkadza mieszkańcom Rynku, św. Anny, że auta non stop jadą? Zawsze można się przeprowadzi bliżej lasu, na wieś, do Zakopanego ;)
Niewiem28.12.2023, 22:18
Tak dla obwodnicy .Rozumiem że niedługo wybory i trzeba się przypodobać mieszkańca.Po co to odwlekać już dawno mówiono ze tam ma iść obwodnica a teraz co nagle jakiś problem . Przed powstaniem strefy relaksu już nawet mówiono że tam ma iść a teraz nagle by przeszkadzała.
x27.12.2023, 18:58
Gospodarz w tajemnicy przed mieszkańcami negocjował nasyp nad Dunajcem, a jak się sprawa rypła schował głowę w piasek. Bo u Watychy wszystko jest na odwrót
mrX27.12.2023, 18:57
Pisowiec...POkemon w 100% raczej... Tak dla obwodnicy ale NIE w tak debilnym miejscu... zrozumiałeś?
Pisowiec27.12.2023, 11:53
TAK dla obwodnicy jest potrzebna "jak nie tobie dziadku, to dla twoich dzieci wnuków" jak coś się zrobi to jest !
girl26.12.2023, 18:51
Do Sikorskiego Street: rozumiem, że Tobie te korki nie przeszkadzaja? Dopoki nie bedzie odwodnicy, dopoty beda takie korki w NT jak obecnie. Ja mam gdzieś którędy powstanie, ale powinna powstać . Tacy jak Ty pewnie nawet prawa jazdy nie mają, więc nie powinni się wypowiadać.
Heavy25.12.2023, 12:39
Wiejski gospodarz zadecydował o przyszłości miasta Dzięki panie burmistrzu.
Sikorskiego Street25.12.2023, 08:24
Nie dla obwodnicy!
Jan Tek25.12.2023, 00:48
Proszę nie nazywać tego dziadostwa wizualizacją, bo osoba za to odpowiedzialna powinna być wrzucona do kamieniołomu, za taką bezczelna manipulacje i bezczelność.
Loko24.12.2023, 16:07
No to teraz wyjdzie ze trzy warianty niczym sie nie rozniace, nie spelniaja wymagan srodowiskowych i trzy lata stracone. Teraz konsultacje beda od nowa.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl